Värske uuring: kanepi seadustamine võib vähendada alkoholi, valuvaigistite ja sigarettide tarvitamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. mai 2022 kell 12:01“Hüppelauateooria“ põrus järjekordses katses — pärast kanepi meelelahutuslikul otstarbel tarvitamise legaliseerimist Washingtoni osariigis on sealsed noored hakanud tarvitama vähem alkoholi, tubakasigarette ja valuvaigisteid.

 

USA Washingtoni ülikooli uurijate töörühm on koos Multinomah’ maakonna terviseametis ja Oregoni osariigi terviseameti rahvatervise osakonnas töötava kolleegiga leidnud, et kanepi meelelahutusliku tarvitamise seadustamine osariigis toob kaasa alkoholi ja sigarettide pruukimise ning valuvaigistite kuritarvitamise vähenemise noorsoo hulgas, vahendab MedicalXpress.

Teadusajakirjas Journal of Adolescent Health ilmunud uurimuses kirjeldab töörühm Washingtoni osariigis elavate noorte kohta pärast kanepi meelelahutusliku tarvitamise seadustamist 2012. aastal kogutud andmete analüüsimist.

Viimase kümnendi jooksul on paljudes USA osariikides hakatud seadusega lubama kanepi tarvitamist meditsiiniliseks otstarbeks ning mitu osariiki on kaotanud karistused üldse igasuguse kanepitarvitamise eest. Lähtudes eeldusest, et kanep on “hüppelaud“ muude aineteni, on nende meetmete vastased väitnud, et lisaks kanepitarvitamise hoogustamisele toovad sellised sammud kaasa ka muude uimastite, nt alkoholi ja valuvaigistite laialdasema kuritarvitamise. Varasemad uurimused on aga näidanud, et kanep tegelikult ei ole “hüppelauadroog“ ja et selle tarvitamisel võib olla tervisele soodsaid mõjusid. Värske teadustöö autorid näitasid, et vastupidiselt hüppelauateooriale paistab kanepi tarvitamine toovat kaasa muude uimastite tarvitamise vähenemise, vähemalt noorte seas.

Et näha, kuidas meelelahutusliku kanepi seadustamine Washingtoni osariigis 2012. aastal on mõjutanud noorte uimastipruukimist, analüüsis töörühm aastatel 2014 ja 2019 läbi viidud üleosariigiliste uuringute raames kogutud andmeid. Küsitlused viidi läbi kahes noorukite rühmas (milles kokku oli 12 500 vastajat): 18–20-aastaste ja 21–25-aastaste seas. Märkimist väärib, et kanepi seadustamine Washingtoni osariigis puudutab otseselt vaid vanemaid kui 21-aastaseid; ka alkoholimüügi eapiirang Washingtoni osariigis on 21 eluaastat.

Teadlased leidsid, et pärast kanepi seadustamist tarvitasid küsitlustele vastajad eelmisel kuul keskeltläbi vähem alkoholi; samuti vähenes tormilise alkoholijoomise juhtumite hulk. Vähenes ka nii valuvaigistite kuritarvitamine kui ka nikotiinitoodete, v.a e-sigarettide kasutamine. Uurijad leidsid endalegi üllatuseks, et tubakaveipimisseadmeid kasutati rohkem, ja oletavad, et e-sigarette kasutati rohkem nende uudsuse tõttu ja kuna samal ajal levis nende laiem kasutamine kogu riigis, ning et sellel pole kanepi seadustamisega seost.

 

Allikad: lingid artikli sees

 

Tõlkis ja toimetas Allar PajusteKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt