“Süüria sõbrad” lubavad mässulistele igakülgset abi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuni 2013 kell 20:52Süüria autoritaarse presidendi Bashar al-Assadi vastased Araabia- ja lääneriigid leppisid laupäeval Kataris peetud kõnelustel kokku kiireloomulises abis režiimi vastu võitlevatele Süüria ülestõusnutele. Ministrid 11 riigist, mis moodustavad nn Süüria sõprade ühenduse, otsustasid saata opositsioonile lahinguväljal “kiiresti kogu vajaliku materjali ja varustuse”, et nad saaksid vastu seista režiimi ja selle liitlaste jõhratele rünnakutele.

 

Kohtumisel osalesid välisministrid Suurbritanniast, Egiptusest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Itaaliast, Jordaaniast, Katarist, Saudi Araabiast ja Ameerika Ühendriikidest, kes mõistsid kohtumise lõppavalduses hukka Hizbollah’ ning Iraanist ja Iraagist pärit võitlejate sekkumise, nõudes nende viivitamatut lahkumist. Ühtlasi lubati kasutada iga võimalust ÜRO-s, et toetada ja kaitsta Süüria rahvast.

Katari peaminister šeik Hamad bin Jassem al-Thani mainis pärast kohtumist, et nad võtsid vastu “salajasi” otsuseid sõjalise tasakaalu muutmiseks Süürias, kus režiimiväed on Liibanoni šiialiikumise Hizbollah toel saavutanud viimasel ajal ülestõusnute vastu märgatavat edu. Tema sõnul jõudsid kõik peale kahe riigi kokkuleppele, kuidas osutada ülestõusnutele abi sõjalise nõukogu kaudu. Peaminister ei nimetanud kaht eriarvamusele jäänud riiki. Veel lisas šeik: “Relvade saamine ja nende kasutamine on ainus viis rahu saavutada.”

 

Sõjajõud hakkasid kogunema juba enne tänast kohtumist

Usa kõrge kaitseametnik teatas eile, et USA suurendas oma vägede kontingenti Süüria naaberriigis Jordaanias tuhande sõjaväelaseni. “Jordaanias eelmisel nädalal lõppenud rahvusvahelistel sõjaväeõppustel osalenud USA sõduritest umbes 700 jäävad paigale,” täpsustas ametnik.

Ühendriigid on lubanud paigaldada Jordaania 275 kilomeetri pikkusele piirile Süüriaga Patriot-raketid ning jätab pärast õppuste lõppu riiki 12 kuni 24 hävitajat F-16.

 

Allikad: BNS, Global Post

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt