Tagasivaade jalgpalli MM-ile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. august 2018 kell 14:17Minuni jõudis kuuldus, et hiljutisel jalgpalli MM-il Venemaal olevat turvameetmed ja inimeste jälgimine viidud uuele tasemele. BBC vahendab, et Kaliningradis baseeruvas järelvalvekeskuses jälgiti 700 turvakaamera jäädvustusi ning veel eraldi 1200 kaamerat olevat paigaldatud Kaliningradi jalgpalli staadionile. Et sellest veel vähe poleks, siis kasutati jalgpalli MM-i ajal turvakaamerates moodsat näotuvastus tehnoloogiat, mis võimaldas kõiki staadionit külastanud pealtvaatajaid hetkega sisestada politsei andmebaasi. Liiguvad jutud, et selline inimeste jälgimine toimus koostöös FBI-ga.

 

Teatavasti on venelased näotuvastus tehnoloogiate arendamisel niivõrd osavad, et USA riiklik standardite ja tehnoloogiate instituut (NIST) üheskoos USA Kaubandusministeeriumiga autasustasid Moskvas baseeruvat NTechLabi aasta näotuvastuse väljakutse auhinnaga. Ajaloo esimese näotuvastuskonkursi kavandas USA riikliku luureteenistuse direktor ning NTechLabi valisid võitjaks NISTi teadlased. Näib, et Venemaa erasektor aitab parandada USA nuhkvara, sest NIST on seadnud eesmärgiks võtta kasutusele parimatest parimad näotuvastus programmid.

NTechLab on ennekõike tuntud kui FindFace äppi loojana, mis võimaldab jälgida kõiki nn Venemaa Facebooki ehk VKontakte sotsiaalvõrgustiku kasutajaid. FindFace töötab nii, et sa teed pildi suvalisest inimesest tänaval ning äpp kuvab sulle koheselt kõik VKontakes avalikud profiilid, mis on tolle inimese sarnased. Pole küll teada, millised firmad ja organisatsioonid veel FindFace’i kasutavad, kuid vähemasti möödunud aasta veebruarist alates on Moskva tänavate 160 000 CCTV turvakaameras kasutusel just NTechLabi arendatud näotuvastus tehnoloogia. Eeldatavasti on kõik need turvakaamerad, sotsiaalvõrgustikud ja politsei andmebaasid sünkroonis näotuvastus programmidega.

Kas selline inimeste jälgimine on eetiline ja seadustega üldse kooskõlas, on omaette teema, mis lähitulevikus kindlasti üha rohkem arutelu alla satub. Kindel on aga see, et enamus VKontakte, Instagrami ja Facebooki kasutajaid ei loe elu sees läbi neid kasutajatingimusi, millele sotsiaalvõrgustikku registreerudes kõik rõõmsalt “nõustun“ vajutavad. NTechLabi looja Artem Kukharenko: “Meie elud saavad olema läbinähtavad kõigile. Moraalsed standardid muutuvad, seega saab olema väge põnev olukord.“

NTechLabi kõrval on teise märkimisväärse Venemaa päritolu näotuvastustehnoloogia taga firma VisionLabs, mille Massachusettsi Tehnoloogiainstituut (MIT) valis üheks maailma parimaks kommertstooteks näotuvastussektoris. VisionLabi startup-lahendused on kasutusel mitmetes Venemaa ja SRÜ riikide pankades ning VisionLabi teenuseid rakendatakse juba ka USA lennujaamades. Ei tasu vist eraldi toonitada, et näotuvastusprogrammid on eriti tõhusad võimalike terroristide tuvastamisel. On sel vahet, kellele need programmid kuuluvad või milline organisatsioon täpselt millist programmi kasutab? Lõppkokkuvõttes jälgitakse tavakodanike ja et seda edukalt teha, siis selleks on Ida ja Lääs ühendanud jõud.

 

Kas Ida ja Lääne vahel on päriselt ka sõda või on see kõigest teater?

USA kasutab venelaste näotuvastusprogramme ning kuuldavasti töötleb jalgpalli MM-i külastanud isikuandmeid FBI ning siin me näeme, kuidas botoksit täis süstitud Putin ja teised maailmaliidrid üheskoos rõõmsalt jalgpalli vaatavad nagu parimad sõbrad.

Vabandage, kui ma eksin, aga kas näiteks finaalis mänginud Prantsusmaa ja Horvaatia pole mitte Euroopa Liidu liikmed ja seega ka USA liitlased? Kas Ida ja Lääne vahel pole mitte lõputu pinge, mis iga hetk võib vallanduda sõjana, mille nimel tuleb võidurelvastamisega tegeleda ja kõik noored kohustuslikult sõjaväkke saata?

Ja siis ma mõtlen, et kas massid on tõesti niivõrd lootusetud ning mõistan, et nii see on. Kui meedia ütleb, et me oleme Venemaaga sõjajalal, siis massid usuvad, mis sest, et samal ajal Putin oma “vaenlastega“ jalgpalli MM-il koos šampust joovad ja ühist pilti teevad.

 

Veidi mõtlemisainet nendele inimestele, kes usuvad, et Ida ja Lääne vahel on päriselt konflikt.

Inimesed vaatavad telekat ja arvavad, et tegelane X valitseb tervet riiki ja et tegelane Y on peast segi ja tahab meile kallale tulla. Aga erinevatel hetkedel on tegelased A-Z üheskoos šampust joomas ning nad kõik elavad miljonäri elustiili.

Kas tõesti leidub inimesi, kes arvavad, et näiteks peale jalka finaali läks Putin tagasi kontorisse ja ütles oma kamraadidele: “Davai maltšiki, saadame spioonid luurama, kuhu need finaalis mänginud riikide presidendid edasi lähevad ja kuulame pealt, mida nad räägivad ja igaks juhuks pange raketid valmis – võimalik, et kohe läheb sõjaks.”?

Muidugi, jah, kõik on ju kultuursed inimesed ja see on ikkagi sport (ja sponsorid, ja raha, jne). Bla-bla-bla – ja need inimesed ei oleks võimelised konflikte lahendama, kui nad tahaksid?

Lõpetuseks. Oletame, et Eesti oleks mänginud finaalis, kas siis Presidendi-Kersti ei oleks seda vaatama läinud ja Putiniga koos pilti teinud nagu üks tõeline pühendunud fänn?

 

Hando Tõnumaa

 

Loe lisaks:
https://themoscowtimes.com/news/moscow-arrests-42-suspects-using-new-facial-recognition-technology-in-metro-stations-61567
https://www.theinquirer.net/inquirer/opinion/3035091/world-cup-host-moscow-suffers-from-smart-city-surveillance-tech
https://meduza.io/en/feature/2016/04/28/findface-lose-hope
https://www.russiamatters.org/news/russia-review/russia-review-nov-3-17-2017
https://theintercept.com/2017/11/29/facial-recognition-homeland-security-borders/
http://www.1prime.biz/news/_PRESS_Russias_NtechLab_found_best_by_US_for_face_recognition_tech/0/%7B173AC585-9562-4E2A-8007-9FF6E99E7380%7D.uif
https://en.crimerussia.com/gromkie-dela/findface-developers-present-police-mobile-biometric-complex-for-mass-events/
https://aiconference.ru/en/article/top-5-luchshih-ai-startapov-iz-rossii-70103
http://welcome2018.com/en/journal/materials/na-ekaterinburgskom-stadione-uralmash-vvedut-sistemu-raspoznavaniya-lits/
https://themoscowtimes.com/news/facial-recognition-tech-leads-to-world-cup-arrest-62096
https://www.inverse.com/article/22055-ntechlab-facial-recognition-tech-future-policing

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt