Suurbritannia valmistub Süüria ründamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. august 2013 kell 15:35Olukord Süürias on kiiresti eskaleerumas ning mitmed riigid on juba ka avaldanud valmisolekut Süüriat rünnata. Lisaks sellele, et USA paigutab oma vägesid rünnakuks valmis, on täheldatud ebatavalist aktiivsust ka brittide õhubaasis Küprosel, mis asub Süüria rannikust vaid 160 kilomeetri kaugusel.

 

Akrotiri õhubaasis käivad ilmselt ettevalmistused võimalikuks rünnakuks, seda kinnitasid The Guardianile kaks kommertslendude pilooti, kes Küprose vahel regulaarselt lendavad. Nad on oma kokpitist näinud nii suuri transpordilennukeid kui radaritel väikeste salkade kaupa hävitajaid, kes olid nende hinnagul välja lennanud just Euroopast.

Ka Suurbritanniale kuuluva autonoomse lennuvälja lähedal elavad inimesed kinnitasid, et viimase paari päeva jooksul on baasi aktiivus märgatavalt kõrgem kui tavaliselt.

Juhul, kui tuleb käsk Süüriat rünnata, on Küpros kõige tõenäolisem baas õhurünnakuteks. Täna nentis ka Suurbritannia peaministeri pressiesindaja, et Briti relvajõud koostavad plaane võimalikuks sõjategevuseks. Täna otsustatakse ka, kas kutsuda parlament kokku sõjalist sekkumist arutama.

 

Süüria süüdistab Kerryt valetamises ja lubab end kaitsta

 Süüria süüdistab valetamises USA välisministrit John Kerryt, kelle sõnul on olemas tõendid ulatusliku keemiarünnaku kohta, mille tõenäoliselt viis läbi Damaskuse režiim.

Kerry ütles esmaspäeval, et keemiarelva kasutamise kohta on “ümberlükkamatud” tõendid ning luureandmed osutavad president Bashar al-Assadi valitsusele. President Barack Obama ei ole veel otsustanud, kuidas väidetavalt sadade inimeste elu nõudnud 21. augusti rünnakutele vastata.

Riikliku uudisteagentuuri SANA teisipäeval vahendatud avalduses öeldakse, et Kerry “hüppab üle” Süürias asja uurivate ÜRO ekspertide tööst ja tema väide näitab Ühendriikide soove asjade kulgu oma huvides ära kasutada. Samuti süüdistatakse Kerryt tõendite fabritseerimises.

Süüria välisminister Walid Muallem tõotas teisipäeval, et riik kaitseb end, kui Lääs peaks teda ründama. “Meil on kaks võimalust: alla anda või kaitsta end meie käsutuses olevate vahenditega. Teine võimalus on parim: me kaitseme end,” ütles Muallem televisiooni vahendatud pressikonverentsil.

Minister hoiatas, et Süürial on kaitsevahendid, mis “üllatavad” maailma, ja lisas, et sõjalised sammud Süüria vastu teenivad Iisraeli ja Damaskuse režiimi vastu võitleva Al-Qaedaga seotud islamirühmituse Al-Nusra Rinne huve. “Me kuuleme ümberringi sõjatrumme. Kui nad tahavad käivitada rünnakut Süüria vastu, siis keemiarelva ettekääne ei ole õige. Ma kutsun neid oma tõendeid näitama.”

 

 

Allikad: BNS, The Guardian

Foto: islam.ru

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt