Uuring: inimestel, kes on viiruse läbi põdenud, ei ole vaktsineerimisest midagi võita

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. juuni 2021 kell 9:58Hiljutises USA-s, Ohios, Clevelandi kliinikus tehtud uuringus selgus, et inimestel, kes on koroonaviirusega varasemalt kokku puutunud, ei ole vaktsineerimisest midagi võita, sest neil on tugev ja pikaajaline immuunsus. Veelgi enam – nagu selgub Eestis läbi viidud uuringust, siis kolm kuud pärast teist vaktsiinisüsti on vaktsiini saanute antikehade tase märkimisväärselt alanenud.

 

Ohios läbi viidud teadusuuringu eesmärgiks oli hinnata  COVID-19 vastu vaktsineerimise vajalikkust neil, kes on eelnevalt SARS-CoV-2 viirusega kokku puutunud.

Uuringus osalenud Clevelandi kliiniku töötajate vaktsineerimine algas 16. detsembril 2020. Kõik, kes olid eelneva 42 päeva jooksul saanud positiivse PCR testivastuse, arvestati  SARS-CoV-2 viirusega nakatunuks. Vaktsineerituks loeti inimesed, kellel oli  teise SARS-CoV-2 vastasest mRNA vaktsiinisüsti saamisest möödunud 14 päeva.

Uuringus analüüsiti järgneva 5 kuu jooksul tekkinud nakkusjuhtumite esinemissagedust  neljal erineval alagrupil.

Omavahel võrreldi:

  • vaktsineerituid, kes olid enne vaktsiini saamist SARS-Cov-2-ga nakatunud;
  • vaktsineerimata inimesi, kes olid eelnevalt viirusega kokku puutunud;
  • vaktsineerituid, kel polnud varasemaid kokkupuuteid viirusega;
  • vaktsineerimata inimesi, kel polnud varasemaid kokkupuuteid viirusega.

Uuringus osales kokku 52238 töötajat, kellest 2579 olid viirusega varasemalt kokku puutunud, neist omakorda 53% ehk 1359 ei lasknud end koroonaviiruse vastu vaktsineerida.

Viis kuud kestnud uuringus selgus, et Covid-19-sse haigestumise kumulatiivsete intsidentide hulk oli esimese kolme alagrupi puhul pea null, teisisõnu, uusi haigusjuhte ei tuvastatud ei varasemalt viirusega kokkupuutunud vaktsineeritud ega vaktsineerimata töötajate hulgas, samuti nende seas, kes said vaktsiini, aga polnud eelnevalt viirusega kokku puutunud. Nakatumine püsisid jätkuvas tõusutrendis nende vaktsineerimata inimeste hulgas, kes polnud varasemalt SARS-CoV-2 viirusega kokku puutunud.

Kogu uuringu jooksul ei haigestunud Covid-19-sse ükski 2579-st  varasemalt viirusega kokku puutunud inimesest, kaasa arvatud need 1359 töötajat, kes ei lasknud end koroonaviiruse vastu vaktsineerida..

Uuringutulemusid viitavad sellele, et on vähe tõenäoline, et varasemalt SARS-CoV-2 viirusega kokku puutunud inimesed vaktsineerimisest täiendavat kasu saaksid, mistõttu võiks vaktsineerimisel prioriteerida neid, kel varasem kokkupuude viirusega puudub.

NB! Hiljuti Synlabi töötajate seas läbi viidud uuringu tulemused näitavad samas, et kolm kuud pärast teist vaktsiinisüsti on Pfizeri vaktsiini saanute antikehade tase märkimisväärselt alanenud. Uudishimu rahuldamiseks võeti 122 vabatahtlikult vereproovid, mida siis koostöös Tartu Ülikooli ja AS Icosageniga analüüsiti. Tulemused on selged: kolm kuud hiljem on antikehade tase langenud, kirjutab Postimees.

 

Liis Orav

Integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja

 

Allikad: Medrxiv, PostimeesKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt