Meie esivanemad hoolisid sugupoolte võrdsusest enam kui moodsad inimesed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. oktoober 2020 kell 22:35family-of-NeanderthalsSageli arvatakse, et hierarhilised ja mõningaid gruppe allasuruvad sotsiaalsed süsteemid nagu patriarhaat on mingil moel loomulikud – justkui džungliseaduste peegeldus. Kuid tänapäevaste kütt-korilaste hõimude sotsiaalsed struktuurid viitavad sellele, et meie esivanemad olid tegelikult väga egalitaarsed, isegi sugupoolte võrdsuse osas. Need kogukonnad ei olnud mitte ainult oluliselt erinevad enamikust tänapäevastest karjakasvatajate ja põllumeeste kogukondadest, vaid erinesid ka meie lähimate evolutsiooniliste sugulaste – inimahvide – hierarhilistest ühiskondadest.

 

Inimesed hakkasid toidu tootmisest lähtuvalt moodustama ühiskondi umbes 10 000 aastat tagasi.  See viis omakorda rikkuste kogumise ja pärimise kombeni. Need faktorid põhjustasid struktureeritud hierarhiatel põhineva sotsiaalse pingerea – rohkem jõukust tõi kaasa rohkem võimu. Selline organiseerumine väljendus ka sugupoolte tasemel. See sugupool, kes suutis monopoliseerida rohkem ressursse, omas ka enam võimu, et võtta enda valdusse territooriume, teha otsuseid abielu ja pereelu osas ning sisuliselt kontrollis vastassugupoolt.

Kõigis suhteliselt hiljuti väljaarenenud toitu tootvates ühiskondades esinev sooline ebavõrdsus tähendas seda, et tugevam sugupool (enamasti mehed) võivad dikteerida, millised on nendega koos elavate sugulaste liidud. See suurendas klannide võimu ning soodustas üle sugupõlvede rikkuse ülekandmist. Nõrgemal sugupoolel (enamasti naistel) ei olnud reeglina muud valikuvõimalust kui järgneda oma abikaasadele ja liikuda koos abikaasa perega.

See stsenaarium ei ole aga ilmtingimata kõige “loomulikum”. Enne, kui põllumajandusega tegelema hakati, olid kõik inimesed kütt-korilased. Ning kui võtta tänapäeval eksisteerivaid väheseid kütt-korilaste ühiskondasid näitena meie mineviku ühiskondade kohta, siis võib järeldada, et meie esivanemad hoolisid sugupoolte võrdsusest palju enam, kui see tänapäeval tavapärane on.

 

Kütt-korilastel oli enam liikumisvabadus

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt