Kas ajaloo pettus varjutab kosmoloogia pettuse?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. mai 2018 kell 17:11



Internet on imeline vahend, tänu millele me saame omavahel suhelda sekundiga, sõltumata sellest, kui kaugel me üksteisest oleme. Tänu internetile on terve maailm meile avatud ja infot on võimalik leida pea ükskõik mille kohta. On isegi oht, et me võime interneti avarustesse ennast ära kaotada, sest infot on nii palju. Aga üks inimene, kes samuti uuris ühte tema jaoks põnevat teemat, avastas, et teatud infol on justkui piir ees, kust enam edasi minna ei saa – selleks on ajalugu. Me kõik oleme kuulnud lugusid sellest, et inimkond on kümneid tuhandeid aastaid vana, kuidas tuhandeid aastaid tagasi elanud inimesed rajasid linnu ja kuidas antiikajal kultuur õitses, ent kas saame olla 100% kindlad, et kõike seda saab tõe pähe võtta?

 

Viimases Telegrami ajakirjas pühendasime suure osa ajaloo pettusele, mis põhineb Austraaliast pärit ajakirjaniku John Le Boni uurimustööl. Kuna ajaloo pettus on väga lai kõneaine ja seda ei saa siin ühe artikliga lahti seletada, siis mainin ära mõned teemad, millest John Le Boni avastatud ajaloo pettus räägib:

  • Sissejuhatus ajaloo pettusesse
  • Ajalugu kui akadeemiline valdkond on ca 200 aastat vana
  • Ajaloo isaks ristitud Herodotose teose “Ajalood“ vanim esmane allikas on alla 200 aasta vana. Samast teosest pärineb kõik meile teada olev info kuulsatest kreeklastest nagu Platon, Aristoteles, spartalastest jne.
  • “Piibli pettus“ – ametlike andmete põhjal avastati Piibli algtekstid ca 200 aastat tagasi
  • Kas Antiik-Kreeka on väljamõeldis?

Peatselt peale viimase ajakirja ilmumist saime mõned kurjad kirjad, lugejatelt, keda häirib ajaloo pettuse teema ning meile öeldi, et me poleks pidanud seda avaldama. Kui peaks selguma, et meile teada olev ajalugu ongi ainult mõnisada aastat vana, siis kas see varjutab isegi heliotsentrilise kosmoloogia pettuse, ehk siis – mis on tegelikult vandenõude vandenõu, mida kõige muu varjus punutakse? Ja mis asi üldse on eksistents. Kus me asume, kes me oleme, kust me tuleme, mis toimub?

 

Hando Tõnumaa

 

Vaata ka: John Le Boni veebileht

Foto: Bigstock

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt