Putini homopropaganda keelustamise seadus ohustab Sotši OM-i

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. juuli 2013 kell 18:45The Moscow Times kirjutab, et Venemaa presidendi Vladimir Putini hiljuti allkirjastatud seadus, mille kohaselt võib Sotši olümpiamängudel homoseksuaalidest inimesi vahi alla võtta ja isegi riigist välja saata, viia olümpiamängude boikoteerimiseni teatud riikide poolt, vahendavad Postimees ja ERR.

 

Eelmisel nädalavahetusel vahistati Murmanskis neli hollandlast, keda süüdistatakse homopropagandas. Nad said karistuseks kolmeaastase Venemaale sisenemise keelu. The Moscow Times kirjutab, et propagandaseadus võib mõjutada Sotšis nii turiste, sportlasi kui ka Venemaa mainet välismaal.

Sotši mänge kutsus boikoteerima ka USA näitekirjanik ja näitleja Harvey Fierstein, kes võrdles New York Timesis Venemaad Natsi-Saksamaaga. Ta ütles, et kui rahvusvaheline üldsus ei survesta Venemaad seoses homopropaganda seadusega, võivad tagajärjed olla samasugused nagu holokaust, hoiatades, et vahistada võidakse igaüks, keda politsei geiks peab.

Fierstein ütles, et Putin allkirjastas vaid kuus kuud enne olümpiamänge Venemaal seaduse, mis lubab politseil vahistada turiste ja välismaalasi, kes on nende arvates homoseksuaalid, lesbid või geide toetajad, ning panna nad kuni 14 päevaks vangi. “See seadus võib tähendada seda, et iga olümpiasportlane, treener, ajakirjanik, perekonnaliige või fänn, kes on gei või keda kahtlustatakse gei olemises, võib minna vangi,” selgitas Fierstein.

Putin allkirjastas juuni lõpus seaduse, mille kohaselt võib homopropaganda eest määrata trahvi neli tuhat kuni miljon rubla. See seadus on toonud kaasa lääneriikide poliitikute ja inimõiguslaste tugeva kriitika ja  paljud lääneriigid, sealhulgas USA ja Kanada, on kutsunud geisid üles ettevaatlikkusele Venemaale reisimisel ning Austraalia olümpiakomitee on avaldanud muret, et Austraalia ametnikud ei suuda garanteerida geist sportlastele kaitset tagakiusamise või vahistamise eest.

Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) andis vastuseks aga lubaduse tagada, et olümpiamängud toimuvad sportlaste-, ametnike-, pealtvaatajate ja meediavastase diskrimineerimiseta.

Carnegie fondi Moskva keskuse poliitikaanalüütik Lilia Ševtova andis aga hinnangu, et  lääneriigid olümpiamänge ei boikoteeri, sest Venemaa mängib rahvusvahelises plaanis liiga suurt rolli.

 

Allikad: Postimees, ERR, The Moscow Times

Foto: johnib.wordpress.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt