Vene välisminister: Süüria ümber toimuv on võrreldav Iraagi invasioonile viinuga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. august 2013 kell 9:02



 

Süüria valitsusametnik ja endine propagandaministri abi Halef al-Muftah ütles esmaspäeval, et juhul, kui USA peaks neid ründama, ründavad nemad Iisraeli, kirjutab Y Net News. Lääs pole suutnud esitada mingeid tõendeid keemiarelva väidetava kasutamise kohta Süüria valitsuse poolt, ütles esmaspäeval Vene välisminister Sergei Lavrov, vahendab BNS. 

 

Lavrov lisas, et ähvardused sõjalisteks sammudeks Damaskuse vastu on vastuolus rahvusvahelise õiguse ning ka G8 Põhja-Iirimaa tippkohtumise kokkulepetega. “Lääs pole suutnud esitada ühtki tõendit, väites samal ajal, et punane joon on ületatud ning enam ei tohi viivitada,” ütles Lavrov.” Jõu kasutamine ilma ÜRO Julgeolekunõukogu heakskiiduta on väga ränk rahvusvahelise õiguse rikkumine.”

Lavrov lisas pressikonverentsil, et lääs liigub praegu “väga ohtlikul ja libedal teel”. “Kui keegi arvab, et Süüria sõjalise taristu hävitamine ja lahinguvälja vabastamine opositsioonile võidule sammumiseks konflikti lõpetab, siis on see pettekujutlus,” ütles Vene välisminister. “Kodusõja jätkuks ka säärase võidu korral, lihtsalt siis oleks valitsus opositsiooni rollis.”

Ajakirjanike korduvatele küsimustele, kuidas reageeriks lääne võimalikule interventsioonile Moskva, vastas Lavrov: “Meie ei kavatse kellegagi võidelda.” Välisminister rõhutas, et sõjaline sekkumine oleks ränk viga, mis nurjaks igasugused lootused kutsuda konflikti lahendamiseks kokku rahukonverents.

 

Võrdlus Iraagi invasiooni ja Liibüa “vabastamisega”

Vene välisminister võrdles praegust õhkkonda sündmustega, mis viisid USA 2003. aasta Iraagi-invasioonile ning 2011. aasta NATO-juhitud õhurünnakuteni Liibüa diktaatori Muammar Gaddafi vastu.

“Hirmutamiskampaania on juba alanud, samamoodi algasid kümne aasta eest Iraagi ja hiljuti Liibüa sündmused,” ütles Lavrov, süüdistades läänt välispoliitilistes topeltstandardites. “Ei saa võidelda režiimiga vaid seetõttu, et see diktaator ei meeldi, ning mitte võidelda teise režiimiga, mille autoritaarne juht on meelepärane,” lisas Lavrov.

Ministri arvates saab olukorda õigesti lahendada vaid lepitamise teel ning ta toetab endiselt selleteemalise rahvusvahelise kohtumise aset leidmist.

 

USA liitlased on sõjalise sekkumise poolt

Prantsusmaa, Suurbritannia, Iisrael ja mõned USA kongressi liikmed on öelnud, et sõjalist sekkumist Süürias ei tohiks välistada, kui sealne režiim peaks olema kasutanud keemiarelva.

Süüria valitsusväed tapsid opositsiooni sõnul eelmisel kolmapäeval keemiarünnakus sadu tsiviilisikuid. President Bashar al-Assadi režiim eitab keemiarünnaku korraldamist. Süürias viibivad ÜRO relvainspektorid said Damaskuselt loa sündmuspaika sõita pühapäeval, kuid nende autokonvoi sattus esmaspäeval teel väidetavasse sündmuspaika tule alla. USA hinnangul on vähe kahtlust, et Süüria valitsusväed kasutasid eelmisel nädalal tsiviilisikute vastu keemiarelva. Damaskuse ettepaneku ÜRO inspektorite lubamiseks rünnakupaika tõrjus Washington pühapäeval kui ebapiisava ja hilinenud.

 

USA välisministri sõnul pole keemiarelvade kasutamises kahtlust

USA välisministri John Kerry sõnul pole mingit kahtlust, et Süürias kasutati keemiarelvi ja selle eest vastutavad isikud tuleb õigusemõistmise ette tuua. Välisministri hinnangul on see, et keemiarelvi kasutati suure hulga tsiviilisikute vastu andestamatu ja õudustäratav ning eirab kõiki moraalinorme.

“See, mida me viimase nädala jooksul Süürias näinud oleme, peaks šokeerima maailma südametunnistust. See eirab kõiki moraalinorme,” sõnas Kerry. Ministri sõnul on USA valitsusel keemiarünnaku kohta veel lisainfot, mida avaldatakse lähipäevil.

“Tsiviilisikute valimatu tapmine, naiste ja laste ning süütute kõrvalseisjate mõrvamine keemiarelvadega on moraalne rõlgus. Igasuguste mõõdupuude järgi on see andestamatu ning hoolimata igasugustest ettekäänetest, kõhklustest ja kahtlustest, millega mõni siin välja on tulnud – on see vaieldamatult aset leidnud,” kurjustas Kerry.

Kerry rõhutas korduvalt, et president Barack Obama peab äärmiselt oluliseks, et keemiarelvade kasutajad võetaks vastutusele. Välisministri kinnitusel on teada, et Süüria valitsusel on keemiarelvi ja oma käitumisega on Damaskuse režiim näidanud, et neil on mida varjata.

Organisatsiooni Piirideta Arstid (MSF) andmeil toodi Süüria haiglatesse kolmapäeval 3600 neurotoksiliste sümptomitega patsienti, kellest 355 surid. Süüria ülestõusnute väitel hukkus rünnakutes umbes 1300 inimest.

 

Süüria ametnik: kui USA ründab meid, ründame meie Iisraeli

Süüria propagandaministri endine abi Halef al-Muftah ütles esmaspäeval, et Damaskus näeb agressiooni taga Iisraeli ning seetõttu saavad nad rünnaku osaliseks juhul, kui USA peaks ründama Süüriat.

Intervjuus USA araabia raadiojaamale Sawa ütles president Bashar al-Assadi parteikaaslane: “Meil on strateegilised relvad ning me võime kätte maksta. Meie strateegilised relvad on sihitud Iisraelile.”

 

 

Allikad: BNS, Reuters, RIA Novosti, Infowars, Y Net News

Loe ka: Politico

Fotod: Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons, MCT

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt