Venemaa teeb vaatluslende Eesti kohal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuli 2013 kell 16:56Venemaa alustas pühapäeval avatud taeva lepingu raames vaatluslende Eesti ja Soome õhuruumis. Vene kaitseministeeriumi andmeil kestavad vaatluslennud laupäevani, vahendab BNS.

 

Venemaa sooritab lende rahvusvaheliselt sertifitseeritud lennukiga An-30B, mis on varustatud vertikaalse optilise panoraamfotokaameraga. Lisaks Vene vaatlejatele on lennukis ka Eesti ja Soome asjatundjad. Lennuk kasutab Soomes Helsingi-Vantaa ja Eestis Tartu lennujaama.

Avatud taeva leping (Treaty on Open Skies) on üks osa Euroopa Julgeoleku ja Koostööorganisatsiooni OSCE riikide julgeoleku- ja usaldusmeetmetest. Lepingu eesmärgiks on avatuse, julgeoleku ja usalduse arendamine riikide vahel, selle kitsam eesmärk on informatsiooni kogumine sõjalistest jõududest ning sõjalisest tegevusest.

Leping sätestab vaatluslendude läbiviimise leppega liitunud maade kohal ning informatsiooni kogumise õhust vaatlemise teel. Avatud taeva lepingus on määratletud protseduurid ning nii vastuvõtva kui ka inspekteeriva riigi õigused ja kohustused lendude sooritamisel.

Leping kirjutati alla 1992. aastal Helsingis ning see jõustus aastal 2002. Avatud taeva lepinguga on ühinenud 34 OSCE riiki, nende hulgas kõik NATO riigid. Eesti ühines avatud taeva lepinguga 2005. aastal, Soome 2003. aastal. Lepinguga ühinemisel võttis Eesti endale kohustuse vastu võtta kuni neli teiste lepinguosaliste riikide vaatluslendu oma territooriumi kohal aastas.

 

 

Allikas: BNS

Foto: wikipedia.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt