Forbes tsenseeris artikli: keskkonnakaitsja palub kliimapaanika tekitamise pärast vabandust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. juuli 2020 kell 13:00



Michael Shellenberger, kes on olnud rohkem kui 15 aastat keskkonnaküsimuste kriitik, kirjutas juuli alguses 1700-sõnalise arvamusloo, öeldes: “Kõikide keskkonnakaitsjate nimel soovin ma ametlikult vabandada viimase 30 aasta jooksul loodud kliimapaanika pärast. … Kliimamuutus toimub. Aga see pole maailmalõpp. See pole isegi meie kõige tõsisem keskkonnaprobleem.”

 

Vastuoluline artikkel, mis oli alternatiivsele ja konservatiivsele meediale ja inimtekkelise kliimamuutuse teooria kriitikutele meeltmööda, tekitas tema endistele pooldajatele muret. Kirjatükki analüüsisid kuus teadlast, kes hindasid selle teaduslikku usaldusväärsust pigem madalaks. Artikli avaldanud Forbes eemaldas selle oma veebilehelt samal päeval, kui see avaldati. Väljaandes The Australian on see tänaseni loetav.

Shellenberger väitis sotsiaalmeedias, et teda on tsenseeritud, kuid Forbes selgitas väljaandele Guardian Australia, et artikkel eemaldati, “kuna see rikkus meie enesereklaami puudutavaid eeskirju”. See põhjus võib olla valiidne, sest artikkel reklaamis tugevalt Shellenbergeri uut raamatut “Apocalypse Never”, kuid tõenäoliselt oli eemaldamise põhjuseid ka rohkem.

Siin on faktid, mida Shellenberger rõhutas:

  • Inimesed ei põhjusta “kuuendat massilist väljasuremist”
  • Amazon ei ole “maailma kopsud”
  • Kliimamuutused ei muuda looduskatastroofe hullemaks
  • Alates 2003. aastast on tulekahjud kogu maailmas vähenenud 25%
  • Liha jaoks kasutatava maa suurus – inimkonna suurim maakasutus – on vähenenud peaaegu Alaska suuruse pindala võrra
  • Mitte kliimamuutus, vaid puitkütuse kogumine ja majade ehitamine metsade lähedale selgitab, miks Austraalias ja Californias on ohtlikke tulekahjusid rohkem
  • Süsinikuheide väheneb enamikus rikastes riikides ning Suurbritannias, Saksamaal ja Prantsusmaal on see vähenenud alates 1970. aastate keskpaigast
  • Merepinnast madalama eluga kohanemine muutis Hollandi rikkaks, mitte vaeseks
  • Me toodame toitu 25% rohkem kui vaja ja planeedi kuumenemisel kasvab toidu ülejääk ka edaspidi
  • Elupaikade kadu ja metsloomade sihilik tapmine on liikidele suuremaks ohuks kui kliimamuutused
  • Puitkütus on inimestele ja elusloodusele palju halvem kui fossiilkütused
  • Tulevaste pandeemiate ennetamiseks on vaja rohkem, mitte vähem “tööstuslikku” põllumajandust

“Ma tean, et ülaltoodud faktid kõlavad paljudele inimestele nagu “kliimamuutuste eitamine”. Tegelikkuses pärinevad need parimatest kättesaadavatest teadusuuringutest, sealhulgas uuringutest, mille on läbi viinud või heaks kiitnud IPCC, ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO), Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) ja muud juhtivad teadusasutused.

Ma võin tunduda kummalise inimesena, et seda kõike ütlen. Olen olnud kliimaaktivist 20 aastat ja keskkonnakaitsja 30 aastat. Kuid kuni eelmise aastani vältisin enamasti kliimapaanika avalikku kritiseerimist. Osaliselt sellepärast, et mul oli piinlik. Lõppude lõpuks olen ma paanika õhutamises sama palju süüdi kui teised keskkonnakaitsjad. Aga peamiselt oli mul hirm. Jäin kliimateemalise desinformatsiooni kampaania suhtes vaikseks, kuna kartsin kaotada sõpru ja rahalisi vahendeid.

Kuid eelmisel aastal läksid asjad kontrolli alt välja. Alexandria Ocasio-Cortez ütles: “Kui me ei tegele kliimamuutusega, saabub maailmalõpp 12 aasta pärast.” Suurbritannia kõige main

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt