NSA uus andmekeskus vaevleb seletamatute elektriprobleemide käes

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. oktoober 2013 kell 14:01Eile sai tänu ajakirjandusse lekkinud dokumentidele teatavaks, et USA Riikliku Julgeolekuagentuuri (NSA) Utahi osariigis asuv ja (ilma superarvutiteta) 1,4 miljardit dollarit maksma läinud andmekeskusel on suuri probleeme. Nimelt on NSA proovinud võtta liiga suurt suutäit ehk ehitanud keskusesse nii palju servereid, et nende käivitamine on osutunud keerulisemaks, kui keegi arvata oskas. Viimase 13 kuuga on toimunud 10 elektrisüsteemi ülessulamise juhtumit, neist viimane selle aasta 25. septembril ehk vähem kui kuu aega tagasi.

 

Hiiglasliku keskuse avamist on juba aasta võrra edasi lükatud ja see lükkub veelgi edasi, ilmselt järgmisesse aastasse. Testimise käigus ilmnenud kroonilised häired elektrisüsteemis on hävitanud sadade tuhandete dollarite väärtuses seadmeid, kuid häirete põhjused on siiani selgusetud. Raportist selgub, et insenerid on küll teinud parandusettepanekuid, kuid pole üldse kindlad, kas meetmed ka probleeme lahendada aitaksid. Kui superarvutite voolu ja serverite jahutamise probleeme ära ei lahendata, ei ole NSA-l keskusest mitte mingit kasu.

Keskus on täidetud superarvutitega, mis peaksid suutma salvestada triljon terabaiti infot ning teha ühe sekundi jooksul miljard arvutust. Veebilehe Wired.com andmetel on asutus mõeldud koguma “isiklike e-mailide sisusid, telefonikõnesid, Google’i otsinguajalugu, samuti ka kõiksuguseid isikliku info jälgi nagu parkimistšekke, reisiinfot, raamatupoe oste ja muudki n-ö taskuprügi.“ Edasi tuleb infotöötemisprotsess, mis üritab identifitseerida kahtlusaluseid “enne kui nad sooritavad kuriteo või käivad läbi terrorismis kahtlustatavatega”.

Kuna nii võimas keskus vajab töötamiseks tohutul hulgal energiat, ehitatigi keskus Utah’i osariiki, sest seal on odavam elekter. Siiski näeb NSA ette, et keskuse elektriarved on umbes 40 miljonit dollarit aastas.

 

 

Loe ka Kristjan Pordi teemakohast kommentaari.

 

Allikad: Wall Street JournalWired

Foto: utilites-me.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt