Miks šveitslased oma riiki usaldavad?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. veebruar 2024 kell 9:14Šveitsi parlamendi, Liidukogu hoone Bernis. Foto: Wikimedia Commons / Flooffy

Paljude muude riikide elanikega võrreldes on šveitslastel võimalik nautida nii majanduslikku kui ka poliitilist stabiilsust. Üks oluline tegur, mis seda tagab, on rahva kõrge usaldus avalike institutsioonide suhtes. Pole haruldane juhus, et rongisõidul Šveitsi pealinna Berni või sellest eemale kohtavad reisijad enda lähedal istumas mõnda valitsuse ministrit. Enamasti reisivad valitsuse liikmed ilma igasuguse erikaitseta, kirjutab Benjamin von Wyl portaalis SwissInfo.ch.

 

See on vaid üks paljudest märkidest, mis annavad mõista, et Šveitsis on rahva usaldus valitsuse suhtes suurem kui üheski teises Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni riigis.

 

Usaldus kerkis ka COVID-19-pandeemia ajal

Föderaalse tehnikainstituudi ETH Zürich juures tegutseva kaitseuuringute keskuse tänavu läbiviidud uuringu osutusel see usaldus COVID-19-pandeemia ajal isegi veidi kerkis. Pealegi on Šveits nii poliitilises kui ka majanduslikus mõttes üks maailma stabiilsemaid riike. Stabiilsus on institutsioonide usaldamise juures oluline tegur.

Viimastel aastatel on demokraatia olukord mitmel pool maailmas halvenenud; näiteks on riikides nagu Brasiilia ja Ameerika Ühendriigid korraldatud riigipöördekatseid.

Paljudes riikides on demokraatia püsimajäämine kahtluse all, samas kui Šveitsis on olukord stabiilne. Suuremate erakondade esindajad jätkavad riigivalitsemist mõnedele poliitilistele erimeelsustele vaatamata. Usaldusel on ühiskonna stabiilsuse säilitamise juures tähtis roll.

 

Usaldus Šveitsi valitsuse suhtes

Täidesaatvat võimu esindab Šveitsis üheainsa inimese asemel komitee. Seitse ametnikku, kes kuulu

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt