Ecuador läheb Amazonase naftavarude kallale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. august 2013 kell 21:01Ecuadori president Rafael Correa teatas neljapäeval, et annab loa ulatuslikeks naftaotsinguteks Amazonase seni puutumatul looduskaitsealal, kuna annetusfond, mille abil seda ennetada loodeti, on osutunud ebaõnnestunuks. Oma teadaandes sõnas Correra, et püüab saada seadusandjatelt kooskõlastuse nafta puurimiseks Yasuni rahvuspargi territoorumil, mis 1989. aastal kanti UNESCO maailma biosfääri kaitsealade nimistusse ning mis on looduslikult üks mitmekesisemaid paiku maailmas, vahendas BNS.

 

“Sügava kurbusega, kuid ka absoluutse vastutustundega meie rahva ja ajaloo ees, olen ma pidanud langetama ühe oma ametiaja raskeima otsuse,” lausus president oma 2007. aastal väljapakutud algatuse ebaõnnestumist tunnistades ning selles maailma süüdistades.

Yasuni rahvuspargi kolmes naftamaardlas usutakse kokku leiduvat ligikaudu 920 miljonit barrelit naftat, mille ekspluateerimine paiskaks atmosfääri hinnanguliselt 400 miljonit tonni süsihappegaasi.

2007. aastal rajatud fondi lootis Correra jõukamate riikide annetuste abil koguda 2,7 miljardit eurot, mis aidanuks mitmele põlishõimule koduks oleva Yasuni päästa. Kuue aasta jooksul on fondi kogunenud aga kõigest 9,95 miljonit eurot.

Ecuadori 2008. aastal vastu võetud põhiseadus keelab taastumatute loodusvarade ekspluateerimise kaitsealadel, kuid annab presidendile õiguse taotleda erandite tegemist juhul, kui “rahvuslikud huvid” seda nõuavad.

Correa kinnitusel jääks 99 protsenti pea 10 000 ruutkilomeetril laiuvast rahvuspargist naftatootmisest hoolimata siiski puutumata. Uute alade kasutuselevõtt naftatootmiseks algab juba paari nädala pärast.

Arvamusküsitluste järgi on 78% Ecuadori elanikest looduskaitsealal naftapuurimise vastu ning presidendi otsust saatsid keskkonnaaktivistide protestid.

 

 

Allikad: BNS, BBC

Foto: greenfudge.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt