Seitse meest läksid Facebooki postituste eest pikaks ajaks kinni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuli 2013 kell 13:15Saudi Araabias mõisteti seitsmele Facebookis valitsust kritiseerinud ja meeleavaldustele kutsunud inimesele vanglakaristused. Karistuse pikkused varieerusid viiest kümne aastani. Valitsusvastaste aktivistide näol oli tegemist riigis vähemusse kuuluvate šiiidi moslemitega. Kõik seitse võtsid omaks kahe meeleavaldustele kutsuva Facebooki-lehe loomise, kuid eitasid oma valitsusevastast tegevust. Nad ütlesid, et allkirjad nende väidetavate ülestunnistuste all saadi kätte piinamise teel. Kohus lükkas selle väite tagasi, kuna mehed ei saanud piinamist tõestada.

 

Šiiidid on selles Saudi Araabia piirkonnas kaevanud varemgi diskrimineerimise ja hoolimatu suhtumise üle ning ilmselt mängis ususektide vastuolu olulist osa ka karistuste määramisel.

Seitse meest võeti vahi alla juba 2011. aastal ja veetsid poolteist aastat vanglas enne, kui nad viidi spetsiaalse tribunali ette, mis moodustati 2008. aastal terrorismiga seotud kohtuasjade menetlemiseks. Kohus ei süüdistanud mehi mitte otseses protestides osalemises vaid protestide, illegaalsete kogunemiste ja kuningale vastuhakkamise õhutamises.

Riigi idaosas on rahulolematuid aga palju ning alates 2011. aastast on seal piirkonnas julgeolekuvägede poolt tapetud vähemalt 20 inimest. Ka eelmisel nädalal toimunud politsei poolt maha lastud mehe matustel protesteerisid tuhanded šiiidid kuningriiki valitseva al-Saudi perekonna vastu.

 

 

Allikad: UPI.com, The Guardian, RT.com

Foto: rt.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt