Teadlased muutsid langetõvehoo muusikaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. oktoober 2013 kell 16:15



Peaaju elektrilainete mõõtmisel saadakse keerukas rägastik, millest on raske aru saada. Milline kõver näitab normaalset ajutööd, milline aga ennustab näiteks langetõvehoo saabumist? USA Stanfordi ülikooli teadlased Josef Parvizi ja Chris Chafe muundasid krambihoogude all kannatava haige EEG-signaalid inimese hääle sagedusvahemikku jäävateks helideks, vahendab TÜ teadusportaal Novaator.

 

Parvizi selgitusel istus vabatahtlik vaikselt voodiserval. Umbes 20. sekundil on kuulda, kuidas algab haigushoog paremas ajupoolkeras. Inimene rääkis ja käitus sel ajal veel normaalselt.

Pisut enne teise minuti lõppu valdab langetõvehoog vasakut ajupoolkera. Katsealune oli siis vait ja segaduses. 2 minuti ja 20 sekundi möödudes oli mõlemas ajupoolkeras hoog möödas, kuid inimene polnud veel toibunud.

Kõik see kõlab judinaid tekitavalt. Uurijate sõnul on ka täiesti treenitama kõrvadele kuulda, kuidas rahulik ja ühtlane sumin asendub pealetükkivate ja häirivate helidega.

Sel moel saavad näiteks haige lähedased ajuaktiivsust reaalajas jälgida ja ennustada uue haigushoo saabumist. EEG-signaalide põhjal on varemgi muusikat loodud, kuid seda vaid kunsti tarbeks. Praktilist kasutust neil helidel seni polnud.

 

Kuula klippi:

 

 

Allikad: Novaator, Stanford

Foto: physionet.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt