Ajaloo pettus lahti seletatud (2. osa) – Sneferu kühmpüramiid on võltsing?

19. juuli 2019 kell 18:33HOIATUS! Artikli lugemine isiklikul vastutusel, nõrganärvilistele mitte soovitatav!

Jätkame Austraaliast pärit uurija ja vabakutselise ajakirjaniku John le Boni mõttekäiguga ajaloo pettusest. Käesolevas osas keskendume pikemalt äsja Egiptuses külastamiseks avatud vaarao Sneferu kühmpüramiidi võltsingu lahkamisele ning selgitame välja ka ühe põhjuse, miks ajaloo pettust üldse tehakse. JLB kogu presentatsiooni saad vaadata siit, ja esimest osa saad lugeda siit.

 

Käesoleval nädalal teatasid suuremad peavoolu uudisteväljaanded üle maailma, et esmakordselt üle 50 aasta on Egiptuses taas külastamiseks avatud vaarao Sneferu kühmpüramiid. Loeme selle artikli läbi ning siit saamegi ühe potentsiaalse vastuse küsimusele “miks nad meile valetama peaksid?”…

“13. juulil avati külastajatele 101 meetri kõrgune vaarao Sneferu kühmpüramiid. Külastajatel on võimalik laskuda 4600 aastase püramiidi sisemusse mööda 79 meetrist kitsast tunnelit. Avatud on ka kõrval asuv 18 meetri kõrgune püramiid, mis arvatavasti ehitati Sneferu naisele Hetepheresele.“

Seega nad ütlevad, et nad avasid selle püramiidi, mis on 4600 aastat vana ning turistid nagu näiteks sina või mina võime minna seda külastama.

“Sneferu kühmpüramiid tähistab ühte etappi püramiidide evolutsioonis. Selle ebatasane ja kandilisevõitu kuju on teravas kontrastis lähedal asuva Sneferu punase püramiidiga, mis on kujult Egiptuse esimene selgekujuline püramiid. Ka kühmpüramiid pidi algselt olema püramiidi kujuga püramiid, kuid arhitektid olid sunnitud selle kuju muutma, kui struktuuris hakkasid ilmnema mõrad, ütles dr Mustafa Waziri, Egiptuse antiigi ülemnõukogu peasekretär.“.

Erinevates riikides on erinevad tähtsad riigiametnikud, Egiptuses on üheks kõrgemaks selliseks tegelaseks antiigi ülemnõukogu peasekretär, kes ütleb, et tegemist on ühe väga retsi püramiidiga. Artiklis seisab ka, et ametnikud üritavad promoda turismi.

Seega nad on oma plaanides ausad ja inimesed armastavad püramiide ning neid lugusid, mis nendega kaasnevad. Vana-Egiptus, vaaraod, sfinksid, naljakad hõimutantsud jne… Olgu selleks noored või vanad, inimesed armastavad sellist värki.

Huvitav on ka see, et Egiptusel on antiigi ülemnõukogu. Aga küsi iseendalt, kas sina usaldad enda valitsust? Kas sa arvad, et sinu valitsust huvitab tõde niivõrd palju, et ta räägiks sulle tõtt? Ilmselt mitte. Aga kas sa usaldad Egiptuse valitsust? Kas sa usud, et neid motiveerib objektiivne tõde? Kas nende pädevuses on öelda sulle tõtt sellest, mis juhtus eelmine nädal või veel enam 4600 aastat tagasi?

Sellele tead sa vastust väga hästi. Aga meil on see artikkel siin, mille kogu sisu pärineb Egiptuse kõrgetelt ametnikelt. Nende ülesanne on promoda turismi ning mina ei näe selles mingit probleemi.

“Püramiidide avamisel esitlesid arheoloogid möödunud aastal Dahshuri püramiidide lähedal alustatud kaevamiste käigus avastatud muumiaid, maske, tööriistu ja kirste“.

Võrdleme nüüd Egiptust mõne lõbustuspargiga.

Disneylandis on samuti atraktsioone, mis püsivad aastakümneid samad aga aeg ajalt lisatakse seal juurde uusi atraktsioone. Ja mis on Disneylandi eesmärk? Teenida raha ja lõbustada külastajaid. See on suur tööstusharu. Ja miks inimesed lähevad Egiptusesse? Et näha püramiide ja võtta aeg maha oma igapäeva tegemistest. Ning mis peamine, Egiptuses kaevatakse tänase päevani välja uusi püramiide, kus leidub muumiaid, varakambreid, vaaraoid, maske, kirste jne.

Kui sa lähed Disneylandi, siis sa tahad olla veendunud, et atraktsioonid oleksid moodsad ja turvalised, sest sa tahad, et su perel oleks turvaline ja lõbus. Aga kui sa lähed Egiptusesse, siis sa tahad autentseid muumiaid, vaaraosid jne. Ja vaata aga vaata, just praegu on Egiptuses välja toodud värskelt avastatud “muumiad ja vaaraod“. Alles möödunud aastal välja kaevatud maskid, tööriistad jne. See on väärt kraam! Astuge aga edasi, lööge oma paksud dollarid siia lauale.

“Kaevamiste käigus me avastasime tohutu peidetud hauakambrite ala,“ selgitab Wazir.

Milline fantastiline üllatus! See on koht, mille külastajate arv sõltub autentsetest antiikesemetest ning juhuslikult nad just selliseid asju avastavadki seal.

“Dahshuri promomine on osa laiemast tõukejõust turismi edendamiseks, mis on Egiptuse jaoks väga oluline välisriikidest tuleva tuludele allikaks, mis peale 2011. aasta rahutusi järsult langes“.

Seega nad on täiesti ausad oma plaanides, see on kirjas must-valgelt, tegelikkuses ei pea ka mina seda teile ette ütlema, vaid kaine mõistus peaks olema võimeline ka ise 1+2 kokku panema.

Miks lähevad inimesed Egiptusesse? Kindlasti soovivad nad seal näha kaameleid ja võib-olla ka ratsutada nendega, ööbida ilusates hotellides ja süüa eksootilist toitu. Aga ennekõike minnakse sinna Vana-Egiptust trippima ja püramiide vaatama. Ja juhuslikult on Egiptuses olemas antiigi ülemnõukogu, kes avastab just seda, mida teie sinna vaatama lähete.

„Arheoloogid tutvustasid lähedal asuvat Sa Eseti hauakambrit, mis on olnud suletud alates selle kaevandamisest 1894. aastal ja mis sisaldab peenelt säilinud hieroglüüfilisi matusetekste.“

Inimesed arvavad, et need püramiidid on seal alati olnud ja neid on samuti alati külastatud. Tegelikult isegi ametlik ajalugu kinnitab, et püramiidid “taasavastati“ kõigest paarsada aastat tagasi. Siin käib jutt aga ühest püramiidist mis avastati kõigest 125 aastat tagasi ning sellest ajast peale pole mitte kellelgi olnud võimalus käia kontrollimas, kas miski üldse tõele vastab.

Ütle ausalt, kui raske oleks seda kõike võltsida? Jäta korraks kõrvale oma “eksperdid“ vaid mõtle seda selgelt oma enda peaga. Kui raske oleks seda kõike võltsida? Mõtle kui palju luuletatakse raha nimel iga päev! Olgu selleks näiteks müügis olev auto, mis on ideaalses korras… Inimesed valetavad ka mitte raha nimel, see pole osade jaoks mingi kunst, aga kui raha on mängus, siis teatud ringides valetatakse nii, et silm ei pilgu. Siinkohal käib jutt miljonitest dollaritest ning mõned inimesed teevad nägu, et keegi ei valetaks raha nimel.

Tuleme nüüd nende “ekspertide“ juurde, kes kordavad nagu papagoid ühest suust, mida iganes neile ülikoolides räägitakse. Kas nemad siis ka valetavad, et saada osa kasumist? Vaevalt. Nad on pigem kasulikud ullikesed, kes tõsimeeli usuvadki seda jama. Miks nad ei peaks seda uskuma? Nad on käinud 12 aastat koolis, peale seda veel mitu aastat ülikoolis, kus neid ei õpetata kontrollima esmaseid allikaid, sest esmaseid allikaid polegi olemas, vaid kordama seda, mida iganes “ekspert“ klassi ees jutustas. Lisaks käivad need õpingud nende endi emakeeles, mitte Vana-Egiptuse või kaasaegses araabia keeles.

Kui sa oled käinud kõik need 15+ aastat koolis ja maksnud selle eest raha, siis parem oleks, et sa seda ka usud. See on nüüd osa sinu identiteedist! Seega need nn eksperdid ilmselt usuvadki seda jama, võimalik, et üksikuteks eranditeks on need “eksperdid“, kes teevad otsest koostööd tolle Egiptuse antiigi ülemnõukoguga. Aga kas nemad räägiksid välja? Kindlasti mitte, sest nende otsene sissetulek sõltub selle müüdi elus hoidmisest.

Kas ma arvan, et keegi, kes tund aega tagasi uskus Vana-Egiptusesse ja nüüd lugedes seda artiklit laseb oma usust lahti? Kindlasti mitte. Mul endal läks kuid kui mitte aastaid, et ajaloo pettus mulle korralikult kohale jõuaks. Ning viimased aastad olengi ma pühendanud sellele, et uurida fakte, millele “eksperdid“ viitavad.

Seega kui nad väidavad, et midagi on 4600 aastat vana, siis peab olema asju, mis seda ka kinnitavad. Viidete kontrollimine ei nõua ülikooliharidust, vaid ainult aega ja keeleoskust. Kui “ekspert“ väidab, et nemad teavad, et see muumia on 4600 aastat vana, sest üks teine “ekspert“ (kelle palk sõltub turismist) nõnda väidab, siis peaks olema iga mõtlev inimene võimeline mõistma, et siinkohal on tegemist huvide konfliktiga. Selleks ei ole vaja eriharidust.

Minu kogemused aga viitavad, et keskmine inimene ei ole võimeline oma peaga mõtlema, sest fundamentaalsel tasandil toetuvad nad alati võimuorganitele ja “ekspertidele“. Asi ei ole selles, et nad ei leiaks ise üles asitõendeid… Ei-ei, asi on palju hullem ja samas palju lihtsam üheaegselt. Mida iganes eksperdid ütlevad, seda aktsepteerivad massid. Seega kui ekspert ütleb, et see asi on 4600 aastat vana, siis pole vahet:

  • milles ta on ekspert;
  • kuidas ta eksperdiks sai;
  • kes sellele eksperdile maksab;
  • kas siin on tegemist ilmselge huvide konfliktiga;
  • kas eksperdi lugu on vastuolus looga, mida see sama ekspert rääkis 5 aastat tagasi, jne.

Sellel pole mitte mingit vahet, ainus, mis maksab on see, et ekspert nõnda ütleb. Ja massid on jõuetud selle vastu, mida ütleb ekspert. Kuidas sa seda eksperti fundamentaalsel tasemel vaidlustad?

Mõned, kes seda artiklit loevad on võimelised oma peaga mõtlema ning analüüsima ekspertide asitõendeid ning järeldama, et tegemist on jamaga. Aga enamus mitte. Seega kui sa oled üks nendest vähestest, kes suudab sellest läbi näha ning öelda, et “teie asitõendid ei läbi minu kaine mõistuse testi“, siis pead sa arvestama, et sa jääd suurde vähemusse. Kui sa mõistad, et Vana-Egiptus on väljamõeldis, siis tõenäoliselt pole sa suuteline selles veenma oma lähedasi, sest nemad pole võimelised sellest aru saama. Seda üritada oleks lausa rumalus.

Kujuta ette kui järgmine aasta too antiigi ülemnõukogu esindaja teataks, et nad on avastanud uue hauakambri või püramiidi ja siis aasta hiljem veel ühe…

Mis hetkel sa hakkaksid mõtlema, et oodake korra, siin on miskit mäda? Inimene, kelle ülesanne on promoda turismi, avastab üha uusi asju, mis seda sama turismi suurendab? Kas on olemas üldse piir, millal sa selles jutus kahtlema hakkad? See vend avastab üha uusi koopaid aga mitte keegi ei kontrolli üle, kas see üldse vastab tõele… Arheoloogidel on samuti omad huvid mängus, sest mille eksperdid nad siis oleks, kui ühtegi avastust ei tehtaks? Ülemnõukogu saab turisti dollari, arheoloog saab olla ekspert ja mängida Indiana Jonesi ning meie saame üha uusi lugusid nagu uusi atraktsioone Disneylandis.

 

Järgeb…

 

Allikas: John le Boni Youtube

Fotod: Wikimedia Commons

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6