Fukushimat ootab lähiajal ees suur kriis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. august 2013 kell 18:59Jaapani tuumajärelevalve ametnik hoiatas, et reostunud pinnavesi ületab varsti maa-aluse valli ning siis voolab radioaktiivne vesi kiiresti ja suurtes kogustes ookeani. Iga päev pumbatakse jaama keldritest välja 400 tonni mägedest pealevoolavat pinnavett ning juba saastunud vee maapinda imbumise vältimiseks kõvendati maapinda kemikaalidega, kuid varsti ei saa tuumajaama eest vastutav Tepco enam suure veehulgaga hakkama, vahendab ERR.

 

Fukusimat haldava Tepco teistes tuumajaamades töötanud ja nüüd pensionil olev insener Masashi Goto hoiatas, et kui ehitada vall, siis koguneb vesi selle taha ja voolab lõpuks piirdest kas üle või kõrvalt mööda ning Tepco ei suuda tekkinud probleemidega hakkama saada. Ka järelevalveametnik Shinji Kinjo süüdistas Tepcot nõrgas kriisitunnetuses, mistõttu ei saa ettevõtet jätta kriisiga omapäi tegutsema.

Ajutised konteinerid, mis Tepco rajanud on, on 85% ulatuses saastunud vett täis ning ettevõttel pole selget plaani, mida konteinerite täitumisel teha.

Teisedki eksperdid süüdistavad Tepcot suutmatuses valmistuda 2011. aastal tuumajaama kahjustanud tsunamiks ja maavärinaks ette ning katastroofile reageerimisel tehtud vigade varjamises. Esialgu kinnitas jaama operaator Tepco, et saastunud vesi ei jõua ookeani, selle suve alguses tunnistasid nad küll lekke olemasolu, kuid lisasid, et tegu on hiljuti tekkinud probleemiga.

Fukushima elektrijaama territooriumilt võetud proovid näitavad põhjavees lubatust 110 korda kõrgemat tseesium-134 taset. Tuumajaama läheduses püsivad kõrged ka Vaikse ookeani strontsiumi ja triitiumi tasemed.

 

Allikad: ERR, Reuters, RT

 

Toimetas Ksenia Kask

 

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt