Uuringud: miks rassismi esineb rohkem madalama IQ-ga isikutel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuni 2021 kell 8:56Rassism ja eelarvamused, mida tavaliselt väljendavad konservatiivsema maailmavaatega inimesed, ei pruugi olla lihtsalt maailmavaate ja kasvatuse väljund. On uuringuid, mis viitavad sellele, et rassism esineb suurema tõenäosusega madalama IQ-tasemega inimgruppide hulgas. Inimesed, keda tõmbavad pigem sotsiaalselt konservatiivsed ideoloogiad, väljendavad suurema tõenäosusega rassistlikke vaateid, kuna konservatiivsed ideoloogiad rõhutavad hierarhiat ja “vastupanu muutustele“.

Artikkel ilmus Telegramis algselt mais 2015. aastal.

 

On alust arvata, et need, kes hoiavad iga hinna eest kinni eelarvamustest ja rassistlikest vaadetest, ei oska lihtsalt teisiti ning on kognitiivselt võimetud mõtlema ilma pooli valimata. Mitmed uuringud viitavad sellele, et ebatolerantsus, rassism ja eelarvamused on tugevas seoses madalamate kognitiivsete võimetega ning madalama võimega erinevaid ideid üheks tervikuks seostada. 2012. aastal avaldatud uuringu põhjal leiti, et lapseeas mõõdetud madalam intelligentsustase ennustas suuremat tõenäosust rassistlikeks ja homofoobseteks vaadeteks täiskasvanuna. On leitud, et madalamate kognitiivsete võimetega inimesed suhtlevad vähem teisest rassist inimestega.

Gordon Hodsoni juhtimisel läbiviidud uuringus võrreldi 254 inimest, kellel oli sama haridustase, kuid erinev abstraktne arutlusvõime. Leiti, et madalama abstraktse arutlusvõimega inimesed väljendasid sagedamini eelarvamusi homoseksuaalsete inimeste osas. See ei tohiks aga tulla üllatusena, et vähem tolerantsed inimesed on vähem avatud uuele informatsioonile – võib-olla napib neil võimet oma peaga kriitiliselt või abstraktselt informatsiooni töödelda.

 

Ekstreemsed ideoloogiad lihtsustavad maailma

Loomulikult ei saa selle põhjal automaatselt järeldada, et kõik rassistid on madala intelligentsusega ja kõik liberaalid geeniused. On palju näiteid väga tarkadest ja tolerantsetest konservatiividest ning mitte nii nutikastest ja väga ebatolerantsetest liberaalidest. Konkreetne ideoloogia ei pruugi tingimata olla seotud madalama IQ-ga – pigem on igasuguse ideoloogia ekstreemsed äärmused ligitõmbavamad madalama intelligentsusega inimestele. Hodsoni uuring toob lihtsalt esile järeldused erinevate inimgruppide keskmiste näitajate baasil.

Miks see nii olla võib? Hodson on kommenteerinud väljaandele Huffington Post, et konservatiivsed ideoloogiad pakuvad “struktuuri ja korda“, mis teeb keerulise maailmapildi mõistmise lihtsamaks. Virginia ülikooli psühholoog Brian Nosek kinnitab omalt poolt sama, öeldes et reaalsus on komplitseeritud ja segane: “Ideoloogiad korrastavad selle segaduse ja kehtestavad lihtsamad lahendused. Ei pruugi olla üllatav, et madalamate kognitiivsete võimetega inimestele meeldivad lihtsustavad ideoloogiad.“

Eelarvamusi ei saa vähendada käsu korras

Rassismi ja eelarvamuste juurte mõistmine võib aidata neid ühiskonnas vähendada. Teadlased on uurinud erinevaid viise, kuidas vähendada inimestel eelarvamusi. Kontrolliv lähenemine, mille puhul inimestele öeldakse, kuidas nad peaksid tundma ja mõtlema, vaid suurend

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt