Uuringud: miks rassismi esineb rohkem madalama IQ-ga isikutel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. juuni 2018 kell 11:56rassismRassism ja eelarvamused, mida tavaliselt väljendavad konservatiivsema maailmavaatega inimesed, ei pruugi olla lihtsalt maailmavaate ja kasvatuse väljund. On uuringuid, mis viitavad sellele, et rassism esineb suurema tõenäosusega madalama IQ-tasemega inimgruppide hulgas. Inimesed, keda tõmbavad pigem sotsiaalselt konservatiivsed ideoloogiad, väljendavad suurema tõenäosusega rassistlikke vaateid, kuna konservatiivsed ideoloogiad rõhutavad hierarhiat ja “vastupanu muutustele“.

Artikkel ilmus Telegramis algselt mais 2015. aastal.

 

On alust arvata, et need, kes hoiavad iga hinna eest kinni eelarvamustest ja rassistlikest vaadetest, ei oska lihtsalt teisiti ning on kognitiivselt võimetud mõtlema ilma pooli valimata. Mitmed uuringud viitavad sellele, et ebatolerantsus, rassism ja eelarvamused on tugevas seoses madalamate kognitiivsete võimetega ning madalama võimega erinevaid ideid üheks tervikuks seostada. 2012. aastal avaldatud uuringu põhjal leiti, et lapseeas mõõdetud madalam intelligentsustase ennustas suuremat tõenäosust rassistlikeks ja homofoobseteks vaadeteks täiskasvanuna. On leitud, et madalamate kognitiivsete võimetega inimesed suhtlevad vähem teisest rassist inimestega.

Gordon Hodsoni juhtimisel läbiviidud uuringus võrreldi 254 inimest, kellel oli sama haridustase, kuid erinev abstraktne arutlusvõime. Leiti, et madalama abstraktse arutlusvõimega inimesed väljendasid sagedamini eelarvamusi homoseksuaalsete inimeste osas. See ei tohiks aga tulla üllatusena, et vähem tolerantsed inimesed on vähem avatud uuele informatsioonile – võib-olla napib neil võimet oma peaga kriitiliselt või abstraktselt informatsiooni töödelda.

 

Ekstreemsed ideoloogiad lihtsustavad maailma

Loomulikult ei saa selle põhjal automaatselt järeldada, et kõik rassistid on madala intelligentsusega ja kõik liberaalid geeniused. On palju näiteid väga tarkadest ja tolerantsetest konservatiividest ning mitte nii nutikastest ja väga ebatolerantsetest liberaalidest. Konkreetne ideoloogia ei pruugi tingimata olla seotud madalama IQ-ga – pigem on igasuguse ideoloogia ekstreemsed äärmused ligitõmbavamad madalama intelligentsusega inimestele. Hodsoni uuring toob lihtsalt esile järeldused erinevate inimgruppide keskmiste näitajate baasil.Miks see nii olla võib? Hodson on kommenteerinud väljaandele Huffington Post, et konservatiivsed ideoloogiad pakuvad “struktuuri ja korda“, mis teeb keerulise maailmapildi mõistmise lihtsamaks. Virginia ülikooli psühholoog Brian Nosek kinnitab omalt poolt sama, öeldes et reaalsus on komplitseeritud ja segane: “Ideoloogiad korrastavad selle segaduse ja kehtestavad lihtsamad lahendused. Ei pruugi olla üllatav, et madalamate kognitiivsete võimetega inimestele meeldivad lihtsustavad ideoloogiad.“

 

Eelarvamusi ei saa vähendada käsu korras

Rassismi ja eelarvamuste juurte mõistmine võib aidata neid ühiskonnas vähendada. Teadlased on uurinud erinevaid viise, kuidas vähendada inimestel eelarvamusi. Kontrolliv lähenemine, mille puhul inimestele öeldakse, kuidas nad peaksid tundma ja mõtlema, vaid suurendab eelarvamusi. Teine lähenemine, milles selgitatakse eelarvamustevaba mõttelaadi eeliseid, toob paremaid tulemusi. Kontrolliv lähenemine näib olevat lihtne ja kiire lahendus, kuid inimestele meeldib tunda, et nad on ise valinud olla eelarvamustest vabad. Eelarvamuste-vastastes programmides julgustatakse osalejaid vaatama maailma teise rahvusgrupi silmade läbi. Hodson aga hoiatab, et madalama IQ-ga inimeste jaoks võib see vaimne harjutus olla liialt keeruline.

USA poliitik Ron Paul on öelnud, et liberaalne liikumine on igasuguse rassismi vaenlane: “Rassism on kollektivistlik idee, sa paned inimesed kategooriatesse – mustad kuuluvad siia, valged siia ja naised siia, kuid me ei näe inimesi gruppidena, me ei leia, et neil ei ole õigusi, sest nad on geid, naised või vähemusgrupid. Me näeme inimesi vaid individuaalidena ja see on igasuguse kollektivismi täpne vastand.“

Kuigi ühiskonnas toimub pidev liikumine selle suunas, et iga inimest aktsepteeritakse sellena, kes ta on, jääb alati neid inimesi, kellel säilib kirglikult vihkav vaade teistsuguste inimeste suhtes. Ning mõned sellised inimesed ei oska lihtsalt teisiti elada. Ülejäänud näevad aga selgelt, et “rass“ inimesi eraldava kategooriana on sotsiaalselt konstrueeritud selleks, et meie tähelepanu kõrvale juhtida universaalselt tõelt, et me oleme kõik lihtsalt inimesed. Jah, me võime väliselt üksteisest erineda, kuid sisemiselt oleme samad – samade organite ja punase verega. Me ei pea ennast eraldama kastidesse ja otsustama, et teised inimesed on “vähem väärtuslikud“ kui meie, sest nad on juhuslikult sündinud teise nahavärvusega.

 

Allikad: Exposing Truth, Live Science, Psychology Today, Huffington Post, Psychological Science, Live Science 2

Foto: feminspire.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.