DashMania 8/8: Kuidas vahetada krüptod eurodeks, mida arvab sellest maksuamet + küsimused/vastused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. veebruar 2018 kell 16:18Käes on viimane krüptoraha saade “DashMania”, kus vaatame, kuidas vahetada krüptoraha eurodeks ja mida arvab kõigest sellest maksuamet. Vastatud saavad ka viimased küsimused (vaata video alla) ja välja loositud viimased 0,25 dashi. 

PS. Loe ka eelmiseid artikleid: “Hando Tõnumaa: Krüptoraha ja selle enneolematud võimalused” ja “Telegram hakkab jagama Dash krüptoraha“ ning vaata “Dashmania” 1. osa, 2. osa, 3. osa, 4. osa, 5. osa ja 6. osa ja 7. osa.

 

Siin on “DashMania” viimase osa vastused vaatajate poolt saadetud krüptoküsimustele.

NB! Mina ei ole finantsnõustaja vaid jagan lihtsalt enda arvamust, kuidas mina krüptomaailmast aru saan. See, mida sa selle infoga peale hakkad, on su vaba valik ja isiklik vastutus.

Lugupidamisega, Hando Tõnumaa

Küsimus: Kui on olemas maksimaalne dashide kogus, siis kas see tähendab, et on määratud ka maksimaalne masternode’ide arv? Mis see arv sellisel juhul on?

Vastus: Jah. Hetkel on ringluses umbes 7 847 000 Dash-i. Kui kõik Dash-id ringlusest ära võtta ja “masternode”-ideks seadistada, siis tuleks kokku 7 847 serverit. Reaalselt on Dash-i võrgus hetkel 4 516 masternode serverit. Dashe tuleb aga juurde ja nii võib ka neid node´sid juurde tulla. Dashe tuleb üldse kokku umbes 18 900 000 tükki, mis tähendab maksimaalset serverite arvu 18 900. Kui Dashi võrk peaks tulevikus rohkem servereid vajama, siis alandatakse masternode-i jookustamiseks vajalikku Dashide hulka (praeguselt 1000-lt Dashilt) näiteks 500-le ja kohe saamegi poole rohkem võrku toetavaid servereid.

 

Küsimus: Need püramiidskeemid nagu Onecoin jne, kas nende tegelaste tegemisi keegi piirab ka/mis on selle saatus või on need püramiidskeemid kõik JOKK n-ö ja tüübid teevad aga uusi vuhvel coine juurde?

Vastus: Eks ikka tulevad nende korraldajatel probleemid. Esimese Bitcoini vahetuspunkti “MtGox”-i uurimine ja pankrotimenetlus kestab siiamaani. Ka Eestis on ebaõnnestunud ICO-de korraldajatel probleeme tekkinud. Tihti peale korraldatakse neid pettusi aga valenimede ja tankistide abiga. Siin on mootoriks inimeste enda pime ahnus, mis usub ulmelisi kasumeid ja skeeme ning ei tee lihtsat tausta (ja reaalsuse) kontrolli. Pettusele orienteeritud krüptorahasid tuleb juurde niikaua kuni inimesed on valmis neisse investeerima.

 

Küsimus: Mis asi on hashrate? Nt dashi puhul 1 betahash sekundis.

Vastus: Krüptorahade detsentraliseeritud (hajutatud, keskse serverita) arhitektuuris on olulisel kohal kaevandajad. Hashrate on kaevandamise keerukus. Kui kaevandajaid on palju, siis on hashrate kõrge; kui kaevandajaid vähe, siis hashrate ka langeb. Süsteem (Dash) on disainitud nii, et umbes iga 2.5 minut järel leitaks üks blokk. Kui hashrate oleks fikseeritud, siis kaevandajate võimsuse tõusuga tõuseks ka ajaühiku jooksul leitud plokkide arv. Selle vältimiseks ongi välja mõeldud hashrate.

 

Küsimus: Kas mitte kaevatavad coinid on kõik varasemalt ära kaevandatud ja nüüd tuuakse korraga turule kaevandajate kaudu?

Vastus: Skeeme on väga erinevaid. ICO puhul tehakse tavaliselt kohe alguses kas kõik või vähemalt osad coinid. Kaevandatavaid coin-e nimetatakse “PoW” — “Proof of Work” — kui arvutad krüptograafilisi räsisid, siis teenid coine. See võtab palju elektrit.

Variant on veel “PoS” — “Proof of Stake” — ehk jätad oma walleti lihtsalt tööle ja see, et sul seal on palju krüptoraha on tõestus, et võid uusi plokke teha ja siis raha tuleb lihtsalt juurde. Natuke kahtlane skeem see, aga selle puhul pole vaja suuri-võimsaid servereid ja elektri raiskamist.

On veel igasugu kombinatsioone nendest kõigist (näiteks alguses ICO, siis PoW ja siis 2 aasta pärast PoS vms).

 

Küsimus: Mis on dash DAPI?

Vastus: Dashi võrgus töötav Decentralized Application Programming Interface.

Maakeeli siis hajutatult töötav programmne liides, Dashi võrgus toimingute tegemiseks. See on vajalik Dashi edasiarenduse Evolution jaoks, natuke pikem ja tehniline teema.

 

Küsimus: Mis on dash DRIVE?

Vastus: Dash-i võrgus töötav süsteem andmete säilitamiseks. Umbes nagu Dropbox aga detsentraliseeritud. Esialgu väiksemahuliste andmete hoidmiseks jällegi Evolution täienduse jaoks, mitte igaühele oma piltide võrku panekuks.

 

Küsimus: Kas on mõni õppekeskkond nagu (lynda või treehause) kus saab õppida blockchain tehnologiale tarkvara arendamist. Ei ma pole huvitatud krüptorahade kirjutamisest. Olen huvitatud sõnavabadust edendavast tehnoloogia kriblamisest.

Vastus: On igasugu materjale. Alustada võib lihtsast “Dash School”-ist (https://tinyurl.com/ybxdvobt) ja lõpetada võib ülikoolide pakutavate plokiahela tehnoloogiatele keskenduvate õppekavadega. Vahepeale jääva osa võib ise internetist otsida.

 

Küsimus: Kas Xapo APP on krüptovaluutade kasutamiseks hea valik? Või mida soovitate?

Vastus: Ei ole hea valik. Kui privaatvõtmed ei ole sinu käsutuses, siis on halb. Xapo omanikud võivad iga kell su rahaga ära kaduda. Häkkeritel on võimalik Xapo serveritesse sisse muukida ja jällegi raha kadunud… Mõistlik on kasutada riistvaralist rahakotti (Ledger, Trezor, KeepKey) ja vajadusel väiksemaid summasid vahetada/hoida vahetuspunktides (Coinbase, Kraken, vajadusel Xapo).

 

Küsimus: Miks kasutab Bitfinex tetherit, mitte fiat-raha?

Vastus: Bitfinex on tetheri abiga piltlikult bitcoini hinda üles tõstnud juba pikemat aega. Et Bitfinexist bitcoini osta, peab esmalt ostma tetherit ja siis tetheri vastu saab bitcoini. Kui võrrelda bitcoini ja tetheri marketgap graafikut, siis selgelt on näha, et möödunud aasta lõpus tõusid mõlemad märkimisväärselt. Kuid probleem on selles, et tundub, et reaalsuses pole Bitfinexis nii palju dollareid reservis olemas kui nad on tetherit välja andnud. See kõik lõhnab pettusele ja tetheri mull on lõhkemas. Kirjutasin 4. detsembril ilmunud artiklis, et bitcoini hinda on kunstlikult üles upitatud tetheri abiga. Arvan, et bitcoini hiljutine hinnalangus on suuresti mõjutatud tetheri skandaalist. Vaata lisaks: https://www.youtube.com/watch?v=XpvmRJZDfoE

 

Küsimus: Kas krüptoraha on lõpuks pääsetee sellest lõputust orjusest, mis on meile fiat-rahaga peale pandud? Ning kas see orjusest vabanemine toob kaasa ka ülemaailmse ärkamise nägemaks, mis tegelikult siin maailmas toimub? Kas süsteemi kukkumisega kukutatakse ka maailma juhtivad illuminatid?

Vastus: Kes iganes juhib seda maailma, on alati mitu sammu ka ärganud massidest ees, st et mis iganes muutused siin ka ei tule, on maailma juhtidel juba järgmised sammud ette planeeritud. On suht ilmselge, et paljud inimesed ei ole võimelised mitte kunagi n-ö üles ärkama. Mis puudutab krüptorevolutsiooni, siis teoorias on võimalik uue majandusmudeliga (detsentraliseeritud valitsusega ja limiteeritud raha hulgaga) luua küllus ja lõpetada kaasaegne orjus. Kas see nii ka juhtub, on aja küsimus, potentsiaal ja eeldused selleks on kindlasti olemas. Uus majandusmudel näeks ette, et ületoomine ja tarbimiskultuur lõpetataks.

 

Küsimus: Mis arvate kui madalale võiks dash langeda enne korralikku tõusu?

Vastus: Hetkel on näha krüptomulli lõhkemist, ajalugu on näidanud, et mulli lõhkedes tulevad hinnad alla ca 50% ja siis hakkab turg uuesti stabiliseeruma. Tundub, et see hetk on käes.

 

Küsimus: Kas/kuidas on võimalik teha hinnapakkumist mingi teenuse osutamiseks dashides, kui teenust osutatakse nt kuus kuud, tasumine toimub iga kuu, aga kuue kuu jooksul on dashi väärtus oluliselt muutunud?

Vastus: Hetkel, mil krüptoturg on ebastabiilne, on sellist pakkumist raske teha. Küll aga kui osapooled on teadlikud hindade ebastabiilsusest ning riskidest (st suur võimalus nii rikastumiseks kui ka hävinguks), siis saab selliseid pakkumisi teha eeldusel, et hind ühel hetkel siiski tõuseb ja/või hind kuigi palju enam ei lange. Võimalik on ka see 6 kuu pakkumine teha tänaste hindadega ja raha kätte saades jagada see kõikide osapoolte vahel koheselt ära, ehk töötajad saavad kuue kuu palga täna kätte. Selline äritehing saab toimida ainult väga hea meeskonnaga, keda saab usaldada. Iva on siis selles, et oletame 6 kuu projekt näeb ette 100 000 € eelarvet, mis täna võrdub ca 200 dashi, siis need 200 dashi täna kätte saada oleks väga hea investeering, sest tõenäoliselt on dashi  hind aasta pärast kordades suurem.

 

Küsimus: Krüpto 5 aasta pärast …  ?

Vastus: Ma arvan, et 5 aasta pärast on krüpto massides ja sellega saab poes maksta toidu eest, nii, et isegi vanaema oskab seda kasutada.

 

Küsimus: Mis arvate bitcoini futüüridest ja nende kaudu hindadega manipuleerimisest?

Vastus: Seda võib nimetada legaalseks hasartmänguks, kus saad ennustada mis on bitcoini hind teatud kuupäevaks. Pannes täppi saad kasumit, pannes mööda sa hävid. Selline mäng saab kahtlemata mõjutada bitcoini hinda (ja sellest tulenevalt ka kogu krüptomaailma), aga kokkuvõttes ma arvan, et see on ajutine nähtus.

 

Küsimus: Kui ma saadan nt läbi Coinbase’i või Piixpay 10 000 EUR eraisiku pangakontole, kas siis tuleb maksuamet oma osa nõudma ja kui palju see on?

Vastus: Tulumaksuseaduse järgi maksustatakse saadud tulu 20%-ga. Sarnaselt aktsiate ja väärtpaberite tuluga. Ehk siis kui ostsid näiteks 6000€ eest ja müüsid 10000€ eest, siis tulu on 4000€. Sellest tulust 20% on 800€ ja see on vaja siis järgneval aastal tuludeklaratsioonis kajastada ning maksuametile maksta. Kas maksuamet ka midagi ise nõudma tuleb? Ei oska öelda. Maksuametil ei tohiks olla ligipääsu inimeste isiklikele pangakontodele.

 

Uuri lisaks:

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt