Kohtulahend tõi USA-s inimesed tänavatele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuli 2013 kell 13:13USA Florida osariigi kohus vabastas mustanahalise teismelise tapnud George Zimmermani laupäeval kõigist süüdistustest. Kuueliikmeline ainult naistest koosnenud vandekohus otsustas 16 tundi kestnud arutelu järel Zimmermani vabastada, mispeale ilmusid sotsiaalvõrgustikesse üleskutsed öisteks protestimarssideks, mis on mõnes USA linnas läinud üle tänavarahutusteks. Arvatavasti üks suuremaid mässe toimus Californias asuvas Oaklandis, kus paarsada inimest viskasid öösel sisse aknaid, sodisid seinu ja süütasid prügikaste.

 

Vabatahtliku naabrivalvurina tegutsenud Zimmerman lasi mullu veebruaris maha 17-aastase relvitu Trayvon Martini. Süüdistaja nõudis, et 29-aastane Zimmerman mõistetaks süüdi mõrvas ning väitis, et tulistaja pidas Martinit kurjategijaks nahavärvi põhjal.

Mullu 26. veebruaril pidas Sanfordi elurajoonis naabrivalves olnud Zimmerman kauplusest väljunud Martinit kahtlaseks ja helistas politseisse. Politseinikud soovitasid tal teismelise jälitamine lõpetada. Zimmermani väitel oligi ta naasmas oma auto juurde, kui Martin teda ründas, rusikaga näkku lõi ja tema pead vastu kõnniteed taguma hakkas. Enesekaitseks olevat Zimmerman haaranud relva ja tulistanud teismelist rindu. Zimmerman kinnitas kohtus oma süütust ja jäi selle juurde, et tegutses enesekaitseks.

Martini perekonna väitel sattus nooruk ohvriks nahavärvi pärast. Zimmermani sugulased ja toetajad aga on kinnitanud, et mees pole rassist ja teda tahetakse õigustatud enesekaitse eest “risti lüüa”. Juhtum vallandas Ühendriikides vihase rassismikeskustelu ja mõnel pool ka meeleavaldused.

Kogu juhtumi teemal on sõna võtnud ka president Barack Obama, kes on varem öelnud, et kui temal oleks poeg, oleks ta võinud välja näha nagu Trayvon. Kõlab hääli, mis leiavad, et tegemist võib olla rassiviha teadliku õhutamise ja relvaseaduse karmistamise teema õhushoidmisega.

 

 

Allikad: BNS, SFGate, Twitchy, Infowars

Foto: Twitter

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt