Süüria kannibali lugu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuli 2013 kell 15:23Kas mäletate paari kuu tagust videot Süüria mässulisest, kes langenud vaenlase südant sõi? BBC korrespondent tegi mehega, kes parasjagu haiglaravil viibis, intervjuu, mis laseb heita pilgu Süüria kodusõja karmi reaalsusesse.

 

Süüria vabastusarmeesse kuuluv ja omaenda võitlejate rühma juhtiv Abu Sakkar on 27-aastane mees, kes enne revolutsiooni algust töötas töölisena Baba Amris. Kui 2011. aasta kevadel demonstratsioonid algasid, nägi Sakkar pealt, kuidas naine koos lapsega ühel protestil valitsusvägdede poolt maha lasti. Kui tema vend vahele astus, lasti ka tema maha. Varsti pärast seda sai ka Sakkarist relvastatud revolutsionäär.

Järgnesid verised lahingud, sõprade ja rohkemate perekonnaliikmete langemine. Tema vanemad vahistati ja Sakkar väidab, et politsei helistas talle, et ta kuuleks, kuidas neid pekstakse. “Asetage end minu olukorda. Nad võtavad su isa ja ema ja solvavad neid, Nad tapavad su vennad, nad mõrvavad sinu onu ja tädi. See kõik on minuga juhtunud. Nad hukkasid mu naabrid,” selgitab mees.

Kui ajakirjanik jutu mehe kurikuulsaks teinud video suunas tüürib, õigustab mees ennast sellega, et tegu oli vägistajaga, kelle mobiiltelefonil olid ka videod selle tõestuseks. Lisaks väidab Sakkar nüüd, et ta ei võtnud siseelunditest ampsu vaid tõstis nad lihtsalt suu juurde, kuigi video kinnitab midagi muud.

Sakkar räägib, et kui konflikt algas, siis kohtlesid nad alaviite ja teisi vastaseid austusega ning proovisid vangi võetud vaenlaste olukorda võimalikult mugavaks teha. Kuid konflikt läks üha julmemaks ning nii kadus ka tunne, et kodusõja vastaspool on tegelikult sama rahvas. Vastasseis on aina enam ja enam armutu sektisõda, kus end usuga välja vabandades võib vastaspoolega kõike teha, alates vägistamistest ja rüvetamistest kuni kannibalismini välja. Sakkar kinnitab ka ise, et ta on võimeline veelgi võikamateks tegudeks: “Kui me ei saa abi, lennukeelutsooni, raskerelvastust, siis me teeme veel hullemaid asju. Te pole midagi veel näinud”.

 

Sõda käib mitmel rindel

Oluliseks sõjatandriks on ka internet ja laiemalt kogu meedia. Teist poolt üritatakse mustata nii palju kui võimalik, samas ennast süüst puhtaks pestes. Vastavalt sellele, kes parasjagu infosõjas parem on, kaldub ka avalik arvamus ühtede või teiste poole ning videotel on selles suur osa.

Kui šokeeriv video avalikkuse ette jõudis, ütlesid Süüria vabastusarmee (FSA) liidrid, et võtavad Sakkari teo eest vastutusele. Seda pole aga siiani tehtud ning Sakkar juhib endiselt oma võitlejaterühma. Mässuliste üks juhte, kindral Salim Idris ütles BBC-le, et nad küll mõistavad hukka Sakkari teo, kuid ei saa aru, miks keskenduvad kõik ühele mehele, mitte laiemale pildile: “Me oleme revolutsioon, mitte struktureeritud armee. Kui me oleks armee, siis me oleksime Abu Sakkari välja visanud. Kuid ta käsutab enda pataljoni, mille ta pani kokku enda raha eest. Kas Lääs käsib mul nüüd võidelda Abu Sakkariga ja sundida teda revolutsioonist eemalduma? Ma palun teie mõistmist selles asjas.”

Kindrali maalitud pilt võitlevatest salkadest, kellel on praktiliselt piiramatu otsustusõigus oma tegevuste osas, ongi ilmselt Süüria opositsiooni praegune reaalsus. Siinkohal on paslik aga meenutada, et just selle poole relvastamist toetavad nii USA, Araabiamaad kui ka London ja Pariis. Mässuliste hulgas on väga palju ülimalt radikaalseid islamivõitlejaid, kes on ilmselt korda saatnud palju kohutavamaid tegusid kui meieni jõudnud on.

Sõda muudab inimesi väga palju ja olukord Süürias on pea lootusetu. Liiga palju verd on juba valatud, rahukõnelused liiva jooksnud ning mehest, kes sõi kord vaenlase südant, ei saa enam kunagi rahulikku pereisa või toimekat töölist.

 

 

Allikad: BBC, Infowars

Foto: bbc.co.uk

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt