Sloveenias tühistatakse kõik Covidi-reeglite rikkumise eest määratud trahvid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. september 2023 kell 14:50



Foto: Wikimedia Commons / Andrej Jakobčič – CC BY-SA 4.0 

Sloveenia kehtestab “amnestia” Covidi eeskirjade rikkumise eest, mis hiljem tunnistati põhiseadusega vastuolus olevaks: Ljubljanas tegutsev parlament võttis sel kolmapäeval vastu seaduse, millega tühistatakse “pandeemia” ajal piirangute rikkumise eest määratud karistused ja juba tasutud trahvid tagastatakse inimestele koos menetluskuludega. Sellega soovib valitsus taastada kodanike usalduse õigusriigi vastu.

 

Seaduseelnõu esitas liberaalist peaministri Robert Golobi valitsus parlamendile juba kevadel. Kõik, kes said minigi “koroonareegli” eest karistatud, saavad kõik tasutud või sissenõutud trahvid tagasi. Kõik Covidi rikkumistega seotud menetlused katkestatakse ning karistusregistri vastavad kanded kustutatakse automaatselt.

 

5,7 miljonit eurot trahve

Ajavahemikus märtsist 2000 kuni maini 2022 algatati Sloveenias umbes 62 000 Covidi eeskirjade rikkumise menetlust. Trahve määrati kokku üle 5,7 miljoni euro. Hüvitamiseks on riigieelarves eraldatud vahendid.

Justiitsminister Dominika Švarc Pipan rõhutas, et riik võtab selle seadusega moraalse vastutuse. “See heastab ülekohut, mis on tehtud kodanikele “kriminaalseaduse kuritarvitamise ning põhiseadusevastase ja liigse sekkumise kaudu inimõigustesse”, ütles ta 19. septembril parlamendis toimunud arutelul. “Olgu see meile kõigile õppetunniks, et midagi sellist enam ei korduks,” lisas sotsiaaldemokraadist (SD) minister.

 

Endise peaministri koroonapoliitika

Paremkonservatiivse peaministri Janez Janša eelmine valitsus kehtestas pandeemia ajal koroonapiirangud määrustega, mille Sloveenia konstitutsioonikohus kuulutas hiljem põhiseadusevastaseks. Riigikohus tunnistas kehtetuks mitmed nakkuskaitseseaduse ja kogunemisseaduse sätted, millel põhinesid vastuolulised meetmed nagu kogunemiskeeld, liikumispiirangud ja liikumiskeeld.

Paljude sloveenide viha Janša koroonapoliitika pärast aitas oluliselt kaasa tema mittevalimisele eelmisel aastal toimunud parlamendivalimistel. Valitsusjuhti süüdistati liigses ja poliitiliselt motiveeritud kodanikuvabaduste piiramises, näiteks meeleavalduste keelamises – mida valitsuse vastased eirasid.

 

Amnestiaseadus sai 49 poolt- ja 20 vastuhäält

Asjakohane amnestiaseadus võeti Sloveenia parlamendis vastu 49 poolt- ja 20 vastuhäälega. Kõik kolm koalitsioonierakonda toetasid määrust, samas kui kaks konservatiivset opositsiooniparteid – Janša SDS (Slovenska Demokratska Stranka – SDS) ja kristlik-demokraatlik (Edasi, Sloveenia ehk Naprej, Slovenija, NS) – hääletasid selle vastu.

Endised valitsusparteid väitsid, et tolleaegsed regulatsioonid kehtestati legitiimse eesmärgiga kaitsta rahva tervist ja inimeste elu. SDS ütles ka, et need meetmed ei erinenud teiste demokraatlike riikide meetmetest ja olid isegi leebemad kui mõnes Sloveenia naaberriigis.

Eesti Vabariigi valitsuselt sellist sammu oodata oleks ilmselt väga sinisilmne, iseäranis praeguses “eelarvekriisis”, kus püütakse maksustada kõike, mida vähegi annab – sellest, kui palju raha Covidi-paanikaga korstnasse kirjutati, ei räägi meil ükski erakond.

 

Allikas: oe24.at

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt