Ühendriikide salakohus uuendas luba telefoniandmete kogumiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. oktoober 2013 kell 9:18



USA salajane luurekohus pikendas valitsuse õigust koguda andmeid Ühendriikide telefonikõnede kohta, teatas USA riikliku luureteenistuse direktori James Clapperi büroo reede hilisõhtul. “[Clapper] otsustas kustutada salastatuse ja avalikustada, et valitsus esitas välisluure järelevalvekohtule taotluse uuendada õigust korjata suurtes kogudes telefonivestluste metaandmeid ning kohus uuendas õigust,” seisis teadaandes.

 

Avalikustamine “johtub meie eelnevast salastatuse kustutamise otsusest ning olulise ja jätkuva avalikkuse huvi valguses telefonivestluste metaandmete kogumise programmi vastu,” öeldi avalduses.

USA avalikkust on maikuust saadik raputanud riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) endise töötaja Edward Snowdeni ajakirjandusele lekitatud info NSA salajase andmekogumisprogrammi PRISM ja muu luuretegevuse kohta. President Barack Obama andis augusti keskpaigas lubaduse USA luureprogrammid üle vaadata ning juurutada rohkem järelevalvet, läbipaistvust ja kontrollmehhanisme.

See-eest pole Obama administratsioon loobunud karmist suhtumisest luureandmete lekitamisse ning soovib esitada Snowdenile süüdisuse spionaažis. Snowden pages Hongkongi kaudu Venemaale, kus ta sai ajutist asüüli. Washington nõuab tema väljaandmist.

 

Kongresmen ihub Clapperi ja Patriot Acti peale hammast

Augustis selgus avaliku arvamuse küsitlustest, et suur osa ameeriklasi soovib, et James Clapper võetaks vastutusele Senati luurekomisjonile valetamise eest. Varem on selle mõttega liitunud ka üks 9/11 komisjoni juhte Lee Hamilton. Eile aga teatas The Guardian, et “konservatiivne vabariiklane, kes oli Patriot Acti üks autoritest, valmistub esitama uut seadust, mis kärbiks drastiliselt luureagentuuridele antud siseriiklikku jälgimisvõimsust. Kogresmen Jim Sensenbrenner kutsus samuti üles kohut mõistma Obama riikliku luureteenistuse direktori James Clapperi üle, kes möönis, et ta eksitas Senati luurekomiteed selles osas, kui valdav telefoni metaandmete kogumine tegelikult on.

“Kontroll töötab ainult siis, kui agentuur, mille üle järelvalvet teostatakkse, räägib tõtt. Kui härra Clapper andis oma “mitteausa” vastuse, siis minu arvates oleks see pidanud päädima vallandamise ja kohtumõistmisega,” ütles poliitik.

 

 

 

Allikad: BNS, Washington’s Blog

Foto: dailyme.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt