Mis juhtus Martini ja Zimmermani vahel? Kuula hädaabikõnesid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. juuli 2013 kell 8:59 

USA president Barack Obama kutsus pühapäeval ameeriklasi üles rahu säilitama seoses vandekohtu otsusega, millega mõisteti õigeks mustanahalise teismelise tapnud naabrivalve liige George Zimmerman, vahendab BNS. Kuid inimeste jaoks ei ole lugu nii must ja valge, nagu praegu näidata püütakse ja internetti üles riputatud hädaabikõned ainult lisavad kahtlusi.

 

“Me oleme seadustega rahvas ja vandekohus on rääkinud. Trayvon Martini surm oli tragöödia. Mitte ainult tema perekonnale, vaid kogu Ühendriikidele,” ütles Obama. “Ma kutsun nüüd kõiki ameeriklasi üles rahumeelselt leinama koos kahe vanemaga, kes kaotasid oma poja,” lisas president.

Mitmel pool Ühendriikides puhkesid pärast Zimmermani õigeksmõistmist meeleavaldused, sest paljud pidasid tulistamist rassivihast motiveerituks. Zimmerman ise kinnitas, et tegutses vaid enesekaitseks, kui vihane teismeline talle kallale tuli.

 

Mis juhtus 26. veebruaril 2012?

17-aastane Trayvon Martin kõndis mööda tänavat poest koju. Trayvon möödus Zimmermani majast, kes helistas hädaabitelefonile.

Kõnet kuulates saame aimu, et Zimmerman nägi oma aknast kapuutsiga poissi, kes tema arvates väga kahtlaselt mööda tänavat luusis. Ta mainis veel, et tegu on mustanahalisega ja et sellised persevestid (assholes) pääsevad alati minema. Mingi hetk hakkas mees päästetöötajale selgitama, kuhu tänavale poiss järgmisena pöörab ja mida ta kogu aeg teeb ning lõpuks ütles, et poiss hakkas vahepeal jooksma. Päästetöötaja küsis, kas Zimmerman jälitab teda. Mees vastas: “Jah.” Päästetöötaja ütles talle vastu, et ta ei pea teda jälitama ning lubas patrulli kahtlast jalutajat vaatama saata.

Kõnet saad kuulata siit:

 

On avaldatud ka teisi hädaabikõnesid. Näiteks helistas 911-sse naine, kelle kõne taustalt on kuulda, et keegi karjub tänaval paaniliselt appi. Lõpuks on kuulda püstolilasku, misjärel saabub vaikus.

 

Surnud ei räägi ja nii saab enda teguviisi õigustada vaid Zimmerman. Mõned küsimused siiski kerkivad. Miks ta kodus ei püsinud ja poissi jälitama hakkas, kuigi hädaabitöötaja palus tal kahtlusalust mitte jälitada? Miks poiss teda ründas? Äkki poiss hakkas oma jälitajat kartma ja ründas teda enesekaitseks?

 

Perekond sai surmast teada alles järgmisel päeval

Möödunud suvel lekkis ajakirjandusse Martini isa 911-kõne, mis toimus tulistamise järgsel hommikul. Isal ei ole oma poja saatusest veel aimugi ja ta helistas, et teatada poja kadumisest. Allolevast uudisnupust saab kuulda nii Trayvon Martini isa Tracy hädaabikõnet kui ka näha turvakaamera salvestist poest, kus poiss enne surma sisseoste tegi.

 

Kuula ja vaata ka intervjuud Trayvon Martini ema Sybrina Fultoniga telekanali ABC saates “The View”.

 

Pärast kohtuotsuse ilmsiks tulekut 13. juulil säutsus Trayvoni isa Twitteris, et kuigi see murdis ta südame, on tema usk vankumatu ja ta armastab oma last igavesti.

Untitled

 

Obama: Kui mul oleks poeg, näeks ta välja nagu Trayvon 

2012. aasta märtsis ütles Obama telepöördumises, et “kui tal oleks poeg, näeks ta välja nagu Trayvon”.

 

Tol hetkel kõlas see avaldus kummaliselt ja isegi rassistlikult. Meedias lahati, kas konflikti kaudu hakatakse ameeriklasi üksteise vastu üles ässitama.

Eile, 14. juulil ütles Obama, et see juhtum näitab selgelt uue karmima relvaseaduse vajalikkust.

 

 

Allikad: BNS, The Blaze, InfowarsNPR, Tracy Martini TwitterNBC

Foto: Werth Media / Flickr

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt