Leedus ja USA-s mõisteti süüdi väidetavad mõttekurjategijad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. mai 2013 kell 9:09egle-kusaite-parodymai-slyksciai-iskraipyti6

Leedu kohus teatas neljapäeval, et tunnistas 24-aastase Egle Kusaite süüdi terrorirünnakute kavandamises ja mõistis talle kümnekuulise karistuse, mille naine on juba eeluurimise all viibides ära istunud. Vilniuse ringkonnakohtu otsuse kohaselt Kusaite siiski ühtegi terrorirünnakut ei teostanud, vahendab BNS. Ameerika Ühendriikides aga mõisteti 23 aastat vanglakaristust Liibanoni päritolu 25-aastasele mehele, kes väidetavalt kavandas pommirünnakut Chicago legendaarsel Wrigley Fieldi pesapallistaadionil, teatasid võimuesindajad.

 

Noor leedulanna ütleb, et teda on ära kasutatud

Prokurörid nõudsid naisele kümneaastast vanglakaristust kinnitades, et naisel on sidemed islamiäärmuslastega, ta on saanud väljaõppe lõhkeseadeldiste valmistamise ja õhkimise alal ning ta on saanud rünnakute korraldamiseks raha välismaalt.

Kohtunike hinnangul pole siiski tõendeid, et naine kuuluks terrorirühmitusse.

Naine ise väitis kohtus, et teda kaasati teismelisena provokatiivsesse võrgustikku riikliku julgeolekuameti poolt ja ta valiti välja tema haavatavuse tõttu.

Kusaite pälvis võimude tähelepanu väidetavalt juba 13-aastasena, kui ta tutvus koolikaaslaste kaudu kahe tšetšeenlasest teismelisega. Nimelt armus tüdruk ühte neist ja läbis väidetavalt ajupesu, mille tulemusena sai neiust islamiäärmuslane. Väidetavalt plaanis neiu õhku lasta üht Vene sõjaväebaasi Tšet šeenias, kuigi lõhkeaineid ei leitud ei tema ega ka sõprade-lähedaste kodudest. Osade leedukade arvates on Kusaite süüdi lavastatud, et levitada hirmu moslemite ees.

 

USA mõttekurjategija tunnistas end väidetavalt süüdi

Ühendriikides mõisteti 23 aastat vanglakaristust Liibanoni päritolu 25-aastasele mehele, kes kavandas pommirünnakut Chicago legendaarsel Wrigley Fieldi pesapallistaadionil, teatasid võimuesindajad.

Liibanoni kodanik Sami Samir Hassoun elas vahistamishetkel 2010. aastal legaalselt Ühendriikides . “Mõte selle peale, mis oleks võinud juhtuda, on tõeliselt õudustäratav,” märkis kohtunik Robert Gettleman, kui otsuse välja kuulutas.

Hassoun tunnistas ennast eelmisel aastal süüdi kavatsuses kasutada massihävitusrelva ja plaanis õhkida lõhkeseadeldis. Noormees tunnistas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) agentidele, et kavatses rünnakuga halvata Chicago kaubanduselu, külvata hirmu ja õõnestada linna poliitilist korda.

Arvestades fakti, et FBI-le tunnistas väidetavalt oma süüd ka agentide poolt tapetud Ibragim Todašev, ei muuda FBI agentide ütlusi eriti usaldusväärseks. Eriti arvestades seda, et algse versiooni järgi ründas Bostoni pommirünnakutes süüdistatavate vendade Tsarnajevite sõber Todašev agente noaga, kuid hiljem võeti see avaldus tagasi.

 

Allikad: BNS, Egle Kusaitele pühendatud veebileht, 15 min, CBS

Loe artiklit 2010. aastast Hassouni süüdilavastamise kohta siit.

Foto: ve.lt

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt