Loomulik immuunsus ja Covid-19: 30 teaduslikku uuringut, mida jagada tööandjate, tervishoiuametnike ja poliitikutega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. oktoober 2021 kell 16:28Avaldame Telegramis mahuka linkide kogumiku, mille kaudu avaneb põhjalik loomulikule immuunsusele ja Covid-19 vaktsiinidele keskenduv teadustööde kogumik. Dokumendi avaldas Brownstone’i instituut 10. oktoobril 2021. Uuringute nimekirja all on ka meedias ilmunud artiklid. 

 

Alates SARS-CoV-2 viiruse ulatusliku sissetungi algusest 2020. aasta märtsis on loomuliku immuunsuse (mida nimetatakse ka post-infektsioosseks immuunsuseks) küsimus tähelepanuta jäänud. Kui vaktsineerimine sai laialdaselt kättesaadavaks, sai vaikimisest peagi täielik teemapimedus.

Isegi praegu puudub sel teemal avatud arutelu, eeldatavasti üldise vaktsineerimise edendamise huvides ja vaktsineerimise nõutava dokumenteerimise kui avalikus elus ja isegi tööturul osalemise tingimuse tõttu. Siiski on teadus olemas. Paljud uuringud on olemas. Nende autorid väärivad tunnustamist ja seda, et nende häält kuulda võetaks.

Need uuringud näitavad seda, mis oli ja on juba teada: loomulik immuunsus SARS-tüüpi viiruse suhtes on tugev, pikaajaline ja laialdaselt tõhus isegi mutatsioonide korral, üldiselt rohkem kui vaktsiinidest saadav immuunsus. Tegelikult on 20. sajandi teaduse peamine panus olnud selle põhimõtte, mis on olnud teada juba antiikajast saadik, laiendamine ja edasine selgitamine. Tõenäoliselt teadis seda iga ekspert juba ammu enne praegusi arutelusid. Püüd teeselda vastupidist on teaduslik skandaal kõrgeimal tasemel, eriti seetõttu, et teema jätkuv tähelepanuta jätmine mõjutab miljonite inimeste õigusi ja vabadusi.

Inimesed, kes on saanud viiruse ja taastunud, väärivad tunnustust. Tõdemus, et loomulik immuunsus – mis praegu puudutab võib-olla poolt USA elanikkonnast ja miljoneid inimesi kogu maailmas – on tõhus kaitse, peaks mõjuma vaktsineerimisnõuetele dramaatiliselt.

Isikud, kelle elatusvahendeid ja vabadusi vähendatakse ja kustutatakse, vajavad juurdepääsu teaduslikule kirjandusele, mis puudutab seda viirust. Link sellele lehele tuleks saata kõikidele. Teadlased ei ole vaikinud; nad lihtsalt ei ole saanud avalikkuse tähelepanu, mida nad väärivad. Selle nimekirja koostamisel olid abiks Paul Elias Alexanderi koostatud lingid ja Rational Groundi juhis loodusliku immuunsuse kohta, mis sisaldab ka linke populaarsetele artiklitele sel teemal.

 1. COVID-19-rekonvaliitide üheaastase kestva rakulise ja humoraalse immuunsuse uuring, mis on läbi viidud järgnevate teadlaste poolt: Jie Zhang, Hao Lin, Beiwei Ye, Min Zhao, Jianbo Zhan et al. Clinical Infectious Diseases, 5. oktoober 2021. “SARS-CoV-2-spetsiifilised IgG antikehad ja ka NAb võivad püsida üle 95% COVID-19-rekonvaleerunutel 6 kuud kuni 12 kuud pärast haiguse algust. Vähemalt 19/71 (26%) COVID-19-rekonvalisentidest (ELISA ja MCLIA topeltpositiivsed) oli 12 m pärast haiguse puhkemist tuvastatav ringlev IgM antikeha SARS-CoV-2 vastu. Eriti märkimisväärne on see, et positiivse SARS-CoV-2-spetsiifilise T-rakkude vastusega (vähemalt üks SARS-CoV-2 antigeen S1, S2, M ja N valk) rekonvalesentside protsent oli vastavalt 71/76 (93%) ja 67/73 (92%) 6 kuud ja 12 kuud pärast haigestumist. Lisaks olid nii antikehade kui ka T-rakkude mälu tasemed paranenud patsientidel positiivselt seotud nende haiguse raskusastmega.”
 1. SARS-CoV-2 loomuliku immuunsuse ja vaktsiini poolt esilekutsutud immuunsuse võrdlus: reinfektsioonid versus läbimurdeinfektsioonid, Sivan Gazit, Roei Shlezinger, Galit Perez, Roni Lotan, Asaf Peretz, Amir Ben-Tov, Dani Cohen, Khitam Muhsen, Gabriel Chodick, Tal Patalon. MedRxiv, 25. august 2021. “Meie analüüs näitab, et SARS-CoV-2-nakkusega vaktsineeritutel oli 13,06-kordselt suurem risk delta-variandiga läbimurde nakatumiseks võrreldes varem nakatunutega, kui esimene sündmus (nakatumine või vaktsineerimine) toimus 2021. aasta jaanuaris ja veebruaris. Suurenenud risk oli sümptomaatilise haiguse puhul märkimisväärne, sest … See analüüs näitas, et loomulik immuunsus annab SARS-CoV-2 delta-variandi põhjustatud nakatumise, sümptomaatilise haigestumise ja hospitaliseerimise eest pikemaajalise ja tugevama kaitse võrreldes BNT162b2 kahe annuse vaktsiini poolt tekitatud immuunsusega.”
 1. Nakkusliku SARS-CoV-2 levik vaatamata vaktsineerimisele, Kasen K. Riemersma, Brittany E. Grogan, Amanda Kita-Yarbro, Gunnar E. Jeppson, David H. O’Connor, Thomas C. Friedrich, Katarina M. Grande, MedRxiv, 24. august 2021. “SARS-CoV-2 delta-variant võib põhjustada suurt viiruskoormust, on väga hästi ülekantav ja sisaldab mutatsioone, mis annavad osalise immuunsüsteemi pääsemise. Haiguspuhangute uuringud viitavad sellele, et vaktsineeritud isikud võivad levitada delta-varianti. Me võrdlesime RT-PCR tsükliläve (Ct) andmeid 699 tampooniproovist, mis koguti Wisconsinis 29. juunist kuni 31. juulini 2021 ja mida testiti kvalitatiivse analüüsiga ühe lepingulise labori poolt. Proovid pärinesid 36 maakonna elanikelt, enamik neist Wisconsini lõuna- ja kaguosas, ning 81% juhtudest ei olnud seotud haiguspuhanguga. Selle aja jooksul kasvas delta-variantide hinnanguline levimus Wisconsinis 69%-lt üle 95%-ni. Vaktsineerimise staatus määrati enesearuandluse ja riiklike immuniseerimisandmete alusel.”
 1. COVID-19 vaktsineerimise vajalikkus eelnevalt nakatunud isikutel, Nabin K. Shrestha, Patrick C. Burke, Amy S. Nowacki, Paul Terpeluk, Steven M. Gordon, MedRxiv, 5. juuni 2021. “Isikud, kellel on olnud SARS-CoV-2 infektsioon, ei saa tõenäoliselt kasu COVID-19 vaktsineerimisest ja vaktsiini saab ohutult eelistada neile, kes ei ole varem nakatunud.”
 1. Suuremahuline uuring antikehade tiitri languse kohta pärast BNT162b2 mRNA vaktsiini või SARS-CoV-2 infektsiooni, autorid: Ariel Israel, Yotam Shenhar, Ilan Green, Eugene Merzon, Avivit Golan-Cohen, Alejandro A. Schäffer, Eytan Ruppin, Shlomo Vinker, Eli Magen. MedRxiv, 22. august 2021. “See uuring näitab, et Pfizer-BioNTechi mRNA-vaktsiini saanud isikutel on SARS-CoV-2 viirusega nakatunud patsientidega võrreldes erinev antikehade taseme kineetika, kusjuures esimeses rühmas on algtasemed kõrgemad, kuid eksponentsiaalne langus on palju kiirem.”
 1. Diskreetne immuunvastuse tunnus SARS-CoV-2 mRNA vaktsineerimisele ja infektsioonile. Ellie Ivanova, Joseph Devlin, et al. Cell, May 2021. “Kuigi nii infektsioon kui ka vaktsineerimine indutseerisid jõulisi kaasasündinud ja adaptiivseid immuunvastuseid, näitas meie analüüs olulisi kvalitatiivseid erinevusi kahte tüüpi immuunsüsteemi väljakutsete vahel. COVID-19 patsientidel iseloomustas immuunvastuseid tugevalt suurenenud interferoonvastus, mis vaktsiini saajatel suuresti puudus.”
 1. SARS-CoV-2 infektsioon indutseerib pikaajalisi luuüdi plasmarakke inimestel, Jackson S. Turner, Wooseob Kim, Elizaveta Kalaidina, Charles W. Goss, Adriana M. Rauseo, Aaron J. Schmitz, Lena Hansen, Alem Haile, Michael K. Klebert, Iskra Pusic, Jane A. O’Halloran, Rachel M. Presti, Ali H. Ellebedy. Nature, 24. mai 2021. “Selles uuringus püüti kindlaks teha, kas SARS-CoV-2 infektsioon indutseerib inimestel antigeenispetsiifilisi pikaealisi BMPC-sid. Me tuvastasime SARS-CoV-2 S spetsiifilised BMPC-d luuüdi aspiratsioonides 15 inimeselt 19-st taastuvast inimesest ja mitte üheski 11-st kontrollosalejast … Kokkuvõttes on meie tulemused kooskõlas SARS-CoV-2 infektsiooniga, mis kutsub esile kanoonilise T-rakkudest sõltuva B-rakkude vastuse, mille puhul ekstrafolkulaarsete plasmablastide varajane mööduv puhang tekitab seerumi antikehade laine, mis väheneb suhteliselt kiiresti. Sellele järgneb stabiilsemalt püsivam seerumi antikehade tase, mida toetavad pikaealised BMPC-d.”
 1. Pikaajaline analüüs näitab püsivat ja laiaulatuslikku immuunsüsteemi mälu pärast SARS-CoV-2 infektsiooni koos püsivate antikehade vastuste ja mälu B- ja T-rakkudega, Kristen W. Cohen, Susanne L. Linderman, Zoe Moodie, Julie Czartoski, Lilin Lai, Grace Mantus, Carson Norwood, Lindsay E. Nyhoff, Venkata Viswanadh Edara, et al. MedRxiv, 27. aprill 2021. “COVID-19 pandeemia lõpetamine nõuab pikaajalist immuunsust SARS-CoV-2 vastu. Me hindasime 254 COVID-19 patsienti pikisuunaliselt alates varasest nakatumisest ja kaheksa kuu jooksul pärast seda ning leidsime valdavalt laiapõhjalise immuunmälu vastuse. SARS-CoV-2 piikide sidumise ja neutraliseerivate antikehade kahesuunaline lagunemine oli pikendatud poolväärtusajaga (>200 päeva), mis viitab pikemaajaliste plasmarakkude tekkimisele. Lisaks esines püsiv IgG+ mälu B-rakkude vastus, mis ennustab kiiret antikehade vastust viirusega uuesti kokkupuutumisel.”
 1. Raske ägeda respiratoorse sündroomi koronaviirus-2 nakkuse esinemine varem nakatunud või vaktsineeritud töötajate seas, N. Kojima, A. Roshani, M. Brobeck, A. Baca, JD Klausner. MedRxiv, 8. juuli 2021. “Varasem SARS-CoV-2 nakatumine ja vaktsineerimine SARS-CoV-2 vastu olid seotud väiksema SARS-CoV-2 nakatumise või uuesti nakatumise riskiga rutiinselt kontrollitud töötajaskonnas. Vaktsineeritud isikute ja varasema nakatumisega isikute vahel ei olnud erinevust nakatumise esinemissageduses. On vaja täiendavaid uuringuid, et teha kindlaks, kas meie tulemused on kooskõlas uute SARS-CoV-2 variantide tekkimisega.”
 1. SARS-CoV-2 mRNA-vaktsiini järgne T- ja B-rakkude repertuaaride üksikute rakkude profiilide koostamine, Suhas Sureshchandra, Sloan A. Lewis, Brianna Doratt, Allen Jankeel, Izabela Ibraim, Ilhem Messaoudi. BioRxiv, 15. juuli 2021. “Huvitaval kombel täheldati iga vaktsineeritava puhul klonaalselt laienenud CD8 T-rakkude olemasolu, nagu täheldati pärast loomulikku nakatumist. TCR-geenide kasutamine oli siiski varieeruv, mis peegeldab repertuaaride ja MHC-polümorfismi mitmekesisust inimpopulatsioonis. Looduslik infektsioon indutseeris suuremate CD8 T-rakkude kloonide laienemist, mis hõlmasid erinevaid klastreid, tõenäoliselt tänu viiruse poolt esitatud viiruse epitoopide laiema kogumi äratundmisele, mida mRNA-vaktsiinis ei olnud näha. Meie uuring toob esile koordineeritud adaptiivse immuunvastuse, kus varased CD4 T-rakkude vastused soodustavad B-rakkude vastuse arengut ja efektori CD8 T-rakkude olulist laienemist, mis koos on võimelised panustama tulevastesse tagasikutsumisvastustesse.”
 1. mRNA-vaktsiiniga indutseeritud T-rakud reageerivad identselt SARS-CoV-2 murettekitavatele variantidele, kuid erinevad pikaealisuse ja kodustamise omaduste poolest sõltuvalt eelnevast nakkusstaatusest, Jason Neidleman, Xiaoyu Luo, Matthew McGregor, Guorui Xie, Victoria Murray, Warner C. Greene, Sulggi A. Lee, Nadia R. Roan. BioRxiv, 29. juuli 2021. “Nakkusnaiivsetel isikutel suurendas teine annus SARS-CoV-2-spetsiifiliste T-rakkude kogust ja muutis nende fenotüübilisi omadusi, samas kui rekonvaleerunutel ei muutnud teine annus kumbagi. Rekonvireeruvate vaktsiinide spikspetsiifilised T-rakud erinesid silmatorkavalt nakkusnaiivsete vaktsiinide omadustest, mille fenotüübilised omadused viitavad paremale pikaajalisele püsivusele ja võimele kodustada hingamisteed, sealhulgas nina-ninaõõne. Need tulemused annavad kinnitust, et vaktsiini poolt esilekutsutud T-rakud reageerivad jõuliselt uutele viirusvariantidele, kinnitavad, et toibuvad patsiendid ei pruugi vajada teist vaktsiinidoosi, ja viitavad sellele, et vaktsineeritud toibuvatel patsientidel võivad olla püsivamad nasofarünaksile kodunevad SARS-CoV-2-spetsiifilised T-rakud võrreldes nakkusnaiivsete kolleegidega.”
 1. Immunoloogiline mälu SARS-CoV-2 suhtes hinnati kuni 8 kuud pärast nakatumist, Jennifer M. Dan, Jose Mateus, Yu Kato, Kathryn M. Hastie jt, Science, 6. jaanuar 2021. “SARS-CoV-2 immuunmälu mõistmine on kriitilise tähtsusega diagnostika ja vaktsiinide parandamiseks ning COVID-19 pandeemia tõenäolise edasise kulgemise hindamiseks. Me analüüsisime mitut SARS-CoV-2 suhtes ringleva immuunmälu kompartmenti 254 proovis 188 COVID-19 juhtumi puhul, sealhulgas 43 proovi ≥ 6 kuud pärast nakatumist. IgG Spike’i valgu suhtes oli suhteliselt stabiilne üle 6 kuu. Spike’i-spetsiifilisi B-rakkude mälu oli 6 kuu pärast sümptomite tekkimist rohkem kui 1 kuu pärast sümptomite tekkimist. SARS-CoV-2-spetsiifilised CD4+ T-rakud ja CD8+ T-rakud vähenesid 3-5 kuu pikkuse poolväärtusajaga. Uurides SARS-CoV-2 antikehade, mälu B-rakkude, CD4+ T-rakkude ja CD8+ T-rakkude mälu integreeritult, täheldasime, et SARS-CoV-2 immuunsüsteemi mälu iga komponendil on erinev kineetika.”
 1. Neutraliseerivate antikehade püsivus aasta pärast SARS-CoV-2 nakatumist, Anu Haveri, Nina Ekström, Anna Solastie, Camilla Virta, Pamela Österlund, Elina Isosaari, Hanna Nohynek, Arto A. Palmu, Merit Melin. MedRxiv, 16. juuli 2021. “Hindasime seerumi antikehade püsivust pärast metsikut tüüpi SARS-CoV-2 infektsiooni kuus ja kaksteist kuud pärast diagnoosimist 367 inimesel, kellest 13%-l oli raske haigestumine, mis nõudis hospitaliseerimist. Määrasime SARS-CoV-2 spike’i (S-IgG) ja nukleoproteiini IgG kontsentratsioonid ning neutraliseerivate antikehadega (NAb) isikute osakaalu.”
 1. SARS-CoV-2 reinfektsiooni riski kvantifitseerimine aja jooksul, Eamon O Murchu, Paula Byrne, Paul G. Carty, et al. Rev Med Virol. 2021. “Taasinfektsioon oli haruldane sündmus (absoluutne määr 0%-1,1%), ükski uuring ei teatanud taasinfektsiooni riski suurenemisest aja jooksul. Ainult ühes uuringus hinnati kogu genoomi sekveneerimisel põhinevat populatsioonitasandi reinfektsiooniriski patsientide alamhulgal; hinnanguline risk oli madal (0,1% [95% CI: 0,08-0,11%]), ilma et oleks tõendeid immuunsuse nõrgenemise kohta kuni 7 kuud pärast esmast nakatumist. Need andmed viitavad sellele, et loomulikul teel omandatud SARS-CoV-2 immuunsus ei kao vähemalt 10 kuud pärast nakatumist. Nende uuringute kohaldatavus uute variantide või vaktsiiniga indutseeritud immuunsuse suhtes jääb siiski ebakindlaks.”
 1. SARS-CoV-2 antikehade positiivsus kaitseb vähemalt seitse kuud 95% tõhususega reinfektsiooni eest, Laith J. Abu-Raddad, Hiam Chemaitelly, Peter Coyle, Joel A. Malek. The Lancet, 27. juuli 2021. “Katari noorel ja rahvusvahelisel elanikkonnal on reinfektsioon haruldane. Loomulik nakatumine näib tekitavat tugeva kaitse reinfektsiooni vastu, mille efektiivsus on ~95% vähemalt seitsme kuu jooksul.”
 1. Loomulik immuunsus COVID-19 vastu vähendab oluliselt uuesti nakatumise riski: tulemused seroloogilises uuringus osalejate kohordist, Bijaya Kumar Mishra, Debdutta Bhattacharya, Jaya Singh Kshatri, Sanghamitra Pati. MedRxiv, 19. juuli 2021. “Need leiud kinnitavad tugevat usutavust, et antikehade teke pärast loomulikku nakatumist mitte ainult ei kaitse suurel määral viiruse uuesti nakatumise eest, vaid kaitseb ka raske COVID-19-haiguse progresseerumise eest.”
 1. Varasema SARS-CoV-2 infektsiooni kaitse on sarnane BNT162b2 vaktsiini kaitsega: Yair Goldberg, Micha Mandel, Yonatan Woodbridge, Ronen Fluss, Ilya Novikov, Rami Yaari, Arnona Ziv, Laurence Freedman, Amit Huppert jt. MedRxiv, 24. aprill 2021. “Samamoodi on üldine hinnanguline kaitse eelneva SARS-CoV-2 nakkuse eest dokumenteeritud nakkuse puhul 94-8% (CI:[94-4, 95-1]); haiglaravi 94-1% (CI:[91-9, 95-7]); ja raske haigestumine 96-4% (CI:[92–5, 98–3]). Meie tulemused seavad kahtluse alla vajaduse vaktsineerida eelnevalt nakatunud isikuid.”
 1. Immuunsüsteemi mälu kerge COVID-19 patsientidel ja mittedoonoritel paljastab püsivad T-rakkude vastused pärast SARS-CoV-2 infektsiooni, Asgar Ansari, Rakesh Arya, Shilpa Sachan, Someshwar Nath Jha, Anurag Kalia, Anupam Lall, Alessandro Sette, et al. Front Immunol. March 11, 2021. “Kasutades HLA klassi II ennustatud peptiidide megapooled, tuvastasime SARS-CoV-2 ristreaktiivsed CD4 + T-rakud umbes 66% eksponeerimata isikutest. Lisaks leidsime kergete COVID-19 patsientide immuunsüsteemi mälu tuvastatavalt mitu kuud pärast taastumist kaitsva adaptiivse immuunsuse olulistes harudes; CD4 + T-rakkudes ja B-rakkudes, kusjuures CD8 + T-rakkude panus oli minimaalne. Huvitaval kombel on COVID-19 patsientide püsiv immuunsüsteemi mälu suunatud peamiselt SARS-CoV-2 glükoproteiini Spike vastu. See uuring annab tõendusmaterjali nii suure ulatusega olemasoleva kui ka püsiva immuunmälu kohta India populatsioonis.”
 1. Elusviiruse neutraliseerimise testimine SARS-CoV-2 isolaatide 19A, 20B, 20I/501Y.V1 ja 20H/501Y.V2 vastu vaktsineeritud rekonvalisentsetel patsientidel ja isikutel, Claudia Gonzalez, Carla Saade, Antonin Bal, Martine Valette, et al, MedRxiv, 11. mai 2021. ” 20B ja 19A isolaatide vahel ei täheldatud olulist erinevust kerge COVID-19-ga HCW-de ja kriitilise seisundiga patsientide puhul. Siiski leiti 20I/501Y.V1 neutraliseerimisvõime oluline vähenemine võrreldes 19A isolaadiga kriitiliste patsientide ja HCW-de puhul 6 kuud pärast nakatumist. 20H/501Y.V2 puhul vähenes neutraliseerivate antikehade tiitrid kõigis populatsioonides märkimisväärselt võrreldes 19A isolaadiga. Huvitaval kombel täheldati vaktsineeritud HCW-de puhul märkimisväärset erinevust neutraliseerimisvõimes kahe variandi vahel, samal ajal kui see ei olnud märkimisväärne toibuvate rühmade puhul.”
 1. Kõrge funktsionaalne viirusspetsiifiline rakuline immuunvastus asümptomaatilise SARS-CoV-2 infektsiooni korral, Nina Le Bert, Hannah E. Clapham, Anthony T. Tan, Wan Ni Chia, et al, Journal of Experimental Medicine, 1. märts 2021. “Seega ei iseloomusta asümptomaatilisi SARS-CoV-2 nakatunud isikuid nõrk viirusevastane immuunsus, vaid vastupidi, neil tekib väga funktsionaalne viirusspetsiifiline rakuline immuunvastus.”
 1. SARS-CoV-2-spetsiifiline T-rakkude mälu säilib COVID-19-rekonvalisentsetel patsientidel 10 kuud koos tüvirakkude sarnaste mälu-T-rakkude eduka arenguga, Jae Hyung Jung, Min-Seok Rha, Moa Sa, Hee Kyoung Choi, Ji Hoon Jeon, et al, Nature Communications, 30. juuni 2021. “Eelkõige täheldasime SARS-CoV-2-spetsiifiliste T-rakkude püsivat polüfunktsionaalsust ja proliferatsioonivõimet. SARS-CoV-2-spetsiifiliste CD4+ ja CD8+ T-rakkude seas, mis on tuvastatud aktiveerimisest tingitud markerite abil, suureneb tüvirakku-taoliste mälu-T-rakkude (TSCM) osakaal, mis saavutab oma haripunkti umbes 120 DPSO juures. TSCM-rakkude arengut kinnitab SARS-CoV-2-spetsiifiline MHC-I multimeetri värvimine. Arvestades TSCM-rakkude iseeneslikku uuenemisvõimet ja multipotentsust, viitavad meie andmed sellele, et SARS-CoV-2-spetsiifilised T-rakud on pärast COVID-19-st taastumist pikaajalised, toetades seega tõhusate vaktsineerimisprogrammide teostatavust COVID-19 kontrolli meetmena.”
 1. Antibody Evolution after SARS-CoV-2 mRNA Vaccination, Alice Cho, Frauke Muecksch, Dennis Schaefer-Babajew, Zijun Wang, et al, BioRxiv, et al, BioRxiv, 29. juuli 2021. “Me järeldame, et mälu antikehad, mis on aja jooksul valitud loomuliku nakkuse poolt, on tugevamad ja ulatuslikumad kui vaktsineerimisega esilekutsutud antikehad. Need tulemused viitavad sellele, et vaktsineeritud isikute võimendamine praegu kättesaadavate mRNA-vaktsiinidega tooks kaasa plasma neutraliseeriva aktiivsuse kvantitatiivse suurenemise, kuid mitte kvalitatiivse eelise variantide vastu, mis saadakse taastuvate isikute vaktsineerimisel.” Uuemas versioonis on kirjas: “Need tulemused viitavad sellele, et vaktsineeritud isikute võimendamine praegu kättesaadavate mRNA-vaktsiinidega suurendab plasma neutraliseerivat aktiivsust, kuid ei pruugi tekitada antikehi, mille laius on samaväärne nendega, mis saadakse konvalentsete isikute vaktsineerimisel.”
 1. Teise SARS-CoV-2 mRNA-vaktsiini annuse erinev mõju T-rakkude immuunsusele naiivsetel ja COVID-19-st taastunud isikutel, Carmen Camara, Daniel Lozano-Ojalvo, Eduardo Lopez-Granados. Et al., BioRxiv, 27. märts 2021. “Kuigi on näidatud, et kahe annuse immuniseerimisskeem BNT162b2-vaktsiiniga annab 95% tõhusust naiivsetel isikutel, on teise vaktsiinidoosi mõju isikutel, kes on eelnevalt taastunud loomulikust SARS-CoV-2 infektsioonist, kahtluse alla seatud. Siinkohal iseloomustasime SARS-CoV-2 spike-spetsiifilist humoraalset ja rakulist immuunsust naiivsetel ja varem nakatunud isikutel täieliku BNT162b2-vaktsineerimise ajal. Meie tulemused näitavad, et teine annus suurendab nii humoraalset kui ka rakulist immuunsust naiivsetel isikutel. Vastupidi, teine BNT162b2-vaktsiini annus põhjustab COVID-19-st taastunud isikutel rakulise immuunsuse vähenemist, mis viitab sellele, et teine annus vastavalt praegusele vaktsineerimise standardskeemile ei pruugi olla vajalik varem SARS-CoV-2-ga nakatunud isikutel.”
 1. COVID-19 loomulik immuunsus: Teaduslik lühikokkuvõte. Maailma Terviseorganisatsioon. 10. mai 2021. “Olemasolevad teaduslikud andmed näitavad, et enamikul inimestest jäävad immuunvastused tugevaks ja kaitsevad uuesti nakatumise eest vähemalt 6–8 kuud pärast nakatumist (pikim jälgimine, mille kohta on olemas kindlad teaduslikud tõendid, on praegu ligikaudu 8 kuud). Mõnedel SARS-CoV-2 viirusvariantidel, mille piikvalgus on oluliselt muutunud, on vähenenud vastuvõtlikkus antikehade neutraliseerimisele veres. Kuigi neutraliseerivate antikehade sihtmärgiks on peamiselt ogavalk, on loomuliku nakkuse poolt esile kutsutud rakuline immuunsus suunatud ka teiste viiruse valkude vastu, mis on variantide puhul tavaliselt rohkem konserveerunud kui ogavalk.”
 1. SARS-CoV-2 kordusnakkuse risk Austrias, Stefan Pilz, Ali Chakeri, John Pa Ioannidis, et al. Eur J Clin Invest. April 2021. “Me registreerisime 40 esialgset taasnakatumist 14 840 COVID-19 üleelanud inimesel esimesest lainest (0,27%) ja 253 581 nakatumist 8 885 640 inimesel ülejäänud üldpopulatsioonist (2,85%), mis tähendab, et tõenäosuse suhe (95% usaldusvahemik) on 0,09 (0,07 kuni 0,13). Täheldati suhteliselt madalat SARS-CoV-2 kordusnakkuse määra Austrias. Kaitse SARS-CoV-2 vastu pärast loomulikku nakatumist on võrreldav kõrgeimate kättesaadavate hinnangutega vaktsiini tõhususe kohta. Edasised hästi kavandatud uuringud selles küsimuses on hädasti vajalikud, et parandada tõenduspõhiseid otsuseid rahvatervise meetmete ja vaktsineerimisstrateegiate kohta.”
 1. Anti-spike antikehade vastus loomulikule SARS-CoV-2 infektsioonile üldpopulatsioonis, Jia Wei, Philippa C. Matthews, Nicole Stoesser, et al, MedRxiv, 5. juuli 2021. “Meie hinnangul kestab kaitsega seotud antikehade tase reinfektsiooni eest tõenäoliselt keskmiselt 1,5–2 aastat, kusjuures kaitse raske nakkuse eest on olemas mitu aastat. Need hinnangud võiksid anda teavet vaktsineerimise kordusravimite strateegiate planeerimiseks.”
 1. SARS-CoV-2 nakatumise määr antikehade suhtes positiivsete ja antikehade suhtes negatiivsete tervishoiutöötajate seas Inglismaal: suur mitmekeskuseline prospektiivne kohortuuring (SIREN), Victoria Jane Hall, FFPH, Sarah Foulkes, MSc, Andre Charlett, PhD, Ana Atti, MSc, et al. The Lancet, 29. aprill 2021. “Varasem SARS-CoV-2 infektsioon oli seotud 84% väiksema nakatumisriskiga, kusjuures kaitsev toime mediaan täheldati 7 kuud pärast esmast nakatumist. See ajavahemik on minimaalne tõenäoline mõju, sest serokonversioone ei võetud arvesse. See uuring näitab, et eelnev nakatumine SARS-CoV-2-sse kutsub enamikul inimestel esile tõhusa immuunsuse tulevaste nakkuste vastu.”
 1. SARS-CoV-2 loomulik antikehade vastus püsib vähemalt 12 kuud Fääri saarte üleriigilises uuringus, Maria Skaalum Petersen, Cecilie Bo Hansen, Marnar Fríheim Kristiansen, et al, Open Forum Infectious Diseases, Volume 8, Issue 8, August 2021. “Kuigi antikehade kaitsev roll on praegu teadmata, näitavad meie tulemused, et SARS-CoV-2 antikehad püsisid vähemalt 12 kuud pärast sümptomite ilmnemist ja võib-olla isegi kauem, mis näitab, et COVID-19-konverteeruvad isikud võivad olla kaitstud reinfektsiooni eest. Meie tulemused esindavad SARS-CoV-2 antikehade immuunsust üleriigilistes kohortides, kus on vähe avastamata juhtumeid, ja me usume, et meie tulemused aitavad kaasa arusaamisele loomulikust immuunsusest ja SARS-CoV-2 vaktsiini immuunvastuse eeldatavast kestvusest. Lisaks sellele võivad need aidata kaasa rahvatervise poliitika ja vaktsiini levitamise käimasolevate strateegiate väljatöötamisele.
 1. Vaktsineerimise ja eelneva nakatumise seos positiivsete PCR-testi tulemustega SARS-CoV-2 suhtes Katari saabuvate lennureisijate puhul. Roberto Bertollini, MD, MPH1; Hiam Chemaitelly, MSc2; Hadi M. Yassine. JAMA Research Letter, 9. juuni 2021. “9180 inimesest, kellel puudusid vaktsineerimise andmed, kuid kellel oli varasem infektsioon vähemalt 90 päeva enne PCR-testi (3. rühm), 7694 inimest oli võimalik sobitada isikutega, kellel puudus vaktsineerimine või varasem infektsioon (2. rühm), kelle hulgas oli PCR-positiivsus vastavalt 1,01% (95% CI, 0,80%–1,26%) ja 3,81% (95% CI, 3,39%–4,26%). PCR-positiivsuse suhteline risk oli 0,22 (95% CI, 0,17–0,28) vaktsineeritud isikute puhul ja 0,26 (95% CI, 0,21–0,34) eelneva nakkusega isikute puhul võrreldes vaktsineerimise või eelneva nakkuse puudumisega.”
 1. Antikehade vastuste pikisuunaline jälgimine 14 kuu jooksul pärast SARS-CoV-2 infektsiooni, Puya Dehgani-Mobaraki, Asiya Kamber Zaidi, Nidhi Yadav, Alessandro Floridi, Emanuela Floridi. Clinical Immunology, september 2021. “Kokkuvõttes on meie uuringu tulemused kooskõlas hiljutiste uuringutega, milles teatatakse antikehade püsivusest, mis viitab sellele, et loomuliku nakkuse kaudu indutseeritud SARS-CoV-2 immuunsus võib olla väga tõhus kordusnakkuse vastu (>90%) ja võib püsida rohkem kui kuus kuud. Meie uuringus jälgiti patsiente kuni 14 kuud, näidates S-RBD-vastase IgG olemasolu 96,8%-l taastunud COVID-19 isikutest.”

 

Artiklid populaarteaduslikus meedias: 

Miks COVID-19 vaktsiinid ei peaks olema kohustuslik kõigile ameeriklastele, Marty Makary, US News, 21. august 2021

SARS-CoV-2 omamine annab kord palju suurema immuunsuse kui vaktsiin – kuid vaktsineerimine jääb elutähtsaks, Meredith Wadson, Science, 26. august 2021

Loomulik nakkus vs vaktsineerimine: Kumb annab suurema kaitse? David Rosenberg, Israeli National News, 13. juuli 2021

Gripi üleelajad on endiselt immuunsed ka pärast 90 aastat, Ed Yong, National Geographic, 17. august 2008

Tühistada vaktsiinimandaat: Avatud kiri meditsiiniühendustele, haiglatele, kliinikutele ja teistele tervishoiuasutustele. Ameerika Arstide ja Kirurgide Assotsiatsioon, 31. august 2021

Ülikooli vaktsiinimandaadid rikuvad meditsiinieetikat, Aaron Kheriaty ja Gerard V. Bradley, Wall Street Journal, 14. juuni 2021

Immuunsus koronaviiruse vastu võib kesta aastaid, uued andmed vihjavad, Apoorva Mandavilli, New York Times, 17. november 2020

COVID-19 kutsub esile kestva antikehakaitse, Tamari Bhandara, Washingtoni ülikooli meditsiinikooli, 24. mai 2021

Maailma Terviseorganisatsioon müüs vaktsiini üle ja vähendas loomulikku immuunsust, Jeffrey Tucker, Brownstone Institute, 29. august 2021

Miks CDC tunnustab tuulerõugete loomulikku immuunsust, kuid mitte Covidi? Paul Elias Alexander, Brownstone Institute, 17. september 2021

Rand Paul ja Xavier Becerra loomulikust immuunsusest ehmatavate tulemustega, Brownstone Institute, 2. oktoober 2021

Lockdownid, mandaadid ja loomulik puutumatus: Kulldorff vs. Offit, by Brownstone Institute, 6. oktoober 2021

Haiglad peaksid palkama, mitte vallandama loodusliku immuunsusega õdesid, Martin Kulldorff, 1. oktoober 2021

Loodusliku immuunsuse kummaline hooletusse jätmine,  Jayanta Bhattacharya, Brownstone Instituut, 28. juuli 2021

 

Allikas: Brownstone Institute

Foto: khwanchai / Adobe Stock

 

Tõlkis Kristjan VennoKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt