Google Glassi rakendus NameTag muudab inimesed “profiilideks”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. veebruar 2014 kell 14:30



Google Glassi uus rakendus NameTag on esimene reaalajas toimiv näotuvastuse rakendus, mille eesmärk on hõlbustada inimestevahelist suhtlemist, ent mis tekitab omajagu küsimusi privaatsuse ja turvalisuse suhtes.

 

NameTag pakub nutitelefoni või Google Glassi kasutajale võimalust näha soovitud isikust tehtud pildi abil kogu selle isiku avalikku profiili ühes kohas. Rakenduse kodulehel oleva info järgi võimaldab see Google Glassi kasutajatel teha pilte videost, mida seade filmib reaalajas ning võrrelda neid fotodega, mis on üleval sotsiaalvõrgustikes, interneti tutvumissaitidel ning isegi riiklikus seksuaalkurjategijate registris.

Rakenduse looja Kevin Alan Tussy ütleb, et tema loodud rakendus muudab internetis tutvumise ja päriselus suhtlemise ohutumaks, andes meile palju rohkem infot inimeste kohta meie ümber. “On lihtsam kohtuda uute huvitavate inimestega, kui me näeme kohe tema pilti ja Facebooki profiili, vaadata tema LinkedIn lehekülge ja võib-olla isegi näha tema profiili tutvumisportaalides. Tihti alustatakse inimestega suhtlust pimesi või ei suhelda üldse. Google Glassi NameTag muudab seda,“ ütleb ta.

Pressiteates selgitas Tussy, et inimesed saavad ise valida, kas nad tahavad, et nende nime ja informatsiooni näidatakse teistele ning et rakenduse eesmärk ei ole kellegi privaatsust rikkuda, vaid ühendada inimesi, kes seda ise soovivad.

 

Rakendus on beeta-testimise järgus

NameTag on praegu saadaval Google Glassi beeta-testijatele, kuigi Google on varem teatanud, et nende seadmetes ei hakata privaatsuskaalutlustel kasutama näotuvastuse rakendusi. NameTag loodab siiski, et rakendus muudetakse ametlikult kättesaadavaks ka Google Glassi kasutajatele, sest nad usuvad, et selle sotsiaalsed hüved sunnivad Google’i ümber mõtlema. Samas keeldub NameTag avalikustamast infot enda investorite kohta, mis tekitab küsimuse, kelle huvides see rakendus tööle hakkab.

Vaatamata “sotsiaalsetele hüvedele”, mida see rakendus võib pakkuda, võib selle kasutamisel tekkida probleeme: inimeste isikliku elu uurimine ilma nende enese teadmata hõlbustab võimalike jälitajate, ahistajate, väljapressijate ning müügipakkumiste tegijate tegevust. Samuti võib tekitada probleeme see, et internetis on levinud valekontode tegemine võõraste piltidega. Kui keegi loob sinu pilti kasutades valeprofiili ning annab rakendusele nõusoleku “sinu” infole ligipääsemiseks, võid leida end olukorrast, kus keegi teeb sinust tänaval pilti ning kasutab sinu kohta väljamõeldud infot. See võib hõlpsalt viia ebameeldivate olukordadeni, identiteedivargusteni ja isiku maine hävitamise ja muude pahatahtlike tegudeni.

Ja lõppkokkuvõttes tekib küsimus, kas me tõesti tahame veelgi suurendada inimeste internetipõhist suhtlemist. Kas ikka on vaja, et esmamulje inimesest tekiks tema internetiprofiilist lähtuvalt? Kuigi rakenduse eesmärk on inimesi ühendada, võib see pärssida veelgi päris suhtlemist. On palju inimesi, kelle jaoks on lihtsam teise isiku huvid välja selgitada internetiprofiili kaudu kui tegelikult selle inimesega rääkides vestluse käigus. Kas pole tegu järjekordse sammuga pärismaailma ja virtuaalse reaalsuse segunemise suunas, mis viib inimesi elavast suhtlemisest taas sammu võrra kaugemale.

Vaata videot:

 

Allikad: Infowars, NameTag, The Independent

Foto: NameTag

 

Toimetas Marlen Laanep

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt