Ajaloo pettus lahti seletatud (3. osa) – Tutanhamoni võltsing

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuli 2019 kell 20:51HOIATUS! Artikli lugemine isiklikul vastutusel, nõrganärvilistele mitte soovitatav!

Toome lugejateni kolmanda ja viimase osa Austraaliast pärit uurija ja iseseisva ajakirjaniku John le Boni hiljutisest mõttekäigust seoses ajaloo pettusega. Selles osas analüüsime ühe kuulsaima Vana-Egiptuse tegelase, vaarao Tutanhamoni müüti, mille puhul on tegemist ilmselge võltsinguga. JLB kogu presentatsiooni saab vaadata siit, ja esimest osa lugeda siit ja teist siit.

 

Vikipeediast saame lugeda, et Tutanhamoni puhul on tegemist Vana-Egiptuse vaaraoga 18. dünastiast, kes valitses umbes aastatel 1336–1327 eKr. Lähme aga koheselt kõige põnevama osa juurde: millal sa arvad, et Tutanhamoni haud avastati?

Tuletagem meelde, et jutt käib tegelasest, kes elas 3300 aastat tagasi. Vikipeedia andmetel avastati tema haud aastal 1922 ehk vähem kui 100 aastat tagasi Howard Carteri poolt ja seda rahastas miljonär Lord Carnarvon. See sai ülemaailmset meediatähelepanu ja äratas uue huvi Vana-Egiptuse vastu.

Me saame lugeda, et Howard Carter oli briti arheoloog ja egüptoloog. Olles vaid 17-aastane, ilmutas ta innovatiivsust hauakambrite dekoratsioonide kopeerimise meetodite parendamisel. 1899. aastal pandi ta tööle Egiptuse antiigi ülemnõukogusse ning tema järelvalve all on toimunud mitmed väljakaevamised. Vahetult enne seda, kui tema rahastused hakkasid lõppema, suutis ta läbi ime avastada Tutanhamoni hauakambri.

 

Vaatame, mida siis Tutanhamoni hauakambrist avastati.

Howard Carter koos abilistega avamas Tutanhamoni hauakambrit

Vaadake milliseid kalliskive nad leidsid, see on tuhandeid aastaid vana Tutanhamoni skarabeus, ega eksperdid ometi ei valetaks selliste asjade kohta…

Tutanhamoni kirst. Me peaksime uskuma (sealjuures terve maailm juba usub), et see asi on 3000 aasta vanune…

Lähme nüüd asja juurde, see hauakamber, mille nad väidetavalt avastasid… Mina arvan, et nad tegelikult ei avastanud seda, vaid nad ehitasid selle suvalisest risust, mille said kohalikult kirbuturult. Vaadake seda jama.

Enamus inimesed usuvad, et see on 3000 aastat vana, kuna eksperdid nõnda väidavad. Nad ei kahtle selles mitte kunagi, sest nad pole selleks võimelised, sest nende eesmärk siin reaalsuses ei ole sellistes asjades kahelda. Massid on NPC-d (arvutimängudes non player characters – tühitegelased) ehk n-ö lootusetud juhtumid. Aga kui sina oled ise mõtlev inimene, siis sa suudad seda analüüsida ja kaaluda võimalust, et see ei paista mitte kuidagi välja 3000 aasta vanune?

Tutanhamoni varakamber

See näeb välja midagi sellist, mida sa näeksid kellegi garaažimüügil või kui lahkunud vanaema kodust asju ära jagatakse. “Kes seda tooli tahab? See on 3000 aasta vanune kiiktool!”

Nad peavad lihtsalt ehitama ühe kambri, ostavad kohalikust kirbukast suvalist sodi kokku ja ütlevad, et see on 3000 aastat vana. “Hei, vaadake siia, mis meie leidsime! See on 3000 aasta vanune kiiktool!”

Paar kappi, üks puidust koer, üks kirst, üks odavamat sorti voodi, mida pakud külalistele, kes sulle ei meeldi. “Veidi on vajunud, aga saate hakkama.”

See muutub halenaljakaks, kui sa sellest läbi näed ja mõistad, et massid usuvad ükskõik mida, seni kuni seda ütleb ekspert – näe see on 3000 aasta vanune puidust kapp! “See kiiktool leiti ju ometi Tutanhamoni hauakambrist, kelle oma see siis ikka olla saab, kui mitte Tutanhamoni oma! See ei ole kirbuturult, vaid see on 3000 aastat maa all kambris peidus olnud kiiktool. Nad ju ometi ei valetaks sellistes asjades! Miks peaksid nad seda tegema?”

See peaks olema 3000 aasta vanune? Uskumatu, kas te teete nalja?

Seda käivadki turistid vaatamas… Ja nende inimeste mõtetest ei käi kordagi läbi, et tegemist võiks olla võltsinguga ehk tegelikkuses kõige ehedama lõbustuspargiga.

“Aga vaata neid seinamaalinguid, kas sa tahad öelda, et need on samuti võltsitud? Ei, seda nad ei teeks kindlasti! Nad ju ometi ei hakkaks maalima oma võltshauakambri seinasid! Sellist asja ei saa võltsida! No vaata seda! Kuidas saaks keegi midagi sellist võltsida? Kui keegi tahaks midagi sellist kopeerida, siis tal kuluks vähemalt 2 päeva! Kas sa tahad mulle öelda, et neil oli keegi seal kambris, kes maalis neid seinasid 2 päeva järjest? Ja peale seda nühkis seinasid, et see paistaks vanem välja? Kas sa tõesti väidad midagi sellist? See peaks olema eriti viimistletud võltsing sellisel juhul! Ei, see poleks võimalik!”

Mina pole sugugi hea kunstnik, aga neid 2-dimensioonilisi seinajoonistusi oskan ka mina teha. Need joonised ongi 2-dimensioonilised, sest nõnda on neid lihtsam võltsida. Proovi ise joonistada seinale mingisuguseid tantsivaid 2-dimensioonilisi tegelasi.

 

Me ei suudaks ehitada püramiide 21. sajandi tehnoloogiaga

Massidele meeldib korrutada seda lugu, et Vana-Egiptuses oli kasutada tehnoloogia, mis on meie tänasest tehnoloogiast kordades võimsam. Et meie ei suudaks ehitada selliseid asju nagu püramiidid tänase tehnoloogiaga või siis, et neid kive tassisid ja vedasid tuhanded orjad…

Oled sa kunagi tõsiselt mõelnud selle väite peale? Kas sa tõsimeeli usud seda?

Jah, mina ei suudaks neid püramiide ehitada, mul pole mitte mingisugust ehitusharidust. Parim, mis ma teha suudaksin, oleks tassida raskeid asju ühest kohast teise. Aga kas sa ei arva, et need inimesed, kes ehitavad pilvelõhkujaid iga päev, ei suudaks ehitada püramiide? Kas sa tõsimeeli usud seda?

“Oi me ei suudaks ehitada neid püramiide sellise detailse täpsusega…”

Millise täpsusega? Mis kuradi jama sa ajad suust välja?

Kes ehitab sinu arust pilvelõhkujaid New Yorgis või Melbourne’is? Kas sa arvad, et need, kes ehitavad pilvelõhkujaid Sinu linnas, et nemad ei oskaks ehitada püramiide? Kas sa tõsimeeli usud sellist jama? Oled sa selle nonsenssi üle kasvõi korraks tegelikult kunagi mõelnud?

Oo, nad on leidnud ka Tutanhamoni kaariku. Püha müristus! Tutanhamoni kullast kaarik! Ja mingid kilbid!

See kaarik sobiks paremini Katy Perry muusikavideosse aga nad väidavad, et ka see pärineb tegelikult Tutanhamoni hauakambrist.

Aga kuidas on see võimalik? Me ei näinud seda kullast kaarikut ju sellel originaalfotol, kus kogu varakambri sisu näha oli…

“Ei näinud jah, ega sa tõesti ei arva, et nad lisavad üha juurde asju, mis pärinevad Tutanhamoni hauakambrist?” Kas me mitte ei lugenud eelmisest peatükist, et Egiptuse antiigi ülemnõukogu peasekretär äsja teatas, et nad on avastanud uut kraami?

Kes kahtleks milleski sellises?

Mina ja võib olla veel paarkümmend inimest üle maailma. Selle kaariku autentsus ei huvita mitte kedagi, sest massid tahavad seda kaarikut näha, nad tahavad seda uskuda, nad tahavad oma lastele seda näidata ja nad on nõus selle eest ka raha maksma. Sa võid massidele öelda ükskõik mida ja nad usuvad seda senikaua, kuni see info pärineb ekspertidelt. Eriti veel siis kui tegemist on ilusa ja sädeleva kaarikuga.

Ma olen seda ajaloo pettust uurinud juba aastaid ning pean tunnistama, et seda kaarikut pole ma varem märganud. See võib tõesti olla viimase paari aasta jooksul lisatud eksemplar. Sest need näitused käivad ju maailmaturneedel. Nad ei teeni raha mitte ainult Egiptuses, vaid nad tuuritavad pidevalt ka ümber maailma. Kui sa oled parajasti mõnes suurlinnas, siis uuri kohalikke muuseume. On väga suur tõenäosus, et seal oli äsja Vana-Egiptuse näitus või see on tulekul lähima paari aasta jooksul. Ja keegi ei päri mitte midagi…

“Vabandage härra, aga paar aastat tagasi, kui ma külastasin seda sama näitust Belfastis, siis ma ei näinud seda kullast kaarikut, kust see välja ilmus?” “Vaadake, see polnud siis veel avastatud…”

Mitte keegi ei küsi selliseid küsimusi. See paneb mind siiani hämmastama kuivõrd kergeusklikud massid on.

Siin on kaart, kus on näha nii hauakamber, eesruum ja teised kambrid. Sellest samast varakambrist nad leidsidki selle puust vana kola.

3000 aasta vanune kirst…

Paljud väidavad, et nad on lugenud George Orwelli teost “1984“, aga nad ilmselgelt pole sellest raamatust aru saanud. Selles raamatus selgitatakse detailselt, et ajalugu on väljamõeldis, sh kirjeldatakse, kuidas ajalugu võltsitakse ja kuivõrd lihtne selle võltsimine on ning ka seda, et massid ise soovivad, et ajalugu võltsitaks. “1984“ heidab valgust ka dinosauruste ja heliotsentrismi pettustele, see kõik on seal kirjas. Aga aina vähem loetakse tänapäeval raamatuid…

 

Allikas: John le Boni Youtube

Ajaloo pettuse kohta saad veel pikemalt lugeda John le Boni kodulehelt

Fotod: Wikimedia Commons

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6