Teismelise üle mõistetakse kohut Facebooki kommentaari pärast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. august 2013 kell 16:59StfQpaUWljIFtih-556x313-noPadSellel nädalal astus kohtu ette Texasest pärit Justin Carter (19), kes võeti kinni selle aasta 14. veebruaril süüdistatuna ähvardamises terrorirünnakuga. Süüdimõistmisel ootab teda kaheksa- kuni kümneaastane vanglakaristus, kuid kõik märgid osutavad, et nn ähvarduste puhul oli tegemist sõnelusega mängukaaslaste vahel, millest juhuslikult poisi Facebooki lehele sattunud naine valesti aru sai ning asjast võimudele teatas.

Pärast 9/11 rünnakuid on USA terrorismivastased seadused väga karmid, ning Carter pole ainus teismeline, kes selle karmi masinavärgi hammasrataste vahele on jäänud. Oleme kirjutanud näiteks noormehest, kes võeti kinni ähvardavate räpiriimide pärast.

Carteri loo puhul sai kõik alguse mängust League of Legends (LoL) ning jätkus Facebookis, sest mängukaaslane oli Carterit hulluks sõimanud. Carter kirjutas sarkastilise vastuse selle kohta, kuidas ta ongi segane ja “ma arvan, et ma lasen lasteaia õhku. Ja vaatan, kuidas süütute veri alla sajab.” Vahepeal tuli veel sõimu tüdrukult, kellega ta vaidles, ning siis lisas Carter: “ja söön lööva südame ühe seest välja.” Hetk hiljem lisas Justin ka lühendid “lol” ja “jk”, ehk naermist ja naljategemist tähistavad lühendid (laughing out loud ja just kidding).

Päev hiljem võeti Carter kinni ning viidi kinnipidamisasutusse. Alles nädal aega hiljem kuulati ta esimest korda üle ning veel üks päev hiljem otsiti läbi kodu, kus ta koos oma vanematega elas. Majast ei leitud midagi, vaid poisi arvuti võeti kaasa.

Hiljem määrati noormehele poole miljoni dollari suurune kautsjon, mida pere aga maksta ei suutnud. Kinnipidamisasutuses langes Carter aga sügavasse depressiooni ning oli pideva valve all, et ta enesetappu ei sooritaks. Vangla meetod depressiooni ravmiseks on aga väga karm – noormees veetis päevi alasti üksikkongis. Juuli alguses sai Justini kohutav olukord piisavalt meediatähelepanu, et leidus anonüümne heategija, kes Justini kautsjoni tasus ja noormehe vähemalt mõneks ajaks põrgust päästis.

Sellel nädalal toimus esimene kohtuistung, kusjuures väidetavalt ei esitatud vandekohtule kogu ähvarduste konteksti vaid ainult ähvardused ise. Kohtuotsuse endani läheb ilmselt veel mitu kuud. Justini vanemad on juba mitu kuud noormehe toetuseks allkirju kogunud, et esitada petitsioon tema vabastamise ja jaburate seaduste muutmise kohta otse presidendile.

 

 

Petitsioonile saab toetust avaldada siin.

Allikad: KeyeTV, Change.org

Foto: change.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt