Laupäeval Telegrami konverentsil: maailma esiskeptik John Le Bon raputab ajaloo”teaduse” alustalasid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. november 2023 kell 12:47



Värske foto John Le Boni ja Telegrami Podcasti salvestuselt, saade ilmub mõne nädala pärast! Foto: Telegram.ee

Telegrami toimetuse üks lemmik vandenõude-uurijaid John Le Bon, kes esineb homme, 11. novembril T1 Cinamonis toimuval Telegrami konverentsil “Tuleviku Foorum”, saabus Eestisse juba nädala algul ja kohtus eile Telliskivis eksklusiivselt oma “die hard” fännidega, kelle seas oli nii eestlasi kui ka Eestis elavaid USA kodanikke! 

NB! Konverentsi piletid saadaval siin: https://fienta.com/et/telegrami-konverents-2023-tuleviku-foorum

 

Tegime temaga enne konverentsi ka ühe lühikese intervjuu, mille leiad altpoolt, aga kõige pealt saame tuttavaks Johni endaga: 

John le Bon on 36-aastane austraallane, kes veedab suurema osa oma ajast püüdes lahti harutada valede süsteemi, millesse me kõik sündisime. Ta lõpetas 2011. aastal Monashi ülikoolis (Melbourne’is) kunstide bakalaureusekraadi filosoofia erialal, kusjuures kõrvalerialaks oli hiina keel. Omal käel on ta põhjalikult tudeerinud ka reaalteadusi ning enne vabakutseliseks uurijaks hakkamist töötas ta näiteks eduka kindlustusagendina (mille käigus ta avastaski esimesed inimestele peale surutud valed).

Viimased neli aastat on ta mööda maailma ringi rännanud ja on praegu kanda kinnitanud Bulgaarias, kust ta ka Eestisse lendas.

Igasse teemasse süveneb John põhjalikult ja võib kuude viisi teadusuuringutes, raamatutes ja isegi sündmuspaikadel kohapeal tuhnida, enne kui oma värsked teadmised artiklisse või videosse valab. Oleme mitmeid neist avaldanud eestikeelsena ka Telegram.ee-s ning meie möödunud-suvine podcast Le Boniga oli üks aasta vaadatumaid.

JLB on peamiselt tuntud oma töö poolest YouTube’is, kus tema samanimeline kanal kogus enam kui 7000 tellijat, enne kui see “kogukonna juhiste rikkumise” tõttu kinni pandi. Tema uus Youtube’i kanal on leitav siit. Oma kodulehel johnlebon.com avaldab ta artikleid ja videoid valdavalt tellijatele ehk siseringile, kellest on aastate jooksul välja kogunenud ühtehoidev (uurijate) kogukond.

Lisaks veab ta Redditis populaarset sub-Redditit “Conspiracy NOPOL” (poliitikavaba vandenõukanal), kus on üle 60 000 liikme.

Viimastel aastatel on JLB välja töötanud epistemoloogilise raamistiku, mida ta kirjeldab kui “tõelist skeptitsismi”, mille kohaselt hinnatakse ümber isegi kõige fundamentaalsemaid “tõdesid”, mida enamik inimesi üldiselt enesestmõistetavaks peavad. Seda siis empiirilisel ja loogilisel alusel ning ühtki uurimisvaldkonda ei peeta tabuks. Selles raamistikus on kesksel kohal kontseptsioon “esmaallika uurimismetoodika”, mille kohta saad lugeda siit.

Selgub, et väga vähe sellest, mida kool, televisioon ja ühiskond laiemalt on meid uskuma pannud, põhineb algallikatel, empirismil või loogikal. 

Ja sellest lähtudes on Le Bon kokku pannud ka oma põnevaid fakte täis pikitud konverentsi ettekande “Ajaloopettus pähklikoores”.

 

John Le Boni muljed Eestist: siinsed inimesed on imelised!

Kui valdav osa “Tuleviku konverentsi” ettekannetest ja vestluspaneelidest keskendub tulevikule, siis Matrixist väljumiseks on vaja tunda ka minevikku. Nagu öeldakse – kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. Kuid milline see minevik üldse on? Just selle küsimusega on Le Bon tegelenud juba ligi 8 aastat.

 

Telegram.ee: Millal avastasid ajaloopettuse ja mis ajendas sind seda jäneseurgu uurima?

JLB: Umbes 2015. Sel ajal oli lameda maa teooria interneti üle võtnud, eriti nendes seltskondades, kellega võrgus lävisin.

Seal oli ka lugu mingist mehest nimega Eratosthenes, kes väidetavalt arvutas Maa ümbermõõtu pulkade ja varjude jms abil.

Mäletan, et ühel päeval mõtlesin endamisi, et kust see lugu tuli? Seega hakkasin allikaid uurima ja sain peagi aru, et algallikaid polegi – tundus, et lugu oli hakatud levitatama alles eelmisel sajandil.

Kuid sel ajal polnud ma veel vaimselt valmis mõistma seda, mille otsa olin tahtmatult komistanud.

Järgmise aasta või paari jooksul oli mul peas selline mõte, et mis siis, kui “ajalugu”, nagu me teame, polegi reaalne? Kuidas me seda teaksime?

Alles 2017. aastal hakkasin raamatute lugemiseks ja allikatele jälile jõudmiseks vajalikku aega varuma ning teemasse korralikult ja süvitsi sukelduma.

2018. aasta lõpuks olin avaldanud oma saidil mitmeid artikleid selle kohta, kuhu see uurimus mind lõpuks viis, ja hakkasin oma leide Redditis ja mujal jagama.

See tõmbas The Higherside Chatsi taskuhäälingusaate saatejuhi Greg Calwoodi tähelepanu ja minu esinemine selles saates suurendas huvi minu töö vastu veelgi.

Põnev on see, et vaatamata sellele, et kümned tuhanded inimesed kuulsid mind seda teooriat selgitamas ja üsna paljud neist üritasid mu juttu ümber lükata, ei suutnud keegi seda teha.

Nüüd, pool kümnendit hiljem, oleme siin. Kõik, mida olen pärast seda uurinud, on neid esialgseid kahtlusi veelgi kinnitanud.

See kõik on pettus. Miski sellest pole tõeline. Meid on tohutult eksitatud ja peaaegu keegi ei paista märkavat ega hoolivat.

 

Telegram.ee: Mida võivad konverentsi külalised sinu ettekandelt oodata?

(Märkus: Kuna John soovis ettekandesse ära mahutada võimalikult mahuka materjali, otsustasime üheskoos meeskonnaga lõpuks, et enamus ettekandest jõuab saali suurele kinoekraanile eelsalvestatud video kujul, mille all on eestikeelsed subtiitrid. Pärast video lõppu on kõigil saalisolijatel võimalik Johnilt küsimusi küsida.)

JLB: Veetsin terve nädala oma uurimistööd üle vaadates, uusi vaatenurki vaagides ja püüdsin koondada oma materjali 30-minutiliseks kokkuvõtteks selle kohta, miks ma arvan, et ajalugu on keerukas pettus.

Stsenaariumi loomiseks ja ülevaatamiseks, heli salvestamiseks ning seejärel vajalike klippide ja teabe redigeerimiseks kulus mitu tundi, et video oleks võimalikult seeditav.

See on kõige üksikasjalikum video, mille ma sellel teemal kunagi teinud olen, ja selle maailma esilinastus toimub konverentsil.

Isegi minu enda veebisaidi siseringi toetajad pole seda videot veel näinud. Telegrami konverentsi vaatajad/kuulajad näevad seda ettekannet esimestena maailmas.

 

Telegram.ee: Millise mulje Eesti on sulle jätnud ja mida ise konverentsilt ootad?

JLB: See on minu teine külastus ja pean ütlema, et minu esimene mulje eelmise aasta suvisest külastusest ei olnud täpne.

Mul on viimastel päevadel Tallinnas olnud tore ja siinsed inimesed on jätnud mulle imelise mulje.

Eelmisel aastal lahkusin tundega, et Eesti inimesed on kuidagi külmad ja õnnetud, mis minu arvates oli tingitud kehvast ilmast ja päikesevalguse puudumisest nii suure osa aastast.

Nüüd mõistan, et inimesed on siin siiralt soojad ja ennekõike ausad. Eesti inimesed ei “hüppa” ega näitle. Nad on ehtsad ja siirad.

Ja nüüd saan aru, et te olete tegelikult lõbusad ja mänguhimulised inimesed, ma lihtsalt ei teinud eelmisel aastal piisavalt tööd, et eestlastega tuttavaks saada.

Viimase päeva jooksul olen mõelnud, et kui ma saaksin endale lubada siin elamist (Bulgaaria asemel, kus olen elanud viimased kolm aastat), siis tahaksin mõneks ajaks siia kolida.

Ma armastan Bulgaariat ja sealseid inimesi, kuid nüüd näen, et eestlastes on midagi tõeliselt ainulaadset ja erilist.

Kohtumiseni homme, 11. novembril Telegrami konverentsil!

T1 Cinamon kino suure saali piletid leiad siit: https://fienta.com/et/telegrami-konverents-2023-tuleviku-foorum

Veebi-otseülekande (+järelvaatamise) piletid leiad siit: https://bit.ly/TELEGRAMI_KONVERENTS_2023

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt