Fukushima kalad on 2500 korda radioaktiivsemad kui lubatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2013 kell 14:44



Fukushima tuumajaama katastroofist möödub õige pea kaks aastat, kuid ookeaniveed tuumajaama ümbruses on jätkuvalt tugevalt radioaktiivselt saastatud.

 

Tokyo elektrienergia kompanii (Tokyo Electric Power Company – TEPCO) meretoidu monitoorimise programmi käigus hiljuti püütud ja testitud kala radioaktiivse tseesiumi sisalduseks määrati 254 000 bekrelli kilogrammi kohta (Bq/kg), mis on ametlikust lubatud normist (100 Bq/kg) 2540 korda kõrgem.

Saastatud kala, kellele pandi nimeks Murasoi Mike, püüti hävinud tuumajaama lähedalt ookeanist ja see avastus tekitab taas küsimusi Jaapani rannikutelt püütava meretoidu ohutuse kohta. Kuigi kala ise ei olnud radiatsiooni toimel deformeerunud, siis selle kudedes leiduv radiatsioonitase näitab, et suure tõenäosusega lekib Fukushima tuumajaamast ikka veel radioaktiivset saastet otse ookeani. Eksperdid muretsevad, et radioaktiivse tseesiumi ja teiste tuumakemikaalide setted ookeanipõhjas kasvavad ning murasoi, mis on toiduks teistele kaladele, saastab ka suuremate kalade varud.

 

Kõrge radiatsioonitase, mis kalas leiti, ei oleks ilmtingimata nii suur probleem, kui see näitaks radiatsioonitaseme kahanemist. Aga see on peaaegu kümme korda kõrgem eelmise aasta augustis püütud skorpionkalas leitud tasemest, mis omakorda viitab saastetaseme tõusule, hoolimata TEPCO ja valitsusametnike seisukohale, et olukord on kontrolli all. Seda seisukohta kinnitas ka WHOI (Woods Hole Oceanographic Institution) 2012. aasta novembris, teatades, et rohkem kui pooltes mereloomades, kes elavad Fukushima lähivetes, ületab radioaktiivse tseesiumi hulk tugevalt valitsuse poolt määratud limiite. Kuna radioaktiivne saaste kuhjub jätkuvalt merepõhjas, on oodata olukorra halvenemist, eriti põhjatoiduliste kalade osas.

 

Kohalik kalamees Kozo Endo seletas: “Me ei saa neid kalu müüa. Püüame neid lihtsalt radiatsioonitaseme määramiseks. Need, mis üle jäävad, viime koju söömiseks.“

 

Nii TEPCO kui ka Jaapani valitsuse seisukohad katastroofi kohta muutuvad pidevalt. Varem püüti eitada, et Fukushima ikka veel lekib. Pärast seda, kui see väide ümber lükati, oli seisukohaks, et radiatsioonitase on minimaalne ning osakesed settivad ookeanipõhja, kus need rohkem keskkonda ei kahjusta. Nüüd on lugu taas muudetud ja räägitakse sellest, et TEPCO võtab kasutusele karmimaid meetmeid, et saastunud kalade populatsiooni levikut tõkestada: 20 km raadiuses ümber Fukushima tuumajaama plaanitakse paigaldada võrgud, mis peaks takistama saastunud kaladel kaugemale liikumast.

Fukushima tuumajaama katastroof toimus 11. märtsil 2011 pärast Jaapanit tabanud maavärinat ja tsunamit. Seda peetakse suurimaks tuumakatastroofiks peale Tšornobõli tuumajaama katastroofi 1986. aastal.

 

Allikad: Infowars 1, Wikipedia, Russia Today, Infowars 2

 

Radiatsiooniohtudest inimesele loe siit.

 

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt