Iraani majandussanktsioonid on sõda tavakodanike vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. märts 2013 kell 14:01



 

Tavalised Iraani kodanikud kannatavad Lääne poolt pealesunnitud majandussanktsioonide all kõige rohkem. Tuhandeid inimesi mõjutab igapäevaelus toidu ja ravimite puudus, vahendab RT uudistekanal.

 

Iraani tuumaprogrammi peatamise katsete käigus on lääneriigid aastate jooksul kasutanud tervet arsenali majandust halvavaid sanktsioone. Selle käigus on aga Ameerika ja tema liitlased põhjustanud Iraani inimestele ulatusliku meditsiinilise kriisi. Sajad tuhanded raskete haiguste, nagu vähi, diabeedi ja artriidi all kannatavad iraanlased ei saa rahvusvaheliste sanktsioonide tõttu enam kätte eluliselt vajalikke ravimeid.

USA ja Euroopa valitsuste pealesunnitud panganduspiirangute tõttu ütlevad Iraani firmad ja haiglad, et neil ei ole võimalik osta välismaalt ravimeid. Väidetavalt on ligi 23 000 iraanlasel, kellel on HIV või AIDS, piiratud elutähtsate ravimite kättesaamine ning spetsiifilise verehaiguse ravimite puudus on kaasa toonud isegi surmajuhtumeid.

 

Russia Today ajakirjanik Marina Portnaja rääkis ühe Ameerika iraanlasega, kes käis hiljuti Iraanis, viies oma vanaemale diabeedi ja artriidi ravimeid. Alex Shams ütles, et ta pakkis kaasa terve hulga valuvaigisteid, mis olid mõeldud haigla jaoks. Shamsi sõnutsi on kõige haavatavamad inimesed, kes põevad spetsiifilisi vähi- või verehaigusi: „See haigla, mille jaoks ma ravimeid viisin, oli vähihaigla ning neil lõpevad üsna varsti Tylenoli (valuvaigistav ja palavikku alandav ravim) varud – nad paluvad inimestel reisidel seda ravimit kokku osta ja kaasa tuua. Aga kui neil on puudus juba Tylenolist, siis ma ei kujuta ettegi, milline seis on neil vähiravimite varudega.“

 

Viimased majandussanktsioonid on põhjustanud Iraani valuuta märkimisväärset langust ja naftakasumi vähenemist, mis omakorda on suurendanud inflatsiooni. Kriitikute sõnul on lääneriigid vallandanud Iraani tavakodanike vastu totaalse majandusliku sõja, mis senini on toonud ainult kahju.

Araabia advokaatide ühenduse president Suurbritannias Sabah Al-Mukhtar nimetab neid majandussanktsioone massihävitusrelvadeks. „Sel moel nagu neid praegu USA, Euroopa ja ning mingil määral isegi ÜRO poolt Iraani vastu seatakse, on need väga kahjulikud. Need ei täida oma eesmärki ja karistavad tavakodanikke. Need on ebaeetilised ja ebamoraalsed,“ ütleb Al-Mukhtar.

Iraani-asjatundja ja sanktsioonide-teemalise raamatu „The Sanctions Decade“ üks autoreist George Lopez leiab, et kehtivad sanktsioonid tuleb kiiresti üle vaadata ja ümber kohandada.

 

Allikas: Russia Today

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt