Texase kuberner keelustab COVID-19 vaktsineerimisnõude

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. november 2023 kell 13:46USA Texase osariigi kuberner allkirjastas seaduseelnõu, mis keelab osariigi tööandjatel nõuda COVID-19 vaktsineerimist töösuhte tingimusena. Kuberner Greg Abbott allkirjastas seaduseelnõu 10. novembril 2023. Seadus näeb ette ka 50 000 dollari suuruse trahvi tööandjatele, kes seadust ei järgi.

 

Texase ülemkohus on juba otsustanud, et koolid ei saa oma töötajatele vaktsiininõuet peale suruda. Lisaks jõustus 1. juulil 2023 seadus, mis keelab kohalikel omavalitsustel rakendada teisi COVID-i meetmeid nagu maskid ja sulgemised.

 

Texas läks Floridast kaugemale

Texase kuberner Greg Abbott allkirjastas reedel seaduseelnõu, mis keelab erasektori tööandjatel töötamise tingimusena COVID-19 vaktsineerimist nõuda.

Uus seadus keelab erasektori tööandjatel kehtestada või jõustada COVID-19 mandaati, „nõudes töötajalt, töövõtjalt, tööle kandideerijalt või lepingulisele ametikohale kandideerijalt COVID-19 vastu vaktsineerimist töötamise või lepingulise ametikoha tingimusena“.

Seadus volitab töötajaid esitama Texase tööjõukomisjonile kaebusi tööandjate seaduserikkumiste kohta ja määrab rikkumise eest 50 000 dollari suuruse trahvi. Samuti sätestab seadus, et peaprokurör võib rikkujad kohtusse kaevata. „Ammu on käes aeg COVID seljataha jätta ja taastada individuaalne vabadus kõigile…,“ ütles Abbott seaduseelnõule alla kirjutades.

Osariigi senaator Mays Middleton ütles: „See on kõige ulatuslikum COVID-i vaktsiininõude keeld riigis. See on viis korda tugevama jõuga kui Florida seadus, hõlmates ka tulevasi töövõtjaid ja tulevasi töötajaid ning sisaldab muudatust meditsiinitudengite, stipendiaatide ja praktikantide kaitsmiseks.

Osariigi esindaja Jeff Leach ütleb, et ükski Texase töötaja ei tohiks kaotada oma tööd või jääda kandideerimisel ukse taha oma otsuse tõttu, mis põhineb tema südametunnistuse või religiooni põhjal langetatud otsusele mitte vaktsineerida.

 

Oluline samm isikuvabaduse kaitsmiseks

Jackie Schlegal, Texans for Medical Freedom asutaja, kes on seaduseelnõu peamine eestkõneleja, ütles, et kuigi mõned võivad väita, et seadus ei lähe piisavalt kaugele, on see oluline esimene samm isikuvabaduste kaitsmiseks. Ta ütles, et temaga võtsid ühendust kolm meditsiiniõde, kes ütlesid, et saavad selle seaduse tõttu naasta oma ametikohale.

Paljud meditsiinitöötajad kaotasid töö erasektori tööandja nõuete tõttu, sealhulgas Houston metodisti meditsiiniketis, mis oli esimene haigla Ühendriikides, kes kehtestas COVID-19 nõuded.

Umbes 200 töötajat, kes vallandati vaktsiinist keeldumise eest, kaevasid oma tööandja kohtusse, väites, et nõue rikkus föderaalseadust ja põhiseadust. Houstonis tegutsev advokaat Jared Ryker Woodfill V, kes kaebas Huostan Metodisti kohtusse, väitis, et aasta jooksul kaotasid eesliini meditsiinitöötajad kas töö või seisid silmitsi töö kaotamisega, kuna keeldusid manustamast eksperimentaalset ravimit, mis oli heaks kiidetud erakorralise kasutamise loa (EUA) kaudu.

 

Tervishoiutöötajad said oma õigused tagasi teistest hiljem 

Kuigi föderaalsed COVID-vaktsiininõuded jäid kohtus kaotajaks, kinnitas USA ülemkohus tervishoiutöötajale kehtestatud nõuded. Alles 2023. aasta mais tühistaks president Joe Biden COVID-i vaktsiininõuded, mis olid föderaaltöötajatele kaks aastat tagasi kehtestatud. Samuti lõpetas ta riikliku hädaolukorra kolm aastat pärast seda, kui endine president Donald Trump selle 13. märtsil 2020 välja kuulutas.

Konflikt vaktsineerimisnõude pärast kestis Texases mitu aastat, kui Abbott andis välja täidesaatvaid otsuseid oluliste ja ebaoluliste ettevõtete ja töötajate, maskide ja vaktsiinide mandaatide, sotsiaalse distantseerumise ja suutlikkuse suurendamise piirangute kohta. 2021. aasta oktoobris keelas ta täidesaatva otsusega erasektori tööandja vaktsiininõude.

Texase ülemkohus otsustas 2021. aasta oktoobris, et sõltumatud koolid ei saa töötamise tingimusena kehtestada COVID-i vaktsiininõuet. Ja eelmise aasta juulis võitis Abbott viiendas ringkonnas kohtuasja, mis lubas tema piirkonna koolides maskinõude keelul jõustuda.

Sel aastal, 1. juulil, jõustus uus seadus, mis keelab kohalikel omavalitsustel nõuda COVIDiga seotud maske, vaktsiine või ettevõtete sulgemist.

 

Allikas: Washington Examiner November 13, 2023

 

Toimetas Revo JaansooKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt