Luurejuht on kindel, et Iraan ei valmista tuumapommi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. märts 2013 kell 17:57iraan

Iraan ei oleks saanud toota tuumapommi tarbeks piisavalt kõrgrikastatud uraani, ilma et seda tegevust oleks avastatud, ütles teisipäeval USA rahvusliku luure direktor James Clapper.

 

“Kuigi Iraan on teinud oma tuumaprogrammis edusamme, ei oleks Teheran saanud meie hinnangul toimetada kõrvale piisavas koguses kaitstud materjali ja toota kõrgrikastatud uraani, ilma et seda oleks avastatud,” ütles Clapper globaalohte käsitlevas aastaraportis kongressile.

Iraan on väga hoolikalt jälginud, et uraani hulk ei ületaks 250 kg, mis on minimaalselt vajalik tuumapommi valmistamiseks. Lisaks peab pommi tegemiseks vajaminev uraan olema rikastatud 90%, kuid Iraan on kaugel ka sellest sihtmärgist.

Clapper on seisukohal, et Iraan suhtub oma tuumamaaki mõistlikult.
Kuid Iisraeli president Shimon Peres on teisel seisukohal. Ta nimetas teisipäevases kõnes Euroopa Parlamendis Iraani režiimi “suurimaks ohuks maailma rahule” ja kutsus Euroopa parlamendisaadikuid kuulutama Liibanoni äärmusrühmituse Hizbollah ametlikult terroriorganisatsiooniks.

Peres ütles kõnes, et Iraani režiim ohustab Iisraeli olemasolu, veab salaja relvi teistesse riikidesse eesmärgiga neid destabiliseerida ning eitab holokausti, kutsudes korraldama uut. “Keegi ei ohusta Iraani,” rõhutas Peres. “Iraan ohustab teisi.”

Iisraeli presidendi sõnul ei peaks maailm seadma eesmärgiks üksnes kõrgrikastatud uraani tootmise takistamist Iraanis, vaid kontrollima ka Iraani raketitootmist. “Tuumarelv vastutustundetu režiimi käes on otsene oht kogu maailmale,” hoiatas Peres.

 
Allikad: BNS, Think Progress, Times of Israel

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt