Ajaloopettus: kas trükikunsti “leiutaja” Gutenberg oli üldse olemas?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. mai 2022 kell 17:27Gutenbergi anonüümne portree. Foto: Wikimedia Commons / Gutenberg Museum

See veebileht, mida sa praegu loed, on üles ehitatud WordPressi platvormile. Aga kas tead, kelle järgi nimetas WordPress oma uue plokipõhise redigeerimissüsteemi? Aga seda, kes sai USA kunsti- ja meelelahutusvõrgustiku “People of the Millennium” edetabelis esikoha? Kellel õnnestus teha revolutsiooni trükikunstis trükipressi leiutamisega, samas kui ta ise ei suutnud trükkida oma nime mitte ühelegi raamatule? Avaldame ajaloopettuse jäneseurust välja vupsanud uurimuse, mis avaldati esmalt ajakirjaniku John Le Boni kodulehel. Ajaloopettus on meditsiini- ja kosmoloogiapettuse kõrval üks suuremaid ning samas põnevamaid teemasid, mille mõistmiseks on vaja lükata kõrvale kõik eelnevad tõekspidamised ja eelarvamused. Ajaloopettusest oleme varem pikemalt kirjutanud näiteks Telegrami 7. ajakirjas ja kõik artiklid on leitavad ka meie veebis.

 

Me kõik oleme kursis ütlusega “võitjad kirjutavad ajaloo” ning võltsitud ajaloo ideega samastuda pole kuigi raske – olime ju viimased kaks aastat kõik olnud tunnistajaks, kui lihtne on ajalugu ja reaalsust võltsida. Kuid erinevalt populaarsetest ajaloovandenõu uskumustest à la “ajalugu ulatub palju kaugemale, kui siiani arvatud”, avaldub järgmises artiklis sootuks vastupidine vaatenurk: kas on võimalik, et inimkond on Maa peal olnud oluliselt lühemat aega, kui peavooluteadlased seda kuulutavad? Kui kaugele me suudame reaalsete asitõenditega ajalugu tõestada? Lugemine isiklikul vastutusel!

“See, milline on maailm täna, olgu see hea või halb, võlgneb see kõik Gutenbergile. Kõik on jälgitav tänu sellele allikale, kuid me peame teda austama… selle halva eest, mille tema kolossaalse leiutisega inimkonnale kaasnenud hüved tuhandekordselt varju jätavad.”

Tsitaat, mis on omistatud Ameerika kirjanikule Mark Twainile (1835−1910)

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt