Guatemalas avastati maiade püramiidil haruldane nikerdis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. august 2013 kell 20:03 

Arheoloogid avastasid juulis Guatemalas maiade linnas Holmulis väljakaevamisi tehes haruldase mitmevärvilise dekoratiivkrohviga kaunistatud maiade püramiidi, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Leid tuli nähtavale, kui arheoloog Francisco Estrada-Belli rühm kaevas rüüstajate rünnaku tõttu avatud tunnelis. Dekoratiivkrohviga kaetud reljeef asub mitmest ruumist koosneva ristkülikukujulise hoone välispinnal, see on 8 meetrit pikk ja 2 meetrit kõrge ning sellel leiduva teksti põhjal ehitati hoone arvatavasti 590. aasta paiku.

Nikerdis ise on aga värvitud punaseks ning sellel leidub siniseid, rohelisi ja kollaseid detaile ning sellel on kujutatud inimfiguure mütoloogilises ümbruses, mis viitab omakorda, et need võivad olla jumaluse staatuses valitsejad.

Friisil olevad kujutised ja kirjad annavad ka informatsiooni maiade poliitiliste jõudude kohta. Estrada-Belli sõnul on tegu äärmiselt olulise leiuga, mis võib ühele arheoloogile osaks saada vaid korra elus.

 

 

Allikad: ERR Teadus, Red Ice Creations

Loe ka: Science Daily

Foto: F. Estrada-Belli

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt