Fukushimas mõõdeti rekordiliselt kõrge radiatsioonitase

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. juuli 2013 kell 11:48 

Jaapani Fukushima tuumaelektrijaamas on jälle täheldatud märgatavat leket, radioaktiivse tseesiumi sisaldus põhjavees oli nädalavahetusega kasvanud 90-kordseks.

 

Jaama operaatorfirma TEPCO teatas intsindendist teisipäeval, lisades, et ei tea selle põhjust, kirjutab BSN. Verkkomedia vahendab Jaapani meediat, kus mainitakse et tegu on kõrgeima radiatsioonitasemega viimase aasta jooksul.

The Asahi Shimbun kirjutas 5. juulil, et tervise-,töö-, ja sotsiaalministeerium sõnul sisaldasid varasemad tuumajaama töötajatelt võetud radiatsioonimäära testid valeandmeid, näidates tegelikust väiksemaid numbreid. Ministeerium on seisukohal, et jaama juhtkond ei suutnud täita ettenähtud turvanõudeid ning olukorda loodeti päästa valeandmete esitamisega.

 

Fukushima tuumajaama reaktoreid ohjeldada püünud mees suri vähki
Jaapani Fukushima tuumaelektrijaama endine juht, kes jäi sündmuspaigale, kui elektrijaama reaktorid 2011. aasta märtsis maavärina ja tsunami tagajärjel üles ütlesid, suri teisipäeval vähki, teatas elektrijaama operaator.

Masao Yoshida (58) viibis elektrijaamas 11. märtsil, kui hiidlaine reaktorite jahutussüsteemi rivist välja lõi ja radiatsioonilekke põhjustanud sulamiseni viis.

Just tema juhtis püüdeid tuumakompleks kontrolli alla saada, samal ajal kui töölised rakendasid meetmeid hiidlaine tekitanud maavärina jätkuvate järeltõugete mõjude vastu, et olukord veelgi hullemaks ei läheks.

Katastroofi järel avalikustatud valitsuse tegevuskavast ilmneb, et teadlased kartsid ahelreaktsiooni, mille tulemusena võinuks rivist välja minna ka teised aatomielektrijaamad, ja see tähendanuks terve Tokyo evakueerimist.

Avalikkuse silmis on Yoshida ennastsalgav tegutsemine teravas vastuolus tema tööandjatega, kes paistsid soovivat kogu kompleksi hüljata ja hoidusid rahva arvates vastutusest. “Ta suri teisipäeval kell 11.32 Tokyo haiglas söögitoruvähki,” ütles elektrijaama operaatorfirma Tokyo Electric Power (TEPCO) pressiesindaja.

Yoshida sattus 2011. aasta novembris ootamatult haiglasse, talle tehti mitu operatsiooni, kuid haigust peatada ei suudetud. TEPCO on öelnud, et tema vähk ei olnud tõenäoliselt seotud kiiritusega õnnetusele järgnenud kuudel, sest niisuguse seisundi väljakujunemine võtab aega viis kuni 10 aastat. Surres oli Yoshida ikka veel ametlikult TEPCO töötaja.

 

2011. aasta 11. märtsi maavärin ja tsunami põhjustasid Fukushimas ränga avarii, mis oli kõige tõsisem tuumakatastroof pärast 1986. aastal Tšornobõlis juhtunut.

Fukushima katastroofi tegelikud tagajärjed selguvad ilmselt alles mõnekümne aasta pärast.

 

 

Allikad: Verkkomedia, BNS, The Asahi Shimbun (valik Fukuhima teemalisi artikleid)

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt