11. septembril toimub USA saatkonna ees Süüria sõja vastane koosolek

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. september 2013 kell 19:21hands-off-syria11. septembril kell 17-20 toimub Tallinnas Ameerika Ühendriikide suursaatkonna ees (Kentmanni 20) avalik koosolek sõjalise sekkumise vastu Süüria kodusõtta. Meeleavaldusele oodatakse kõiki rahuarmastavaid inimesi.

 

Koosoleku eestvedajad on Petitsioon.ee lehel alustanud ka allkirjade kogumist Süüria kodusõja laienemise peatamiseks. Petitsioon ja kutse avalikul koosolekul osalemiseks (või oma esindajate kohalesaatmiseks) edastatakse ka Ameerika Ühendriikide suursaadikule T.E. Jeffrey D. Levine’ile, välisminister Urmas Paetile ja kaitseminister Urmas Reinsalule. Petitsiooni autoriteks on endine diplomaat Vahur Luhtsalu, lektor ja saatejuht Peeter Liiv ning ettevõtja ja poliitiline aktivist Raivo Orgusaar.

 

Petitsioon.ee lehel on avaldatud ka järgmine ülekutse:

Peatage Süüria kodusõja laienemine!

Rahuarmastavate Eesti inimestena jälgime murega rahvusvahelisi arenguid Lähis-Idas ning eriti Süürias, kus kaks aastat väldanud kodusõda ähvardab paisuda globaalseks konfliktiks, mis mõjutab paratamatult iga riiki ja rahvast maailmas, sealhulgas ka Eestit.

21. augustil kuulis kogu maailm keemiarelva rünnakutest Ghoutas, Süüria pealinna Damaskuse lähistel, mille tagajärjel hukkus erinevatel andmetel 355 – 1729 inimest ning 3600 inimest sai tervisekahjustusi.

Pärast intsidenti on USA president Barack Obama ja välisminister John Kerry teinud hulgaliselt avaldusi maailma avalikkusele, milles etteruttavalt, enne sõltumatu ÜRO keemiarelvaekspertiisi otsust ja diplomaatilisi läbirääkimisi, on süüdistatud Süüria võime vägivallategudes oma rahva vastu ning kutsutud maailma avalikkust üles toetama USA sõjalist karistusoperatsiooni Süüria suhtes. Samas jätab USA tähelepanuta võimaluse, et Süüria keemiarelvarünnaku taga võivad olla Süüria valitsusvägede vastu võitlevad mässulised, provotseerimaks USA-d sisenema uude pikaajalisse konflikti sarnaselt lähiajaloos aset leidnud sõdadega Vietnamis, Afganistanis ja Iraagis. Maailma avaliku arvamuse kallutamine Süürias aset leidva kodusõja osas on aga toimunud juba mõnda aega ning pole harvad juhtumid, kus globaalselt tegutsevad peavoolu meediakanalid edastavad rahvusvahelisele üldsusele neile ette sokutatud infot, mis annab Süürias toimuva kohta moonutatud pildi. Vaatamata USA hiljutistele meeleheitlikele pingutustele leida liitlasi Süüria vastases sõjategevuses, eelistavad paljud riigid, sealhulgas USA-ga lähedastes suhetes olev Suurbritannia, läheneda käimasolevale konfliktile ratsionaalselt – võtta aeg maha ja koguda vettpidavaid tõendeid, mis viitaksid otseselt ja vastuvaidlematult Süüria valitsuse osalusele keemiarelva kasutamises oma riigi kodanike vastu.

Süüria ründamisega on USA tekitamas rahvusvaheliselt pingelises regioonis plahvatusohtlikku olukorda, mis halvimal juhul võib valla päästa maailmasõja. On kahetsusväärne, et Euroopa Liit, sealhulgas Eesti, on sedavõrd vähe haaranud initsiatiivi ja rakendanud diplomaatilisi jõupingutusi rahvusvahelise pingeolukorra leevendamiseks ja rahumeelse lahenduse leidmiseks antud konfliktis.

Meie, allakirjutanud, oleme sügavas mures väljavaate pärast, et Süüria võib sattuda USA raketirünnakute alla juba lähiajal. Leiame, et sõjalise jõu kasutamine käesolevas situatsioonis ei aita kuidagi kaasa sellele, et Süüria kodusõda leiaks rahumeelse lahenduse.

Kõike eelpoolöeldut arvesse võttes, kutsume kõiki inimesi Eestis toetama igasuguseid rahualgatusi, et Süüria kodusõda ei paisuks ülemaailmseks konfliktiks!

Ülevaade 21. augustil, 2013. aastal asetleidnud Ghouta keemiarelvaintsidendist ja selle järelmitest.

 

 

Petitsiooni on võimalik allkirjastada siin.

 

Foto: theperiledsealning.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt