Eesti ja Soome kaitsevägi teevad Venemaa kohal vaatluslennu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. august 2013 kell 17:58 

Eesti ja Soome kaitsevägi teevad sel nädalal Rootsi Kuningriigi vaatluslennukiga Saab-340 Avatud taeva lepingu raames vaatluslennu Venemaa Föderatsiooni kohal. Vaatluslennust võtavad osa neli Eesti ja viis Soome kaitseväelast ning Rootsi lennuki meeskond, lennu juhtriigiks on Eesti.

 

Vaatluslend katab peamiselt ala teisel pool Eesti ja Soome riigipiiri. Maksimaalne lennu pikkus on 5500 kilomeetrit. Vaatluslennuki kaamera pildistab huvipakkuvaid objekte. Salvestatud film ilmutatakse Helsingis Eesti esindajate osavõtul ning Eesti saab filmist koopia.

Viimati osales Eesti kaitsevägi Avatud taeva vaatluslennul Venemaa Föderatsiooni kohal 2011. aastal. Venemaa Föderatsiooni lennuk tegi vaatluslennu Eesti kohal selle aasta juulis.

Avatud taeva leping (Open Skies Treaty) on üks osa OSCE riikide julgeoleku-ja usaldusmeetmetest. Lepingu eesmärgiks on avatuse, julgeoleku ja usalduse arendamine selles osalevate riikide vahel, kitsam eesmärk on aga informatsiooni kogumine sõjalistest jõududest ning sõjalisest tegevusest.

Leping sätestab vaatluslendude läbiviimise korra antud leppega liitunud riikide kohal ning informatsiooni kogumise õhust vaatlemise teel. Avatud taeva lepingus on määratletud protseduurid ning vastuvõtva ja inspekteeriva riigi õigused, samuti kohustused lendude läbiviimisel.

Avatud taeva leping kirjutati alla 1992. aastal Helsingis ning see jõustus 2002. aastal. Lepinguga on ühinenud 33 OSCE riiki, nende hulgas kõik NATO riigid. Eesti ühines Avatud taeva lepinguga 2005. aastal.

 

 

Allikad: BNS, Eesti Kaitsevägi

Pilt: Google Maps

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt