Ajatu: Väike tüdruk, kelle elu päästis ravikanep

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. märts 2015 kell 21:02130807090156-first-viewing-charlottes-web-vertical-gallery

Kanepi raviomaduste kohta on lisaks teadusuuringutele ka rohkelt näiteid. Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 13. augustil 2013.

Meediagigant CNN on viimasel ajal ette võtnud mitu ravikanepist rääkivat lugu, millest üks on nüüd ka teie ees. Coloradost pärit 6-aastane Charlotte Figi on üks nendest lastest, kes on tänu kanepile ellu jäänud.

 

Kõigi standardite järgi elasid Matt ja Paige Figi unistuste elu – nad kohtusid ülikoolis, abiellusid, ostsid maja ning reisisid. Nende esimene laps Max sündis aastal 2004 ning kaks aastat hiljem otsustasid nad saada perre ka teise lapse. Enda üllatuseks said nad ultraheliuuringul teada, et sünnivad kaksikud. Charlotte ja Chase sündisid oktoobris 2006 ajaliste ja tervete lastena.

Kaksikud olid kolmekuused, kui Figide perekonna elu muutus igaveseks. Matt pani tütrele pärast vanni mähet ümber, kui märkas, et lapse silmad hakkasid võbelema. Esimene krambihoog kestis 30 minutit ning murelikud vanemad kiirustasid haiglasse. Peale põhjalikke uuringud ei leidnud arstid krambihoole mingit selgitust. Nädal aega hiljem tabas last uus krambihoog ning järgnevate kuude jooksul need aina sagenesid ning nende kestus pikenes 2-4 tunnini.

 

Dravet’ sündroom

Laps oli haiglas sagedane patsient, kuid kõigest hoolimata ei näidanud ükski vereproov ega ajuskaneering mitte midagi ebanormaalset. Halvima variandina pakuti välja Dravet’ sündroomi – varajases lapseeas algava geneetilise põhjusega epilepsia vormi. Selle sündroomi puhul algavad krambihood enne esimest eluaastat ja ei allu kergelt ravimitele.

Alguses arenes Charotte oma kaksikvennaga samas tempos, kuid aja jooksul tegid pidevad krambihood ja tugevad ravimid oma töö ning pärast teist eluaastat hakkas tüdruk kognitiivses arengus maha jääma. Kahe ja poole aastaselt testiti Charlotte’i SCN1A geenimutatsiooni suhtes ning positiivne vastus andis kinnitust, et tegemist on tõepoolest Dravet´ sündroomiga.

Charlotte’i ravimiseks katsetati kõikvõimalikke variante ning eksperimentaalseid ravimeid. Mõnda aega aitas krambihoogusid vähendada spetsiaalne ketogeenne dieet, kuid see tõi omakorda kaasa terve hulga uusi kõrvalnähtusid nagu luumassi vähenemine, immuunsüsteemi langus ning käitumisprobleemid. Ning mõne aja möödudes taastusid dieedist hoolimata ka krambihood.

 

Katsetamine ravikanepiga

2000. aastal lubati Colorado osariigis ravikanepi kasutamine kaheksa seisundi puhul – vähk, glaukoom, HIV/AIDS, lihaskrambid, krambihood, tõsine valu või iiveldus ja kahheksia (kurnatus, kõhnus, organismi rasvavarude kadumine), tõsine kaalukaotus ning lihasatroofia.

Charlotte’i vanemad olid senini olnud kanepi raviotstarbelise kasutamise vastu, kuid otsides meeleheitlikult uut infot oma tütre ravivõimaluste kohta, leidsid nad teavet California osariigis elava poisi kohta, kelle Dravet’ sündroomi raviti edukalt kanepi eriliigiga, mille psühhoaktiivse tetrahüdrokannabinooli (THC) sisaldus oli madal ja kannabidinooli (CBD) sisaldus kõrge. Teadlased on arvanud, et kannabidinool vaigistab aju elektrilist üliaktiivsust, mis põhjustab krambihoogusid.

Selleks ajaks oli Charlotte kaotanud võime kõndida, rääkida ja süüa ning tal esines 300 kogu keha haaravat krambihoogu nädalas. Ta süda seiskus sageli ning vanemad pidid teda elustama kuni kiirabi saabumiseni. Arstid olid isegi välja pakkunud meditsiiniliselt tekitatud koomat, et lapse kurnatud kehale puhkust anda. Charlotte oli 5-aastane, kui tema ema otsustas proovida ravikanepit.

 

Loa saamine ning õiget kanepisorti kasvatava varustaja leidmine

Vastavale ettekirjutustele oli vaja saada kahe arsti nõusolek ning see ei olnud lihtne, sest tüdruk oli terve osariigi noorim patsient, kellele seda luba taotleti. Kuna veel ei ole tõestatud ravikanepi ohutus ning pikaajaline mõju laste puhul, siis on arstid väga ettevaatlikud ning Paige kuulis palju äraütlemisi enne, kui leidis kaks arsti, kes olid valmis proovima. Üks neist, dr Margaret Gedde kommenteeris, et Charlotte’i aju oli juba saanud kahjustada lugematutest surmasuus olemistest ning kangetest ravimitest, nii et kui hinnata kanepi potentsiaalset riski selles kontekstis, on tegemist lihtsa otsusega. Teine arst, dr Alan Shackelford lisas, et kõik muud võimalikud raviviisid peale kanepi olid juba proovitud.

Charlotte’i vanemad said Denverist väikese koguse madala THC- ja kõrge CBD-sisaldusega kanepit, lasid sellest valmistada kanepiõli, ning otsustasid oma esialgsest hirmust hoolimata proovida. Tulemused olid ootamatud – krambihood lakkasid kohe seitsmeks päevaks. Figid leidsid osariigi suurimad ravikanepi kasvatajad – Stanley vennad – ning leidsid, et nad olid juba aretanud erilise kanepiliigi, mis oli madala THC- ja kõrge CBD-sisaldusega, kuid neil ei olnud seda kuhugi turustada. Stanleyd olid veidi kahtlevad nähes, kui noor Charlotte on, kuid madala THC-sisaldusega taime puhul ei saa laps psühhoaktiivset ainet ega ole “pilves“, nii et nende mured hajusid.

Vennad Stanleyd on loonud ka mittetulundusorganisatsiooni, mille kaudu varustavad ravikanepiga lapsi ja täiskasvanuid, kes seda ise endale lubada ei saa.

Täna 6-aastane Charlotte saab päevas toiduga ja kahe doosina 7-9 mg kanepiõli oma iga kilogrammi kohta. Tema krambihood on peaaegu lakanud, esinedes vaid 2-3 korda kuus, peamiselt uneajal. Ta kõnnib, sõidab jalgrattaga, sööb iseseisvalt ning suudab iga päev aina enam rääkida. Tema kasutatav kanepisort on saanud tema järgi nime Charlotte’s Web (Charlotte’i võrk, lasteraamatu järgi), ning seda kasutab peale tema epilepsia ja vähi sümptomite leevendamiseks veel 41 patsienti.

Charlotte’i ema Paige ütleb, et ei kuulnud varem oma tütart naermas: “Ma ei kuulnud üldse tema häält, ainult nuttu. Ma ei suutnud enne ravikanepit ette kujutada, et vaataksin teda sel moel arenemas ja selliseid asju tegemas. Ma ei võta seda iseenesest mõistetavalt – iga päev on õnnistus.“ Tema isa Matt lisas: “Tahan, et teised inimesed ja lapsevanemad teaksid, et see on üks võimalik valik.“

130807092731-charlotte-marijuana-graduation-vertical-gallery

 

Allikad ja lisalugemist: CNNThe Gazette

Loe ka Cash Hyde’i lugu ja “Kas ravikanep on ohutu laste vähiravis?

Fotod: 420magazine.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt