Süürias võitleb aina rohkem välismaiseid džihadiste

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2013 kell 16:45Mai lõpus teatas Süüria riigimeedia, et valitsusväed tapsid kolm välismaalast, nende hulgas ameeriklanna, kes võitlesid mässuliste poolel. Nende auguliseks tulistatud autost leiti väidetavalt relvi, kaart valitsuse sõjarajatisest ja terroriorganisatsiooni al-Nusra lipp. Al-Nusra on al-Qaidale truudust vandunud rühmitus, millest on saanud põhiline võitlev jõud Süürias ning mis annab käsklusi ka teistele mässuliste gruppidele. Opositsioonivõitlejad Süürias muutuvad aina radikaalsemaks ning mitmete riikide hoiatustest hoolimata liituvad nendega sajad välismaised džihadistid.

 

Kohe pärast seda, kui USA välisministeerium kuulutas al-Nusra terroriorganisatsiooniks, tõotasid 29 erinevat Süüria vabastusarmee (SFA) liidrit truudust al-Qaidale. Aprillis tegi seda ka al-Nusra liider Abu Mohammad al-Golani. Kuigi NATO üritab pidevalt kujutada Süüria vabastusarmeed ja al-Nusrat eraldiseisvate üksustena, käituvad Süüria vabastusarmee mässulised siiski sarnaselt terroriorganisatsioonile, nagu näitas ka hiljutine video, kus Süüria vabastusarmees võiteja lõikas välja langenud sõduri südame ning võttis sealt ampsu.

Süüria vabastusarmee mässulised on ka avaldanud soovi näha Valge Maja lipuvardas lehvimas al-Qaida lippu,  rüüstanud kristlikke kirikuid ja põletanud mitmeid kordi avalikult USA ja Iisraeli lippe.

Fakt, et Süüria opositsioonis on nüüd verejanulised terroristid on muutnud avaliku arvamuse mässuliste relvastamise vastu, kuid mitmed Euroopa riigid ja USA kaaluvad endiselt tõsiselt mässajate varustamist relvadega. Seda eriti pärast Venemaa otsust tarnida Süüriale kaitserakette ning valitsusvägede hiljutisi võite.

 

Miks välismaalased terroristide poolel võitlevad? 

Suurbritanniast on läinud hinnanguliselt paarsada inimest Süüriasse võitlema. Briti kodanik oli ka üks kolmest mai lõpus elu kaotanust. Teine oli 33- aastane ameeriklanna ja kolmas Kanada kodanik. Oleme kajastanud, kuidas FBI vahistas ameeriklase Eric Harrouni Süüria vabastusarmee poolel võitlemise eest. Tema isa aga ütles, et poeg töötas CIA heaks, toetades väiteid, et CIA aitas salaja mässulisi. Märtsis kirjutas New York Times, et CIA oli läbi viinud salajase operatsiooni, mille käigus transporditi relvi ja varustust president Bashar al-Assadi vastase ülestõusu tarbeks.

Ei ole teada, miks ameeriklane Süürias Al-Qaida mässuliste heaks võitles. Siiski on teada see, et kui Ameerika ajalehtede esikülgedel on pealkiri “Ameeriklane tapeti Süürias”, siis kasvab rahva janu kättemaksu järele veelgi. See sobib aga valitsusele suurepäraselt, et konflikti veelgi laiendada.

 

 

Allikad: BBC, Infowars, McClachy

 

Toimetas Stinne Loo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt