USA ülemkohus tõkestas president Bideni vaktsineerimis- ja testimisnõude eraettevõtetele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. jaanuar 2022 kell 17:26Foto: Joe Ravi, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

USA ülemkohus blokeeris 13. jaanuaril Ameerika Ühendriikide Tööministeeriumi (OSHA) kehtestatud vaktsineerimis- ja testimisnõude saja või enama töötajaga eraettevõtetele, millega suurfirmade töötajad oleks kohustatud end koroonaviiruse vastu vaktsineerima või igal nädalal omal kulul testima ja maske kandma. Kohtunikud leidsid, et selline nõue ületaks presidendi volitusi. Samas otsustas kohus, et riigi rahastatud tervishoiuasutuste töötajatele kehtestatud vaktsineerimiskohustus jääb kehtima.

 

Häältega 6 : 3 (kolm liberaalset kohtunikku olid eriarvamusel) põhjendas kohus, et president ületas oma volitusi tööohutuse reguleerimisel. “Kuigi COVID-19 oht esineb paljudel töökohtadel, ei ole see enamjaolt tööalane oht,” põhjendasid nad oma otsust. Samal ajal hääletasid kohtunikud häältega 5 : 4 selle kasuks, et lubada Bideni administratsioonil nõuda tervishoiutöötajate vaktsineerimist asutustes, kus ravitakse Medicare’i ja Medicaidi (riigi tervisekindlustusega – toim.) patsiente.

Otsusega jäid rahule ettevõtete esindajad ning vabariiklaste koalitsioon, kes olid Bideni vaktsineerimisreeglite vaidlustamise algatajad.

“Tänane otsus on teretulnud kergendus Ameerika väikeettevõtetele, kes püüavad ikka veel pandeemia algusest saadik oma äri jalgadele upitada,” ütles OSHA kohtusse kaevanud riikliku väikeettevõtete õiguskeskuse tegevdirektor Karen Harned. “Kuna väikeettevõtted püüavad taastuda pärast peaaegu kaheaastast suurt ärikatkestust, on viimane asi, mida nad vajavad, selline nõue, mis tooks kaasa rohkem probleeme.”

Konservatiivid leidsid, et Kongress oleks pidanud olema täpsem ja selgem, kavatsedes anda tööministeeriumile volitused kehtestada enam kui 80 miljonile ameeriklasele vaktsineerimisnõue.

“See ei ole föderaalvõimu igapäevane teostamine, vaid märkimisväärne sekkumine suure hulga töötajate ellu ja tervisesse. Ootame, et Kongress põhjendab selgelt otsuseid, millega antakse tööministeeriumile nii tohutud majanduslikud ja poliitilised volitused.“

Eriarvamusel olevad kohtunikud leidsid, et erakorralised ajad võivad nõuda erakorralisi meetmeid ja et Kongress andis ministeeriumile selgelt piisava volituse hädaolukordadele reageerimiseks. Presidendi administratsiooni kehtestatud vaktsineerimiskohustus oleks kehtinud firmadele, kus on vähemalt 100 töötajat ja puudutanuks vähemalt 84 miljonit ameeriklast.

 

Allikad: msn.com, ERR

Foto: Wikimedia Commons (fotol Washingtonis asuva USA ülemkohtu hoone fassaad)

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt