Politico Orbani rahukõnelustest: ta ühendab Euroopat — enda vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuli 2024 kell 20:34Ungari peaministri reedene reis Moskvasse, et kõneleda Vladimir Putiniga rahust, kutsus esile tema kaasjuhtide hukkamõistu hiidlaine. “Viktor Orbán ütles, et soovib kasutada Ungari järjekorda EL-i nõukogu eesistumisel Euroopa ühendamiseks. Ja näib, et tal on see õnnestunud – kuid ilmselt mitte nii, nagu ta ootas,” kirjutab Politico.

 

ERR-i andmetel ütles Orbán pärast kohtumist Putiniga, et erimeelsused Ukraina sõja osas on väga suured ja konflikti lõpetamiseks on vaja palju samme. “Ma olen leidnud, et seisukohad on teineteisest väga kaugel. Samme, mida on vaja sõja lõpetamiseks ja rahu toomiseks, on palju,” ütles Ungari liider Moskvas pressikonverentsil Putiniga. “Kuid dialoogi ja dialoogi taastamise mõttes on esimene oluline samm täna astutud ja ma jätkan seda tööd,” lisas ta.

Orban kinnitas reedel, et esindab rääkides Venemaaga Ukraina teemast ainult oma riiki, mitte Euroopa Liitu. Ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles Brüsselis pressikonverentsil, et oma Venemaa-visiidi ajal esindab Orbán oma riiki, mitte allianssi. “Loomulikult ei esinda Viktor Orbán neil kohtumistel NATO-t. Ta esindab oma riiki,” rõhutas Stoltenberg. Tema sõnul teavitas Orbán siiski enne oma Moskva-visiiti sellest NATO liikmesriike.

 

Politico kogus kokku valiku poliitikajuhtide hukkamõistvaid reaktsioone, teistest erines vaid Itaalia:

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel: “ELi roteeruval eesistujariigil ei ole mandaati suhelda Venemaaga ELi nimel. Euroopa Ülemkogu on selgesõnaline: Venemaa on agressor, Ukraina on ohver. Ükski arutelu Ukraina üle ei saa toimuda ilma Ukrainata.”

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen: “Ungarlane @PM_ViktorOrban külastab Moskvat: leppimine ei peata Putinit. Ainult ühtsus ja sihikindlus sillutavad teed kõikehõlmava, õiglase ja püsiva rahuni Ukrainas.”

Poola peaminister Donald Tusk: “Peaminister Orbán on teel Moskvasse: “Oleme olulise tööriistana esimese sammu tegemisel rahu poole.” Küsimus on selles, kelle käes see tööriist on.”

Saksamaa kantsler Olaf Scholz: “Viktor #Orbán sõidab Ungari peaministrina Putini juurde. Euroopa Ülemkogu esindab välispoliitikas Charles Michel. ELi seisukoht on väga selge: mõistame hukka Venemaa agressioonisõja. Ukraina võib meie toetusele loota.”

Leedu president Gitanas Nausėda: “@PM_ViktorOrbani ühepoolne otsus minna Moskvasse ei esinda mingil kujul ega kujul #EL seisukohta. See õõnestab ka @HU24EU usaldusväärsust. Kui otsite tõeliselt rahu, ei suru te verise diktaatoriga kätt, vaid annate kõik oma jõupingutused #Ukraina toetamiseks.”

Läti peaminister Evika Siliņa: “Kohtumine Vladimir Putiniga ajal, mil Venemaa peab sõda Ukrainas ja tapab süütuid tsiviilisikuid, on täiesti vastuvõetamatu. See õõnestab jõupingutusi Ukraina võidu ja õiglase rahu nimel. @PM_ViktorOrban ei esinda EL-i ja tal pole selleks volitusi.”

Eesti peaminister Kaja Kallas: “Moskvas ei esinda Viktor Orbán mingil juhul EL-i ega EL-i seisukohti. Ta kasutab ELi eesistujapositsiooni ära segaduse külvamiseks. EL on ühtne, selgelt Ukraina taga ja Venemaa agressiooni vastu.”

Soome peaminister Petteri Orpo: “Ärevad uudised Orbani Moskva-visiidi kohta. On selge, et tal ei ole mandaati ELi nimel läbirääkimisi pidada või arutada. Tema visiit näitaks hoolimatust EL-i eesistujariigi kohustuste vastu ja õõnestab Euroopa Liidu huve.”

Rootsi peaminister Ulf Kristersson: “Ungari peaminister Viktor Orbán on vastutustundetu ja ebalojaalne kasutada Ungari ELi eesistumise aega Moskva ja president Putini külastamiseks. See saadab välismaailmale vale signaali ja solvab Ukraina rahva võitlust oma vabaduse eest. Viktor Orbán on selles üksi. Ta ei räägi Euroopa Liidu ja mitte teiste ELi riigi- või valitsusjuhtide nimel.”

Tšehhi peaminister Petr Fiala: “Viktor Orbán ei esinda Moskvas meie ega EL-i huve. Samuti pole tal volitusi meie nimel läbirääkimisi pidada. Tšehhi seisukoht on selge: Putin on agressor, me oleme Ukrainaga.”

Taani peaminister Mette Frederiksen: “Peaminister Orbani visiit Moskvasse on sügavalt murettekitav. Orban ei räägi EL-i nimel. Seni, kuni Venemaa jätkab Ukraina ründamist, pole millestki rääkida.”

Itaalia välisminister Antonio Tajani: “Ta läheb Moskvasse Ungari peaministrina. Ma arvan, et pole õige aeg Venemaad külastada, aga igaüks võib teha, mida tahab. EL pooldab rahu, kuid mitte Putinile allaandmist: see peab olema rahu, mitte alistumine. Putini ettepanek (sõda lõpetada) on teeseldud. Tervitame dialoogi ja arutelusid, kuid jätkame Ukraina abistamist.”

 

Arvamustorm sotsiaalmeedias

Orbani käik on vallandanud Twitteri / X-i ja Facebooki kommenteerimis-tormi ka tavainimeste seas, neid säutse ja postitusi võib igaüks ise lugema minna. Kui X-is valitseb valdavalt Orbanit mõnitav meeleolu, siis Facebookis on pilt kirjum.

Näiteks Varro Vooglaid kirjutab: “Pean ütlema, et tegu on üle pika aja ühe kõige riigimehelikuma sammuga, mida olen Euroopa riikide juhtide esituses näinud. Just sellised diplomaatilised kõnelused on tee rahuni, mitte üha süveneva vastanduse loomine, suurustamine ja lapsikult loosunglik jutt, et tuumasõjani jõudmist ei maksa peljata. Vastupidi, suurt sõda peab vägagi pelgama, sest sel oleks kujuteldamatult laastavad tagajärjed, ning seetõttu tuleb maksimaalselt pingutada just nimelt ilma suurema sõjata rahuni jõudmise nimel. Õnneks on Orbáni näol ükski valitsusjuht, kes mitte ainult saab sellest aru, vaid ka tegutseb vastavalt.”

Teisipäeval käis Orban kohtumas ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga.

Tema omaalgatuslikud rahukõnelused sõja osapooltega on täielikult varjutanud juuni lõpus ilmsiks tulnud uudise, et Orban soovib luua koos Austria Vabaduspartei juhi ja endise siseministri Herbert Kickli ja Tšehhi endise peaministri Andrej Babišiga Euroopa Parlamendis uue parempoolse fraktsiooni.

“Selle alliansi eesmärk on olla omamoodi käivitaja ja kaasata teisi osapooli Euroopa tasandil, et saaksime üheskoos jõud ühendada, et anda Euroopale taas hea tulevik,” ütles Kickl.

 

Allikad: Politico, ERR, lingid artikli sees, X, Facebook

 

Toimetasid Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt