USA senati eelnõukavand kiidab rünnaku Süürias heaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. september 2013 kell 9:14



USA senati väliskomisjoni teisipäeval koostatud eelnõukavand kiidab rünnaku Süüria režiimi vastu heaks, kuid piirab sõja kestuse 60 päevaga ega luba maavägede kasutamist, edastasid uudisteagentuurid. Kongressi loal võidakse sõjategevuse kestust vajadusel pikendada siiski 90 päevani. Eelnõuvisandi tingimused on karmimad, kui USA president Barack Obama lootis, vahendab BNS.

 

Tegemist on siiski veel pelgalt visandiga, mida pole veel väliskomisjonis heaks kiidetud. Kui see kolmapäeval läbi peaks minema, siis peab eelnõu järgmisel nädalal saama hääletusel veel senati heakskiidu. USA president Barack Obama avaldas varem päeval veendumust, et kongress kiidab heaks resolutsiooni sõjalise sekkumise kohta Süürias.

President andis teisipäeval Valges Majas saadikutega toimunud kohtumisel ajakirjanikele mõista, et on avatud muudatuste tegemisele oma ettepanekusse. Obama kinnitas, et suhtub kongressiga konsulteerimisse tõsiselt tingimusel, et vastuvõetav resolutsioon saadaks Süüria presidendile Bashar al-Assadile jõulise sõnumi.

Obama sõnul soovib ta, et Ameerika rahvas mõistaks – “See pole Iraak ega Afganistan”. President rõhutas taas, et võimalik sõjaline aktsioon Süürias oleks piiratud ja proportsionaalne. Esindajatekoja vabariiklasest spiiker John Boehner ja üks mõjukamaid liidreid Eric Cantor teatasid teisipäeval, et toetavad president Obama üleskutset sõjaliseks löögiks Süüria vastu.

Välisminister John Kerry hoiatas samal ajal, et Ühendriikide tegevusetus Süüria osas võib saata ohtliku signaali Iraanile, Liibanoni äärmusrühmitusele Hizbollah ja Põhja-Koreale. Kaitseminister Chuck Hagel hoiatas senaatoreid veel lisaks, et “suutmatus tegutseda mõjutab tugevasti Ühendriikide usutavust” ja “USA peab saatma väga selge ja jõulise sõnumi, et keemiarelvad on vastuvõetamatud”.

Reuters kirjutab, et kuigi USA poliitikud kalduvad sekkumist Süürias toetama, on ameeriklased valdavalt selle vastu. 30. augustist kuni 3. septembrini kestnud online-küsitluse tulemusena on sõja vastu 56% rahvast, poolt kõigest 19% ning erapooletuks jäi 25% vastajatest.

 

 

Allikad: BNS, Reuters

Loe lisaks: Al Jazeera, Los Angeles Times

Foto: web.mit.edu

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt