ÜRO inspektorid uurivad Süüria keemiarünnakut

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. august 2013 kell 20:10Pühapäeval teatas Süüria valitus, et tagab juba varem Damaskuses viibinud ÜRO relvainspektoritele ligipääsu kohtadele, kus eelmisel kolmapäeval väidetavalt keemiarelva kasutati. Täna liikus viieautoline konvoi rünnakupiirkonda, et võtta proove ja vestlelda arstide ja sündmuse tunnistajatega. Mitmed lääneriigid on juba öelnud, et ligipääsu tagamine viis päeva pärast rünnakut ei ole piisav ning tõendid on ilmselt juba kas hävinud või on nendega manipuleeritud.

 

Üks põhjus, miks eksperte varem sündmuskohale ei saadud viia, oli see, et alal käisid ikka veel võitlused territooriumi pärast. Paar päeva pärast väidetavat keemiarünnakut pommitasid valitsusjõud kõnealust ala, sest seal olid mässuliste tugipunktid. Mässulised osutasid aga pommitamisele kui asitõendite hävitamise katsele. Ka täna, kui ÜRO viiest autost koosnev konvoi rünnaku toimumiskohta sõitis, jäid nad snaipritule alla ning pidid tagasi pöörduma ning ühe auto välja vahetama. ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ütles, et ÜRO on juhtumiga seoses juba “jõulise kaebuse” esitanud nii Süüria valitsusele kui ka opositsioonile. Rünnak näitab aga veelkord, kui ebastabiilne olukord on ja miks ei saanud inspektoritel kohe minna lubada.

Organisatsiooni Piirideta Arstid (MSF) andmeil toodi Süüria haiglatesse eelmisel kolmapäeval 3600 neurotoksiliste sümptomitega patsienti, kellest 355 surid. Süüria ülestõusnute väitel hukkus rünnakutes umbes 1300 inimest. Kohe pärast rünnakut hakkasid internetti ilmuma sajad videod ohvritest. Huvitav on asjaolu, et paljudel Youtube’i videotel oli üleslaadimise kuupäevaks märgitud 20. august, kuigi rünnak toimus 21. augustil enne kella kolme kohaliku aja järgi. Paljud peavad seda märgiks sellest, et rünnakud olid lavastatud, kuid tegemist võib olla ka eripäraga, kuidas Youtube üleslaadimise aega arvestab. Praegu laekunud info põhjal võib öelda, et mingi rünnak kindlasti toimus, kuid erinevad eksperdid on avaldanud kahtlust selle osas, kas tegu oli tõepoolest keemiarelvaga või lihtsalt mõne tööstusliku kemikaaliga ning siiani pole ka selgust, kumb osapool rünnaku taga on.

Süüria president Bashar al-Assad on öelnud, et Lääne süüdistused, nagu oleks Süüria valitsusväed kasutanud keemiarelva, on absurdsed. “Lääne ja teiste riikide poliitikute kommentaarid (mis süüdistavad režiimi keemiarelva kasutamises) on solvang tervele mõistusele… See on jamps,” ütles Assad usutluses. “Süüria ründamise korral ootab Ühendriike läbikukkumine täpselt nagu kõigis nende sõdades alates Vietnamist tänase päevani.”

USA hinnangul on vähe kahtlust, et Süüria valitsusväed kasutasid eelmisel nädalal tsiviilisikute vastu keemiarelva. Damaskuse ettepaneku ÜRO inspektorite lubamiseks rünnakupaika tõrjus Washington kui ebapiisava ja hilinenud. USA on alustanud ka enda valmis seadmisega võimalikuks sõjategevuseks. Sõjakaid sõnavõtte on teinud ka Euroopa suurriigid ning Türgi.

Paslik on aga ka meenutada, et juba käesoleva aasta jaanuaris avaldas peavoolumeedia loo sellest, kuidas lekkinud dokumentide kohaselt andis Obama administratsioon rohelise tule plaanile, mis nägi ette keemiarelvarünnaku Süürias, mis aetaks sealse valitseva režiimi kaela. Plaani järgi pidi väikeriik Katar mässulisi rahastama, et need keemiarünnaku läbi viiksid.

 

 

 

Allikad: BNS, BBC, RT, Infowars, Infowars 2

Foto: sbs.com.au

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt