Snowden esitas Venemaale varjupaigataotluse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. juuli 2013 kell 15:57



 

USA luure nuhkimisprogrammide paljastaja Edward Snowden esitas Vene võimudele ajutise varjupaiga taotluse, ütles Venemaa ühiskondliku koja liige advokaat Anatoli Kutšerena, vahendab BNS.

 

Kutšerena sõnul esitati taotlus föderaalsele migratsiooniteenistusele. Advokaadi sõnul kohtus ta eelnevalt neljandat nädalat Moskva Šeremetjevo lennujaamas redutava Snowdeniga.

“Lahkusin äsja tema juurest,” rääkis Kutšerena, kes osales eelmisel reedel Snowdeni kohtumisel inimõigusaktivistide ja Kremli-meelsete parlamendisaadikutega. Kutšera lisas, et Snowden võttis temaga ühendust konsultatsiooni saamiseks.

“Ta konsulteerib minuga aktiivselt,” kinnitas Kutšerena. “Pärast eelmisel nädala kohtumist oleme me olnud regulaarselt ühenduses.”

Advokaadi sõnul põhjendab Snowden varjupaigataotluse sellega, et teda “ootab USA valitsuse tagakiusamine ja ta kardab oma elu ja turvalisuse pärast, tundes hirmu, et teda võidakse piinata ja talle surmanuhtlus määrata”, vahendas telekanal Rossija 24.

Föderaalne migratsiooniteenistus kinnitas taotluse laekumist. Aastakümneid põgenike õiguste eest võidelnud aktivist Svetlana Gannuškina ütles, et reeglina vaatavad Vene võimud põgeniku staatuse taotluse läbi kuni kolme kuu jooksul.

Snowden saabus Moskvasse 23. juunil Hongkongist plaaniga lennata edasi Kuubale. Ta ei saanud aga lennukile, kuna USA võimud olid tema reisidokumendi tühistanud.

Snowden lekitas ajakirjandusele informatsiooni USA riikliku julgeolekuameti NSA salajase andmekogumisprogrammi PRISM ja muu luuretegevuse kohta.

Vene president Vladimir Putin ütles esmaspäeval, et Snowden “lahkub Venemaalt nii kiiresti, kui saab” ning võrdles teda soovimatu kingitusega. Vene riigipea süüdistas Washingtoni ameeriklase “Moskvasse lõksuajamises”, väites, et ükski riik ei soovi lekitajat USA surve tõttu vastu võtta.

Kutšerena sõnul aitab ta Snowdenil saada selgust Vene seaduste detailides ning erinevuses põgenikustaatuse, poliitilise asüüli ja ajutise varjupaiga vahel. “Enne meie konsultatsioone puudus tal neist küsimustest arusaamine,” ütles advokaat. “Ta peab mõistma, mis talle sobib ning millised õigused ja kohustused millise staatusega kaasnevad.”

Aastakümneid põgenike õiguste eest võidelnud aktivist Svetlana Gannuškina ütles, et reeglina vaatavad Vene võimud põgeniku staatuse taotluse läbi kuni kolme kuu jooksul.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Russia Today

Pilt: heavy.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt