Katoliikluse uurija: ettekuulutused on mitmeti tõlgendatavad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. oktoober 2013 kell 13:2727. augustil andis USA raadiosaatele “Coast to Coast AM” intervjuu ajaloolane Charles A. Coulombe, kes on õppinud California ülikoolis politoloogiat ja kirjutanud raamatu “Everyman Today Call Rome”. Katoliikluse uurimisele keskendunud Coulombe’i kirjutised on ilmunud kümnetes ajakirjades ja ta on populaarne lektor, kes on esinenud oma loengutega Põhja-Ameerikas, Euroopas, Austraalias ja Uus-Meremaal.

 

Milline on katoliku kiriku seisukoht üleloomulike nähtuste suhtes?

Katoliku kiriku silmis on reaalsus nagu jäämägi, millest me näeme vaid väga väikest osa. Suur osa usulisi tõekspidamisi on üleloomulikud – puhastustuli, inglid ja deemonid on väljaspool tavamaailma piire. Kirik on läbi aegade arutlenud teemadel, millistel tingimustel võib inimene pääseda puhastustulest või millist rolli mängivad deemonid ja inglid inimeste elus. Kirik rõhutab põrgu ja taeva olemasolu – ka need on üleloomulikud kohad, millesse uskumine või mitte uskumine on vaba tahet küsimus.

 

Mis näitab, et inimese hing on kurjusest vaevatud?

Paranormaalsuse maailmas ei ole inimene üheksal juhul kümnest kurjast vaimust vaevatud, kuid kümnenda puhul on vaja eksortsismi ja puhastust. Ilmselgelt on tegemist teemaga, milles on palju inimesele saladuseks jäävad asju, sest ühest juhendit ju pole, millest lähtuda. Eksortsismiga on ajalooliselt tegeletud sajandeid, kuid see teema nõuab põhjalikku uurimist. Tihti on kurjade jõudude mõju all olevad inimesed avanud ennast kurjusele kogemata ja seejärel andnud ära oma vaba tahte. Katoliku kirikul on olnud palju kokkupuuteid deemonlike jõududega ja seepärast on seal ka palju rangeid reegleid.

 

Mida sa arvad pühakute ettekuulutustest?

Enamik nägijaid ja pühakuid, kes näevad tulevikku ette, teevad täpselt seda, mida nad teevad – näevad. Nägemustel ei ole otsest selgitust ja see teeb ettekuulutuste tõlgendamise raskeks. 19. sajandil nägi 2004. aastal paavst Johannes Paulus II poolt õndsaks tunnistatud Anne Catherine Emmerich tulevikku, kus inimeste kodudes on mustad kastid, millest kostab saatana rääkimine. Arvan, et saksa nunn nägi ette seda massilist “deemonlikku“ programmeerimist, mida tänapäeva televisioon inimesega teeb.

 

 

Palju on olnud ettekuulutusi maailma lõpust. Ajalugu näitab, et tsivilisatsioonide hukkumine on reaalsus ja iga tsivilisatsiooni lõpp tähendab ka olemasoleva maailma hukku. Seda ei tea tegelikult keegi, millal saabub viimnepäev, kuid kindel on see, et me kõik sureme ükskord.

 

Milline seos on katoliku kirikul maavälisega ja miks teil on observatooriumid?

Kirikul on alati olnud suur huvi taevaste sfääride ja ka teaduse vastu. Esimene katoliku kiriku astronoomide instituut ja vaatlustorn ehitati juba 1578. aastal, kuni see taasasutati 1891. aastal Püha Peetruse basiilika lähedal mäenõlval. 1910. aastal andis paavst Püha Pius X observatooriumile uue ja suurema ruumi villas, mis asus Vatikani Aedades, mille rajas paavst Leo XIII. Hiljem mõisteti, et linnavalgus segab taeva jälgimist ning nüüdseks on avatud teine uurimiskeskus Arizonases.

 

Vatikani observatooriumi peamiseks huviks on Maa-sarnaste planeetide leidmine. Kui aga avastatakse maaväline rass, siis kõigepealt tuleb kirikul otsustada, kes või mis nad on. Selleks, et kirik tunnistaks tulnukate olemasolu, on vaja ümberlükkamatuid tõendeid ja analüüsimist, kas see on inimkonnale hea. Ma ei usu, et tänapäeval religioonide juhid muretsevad tulnukate avalikustamise pärast, ja et see teeb kirikule halba, arvestades selle ebapopulaarset hoiakut minevikus.

 

Mida arvab kirik libahuntidest ja vampiiridest?

Need kaks rahvauskumustes laialt levinud nähtust olid deemonlikud manifestatsioonid. Vampiirid olid vaevatud laibad, kellel puudusid uuesti ellu ärgates emotsioonid ja libahundid sündisid reinkarnatsiooni laudu. Osa katoliiklasi uskus nendesse ja osa mitte. Mina arvan, et kus suitsu, seal tuld.

 

Kes on inglid?

Nad on universumi ja jumala teenrid ning sõnumitoojad. Inglid loodi enne inimesi ja neile anti valik, kas alluda jumalale või valida vaba tahe. Need, kes valisid vaba tahte, hakkasid saatanat teenima ja taevas läks sõjaks. Heade inglite juht Miikael saavutas võidu ja heitis langenud inglid taevast alla. Katoliku kirik usub ka kaitseinglitesse, kes võivad ühel hetkel ilmutada end sinu päästmiseks ja seejärel kaduda.

 

Mida sa arvad ilmutuse raamatust?

Sealsetele ennustustele on mitmeid tõlgendusi ja arvan, et me ei saa teada nende tegelikke tähendusi enne, kui need pole täide läinud. Seda, millal ja millisel kujul tuleb maailma lõpp, me ei tea. Aga praegu tundub küll, nagu midagi toimuks, sest maailmamajandus on halvas seisukorras, kultuurid killustuvad ja Lähis-Ida konfliktid muutuvad aina verisemaks.

 

Kas teie kui kirikuekspert teate, kes või mis on Jumal ja kus ta on?

Ausalt öeldes: ei tea. Usun, et ta on olemas ja mu kirik esindab teda. Me ei ole kõiketeadjad, kuid kirik proovib meile seletada maailma olemust selliselt, et me mõistaks, kes Jumal on. Jumal ei ole isikuline, ta on püha hing, kes ilmutas end Jeesus Kristusena. Ta ei ole inimene nagu meie, see on kindel.

 

Kuula saadet https://www.youtube.com/watch?v=4FF2Crj3r6E (algab 00:38.20) siit.

Charles Coulombe’i Facebook´i lehekülg

Fotod: si0.twimg.com, onlyhdwallpapers.com, emergingyouth.files.wordpress.com, veteranstoday.com, jesus-is-savior.com, Wikimedia Commons / A Myoer

 

Toimetas Laur Raudsoo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt