4G mobiilside kiirgus mõjutab aju aktiivsust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. oktoober 2013 kell 13:59Värske teadusuuring, mis avaldati selle aasta septembris teadusajakirjas Clinical Neurophysiology, näitab, et 30 minutit uue põlvkonna LTE mobiilsidevõrgu mõjuväljas olemine mõjutab aju aktiivsust. Teadlased viisid läbi katse, mille käigus pandi 18 katsealuse paremast kõrvast 1 cm kaugusele 30 minutiks LTE raadiosageduskiirguse allikas. Aju poolt absorbeeritud kiirguse hulk oli mobiiltelefonidele kehtestatud rahvusvaheliste nõuete piires. Selleks, et välistada erapoolikust, viidi uuring läbi randomiseeritud topeltpimekatsena, pannes katsealuseid nii reaalse kui ka teeseldud kiirgusvälja mõjualasse.

 

Funktsionaalse MRI (fMRI) meetodi abil uuriti iga katses osaleja aju aktiivsust kahel korral – pärast LTE kiirgusväljas viibimist ja pärast teeseldud kiirgusväljas viibimist. Tulemused näitasid, et raadiosageduskiirguse LTE 4G tehnoloogia mõjutab ajurakkude aktiivsust nii kiirgusallikale lähemal kui ka kaugemal asuvates piirkondades ja parema poole mõjutamisel nähti ajuaktiivsuse muutust isegi vasakus ajupoolkeras.

Aastal 2011 avaldas Nora Volkow sarnase uurimuse, mille põhjal sai kinnitust asjaolu, et teise põlvkonna (CDMA) mobiilside tehnoloogia mõjuväljas viibimine suurendas mobiiltelefonile lähemal asuvates ajuosades aktiivsust.

 

LTE 4G on seni kõige kiiremini arenev mobiilsidetehnoloogia

See uuring on oluline kahel põhjusel. Esiteks on tegemist esimese uuringuga 4G mobiilside lühiajalise mõju kohta inimese tervisele ja teiseks selle tehnoloogia väga kiire kasutuselevõtu pärast. 2013. aasta märtsiks oli üle maailma juba 91 miljonit LTE andmeside kasutajat.

See uuring kinnitab, et LTE raadiosageduskiirgus mõjutab ajuaktiivsust. Selle kiirguse pikaajaline mõju vajab veel uurimist, kuid juba praegu on palju tõendusmaterjali selle kohta, et mobiilside kiirgusväljas viibimine tekitab suurt hulka kõrvalmõjusid tervisele, nagu näiteks sperma kahjustumine, DNA-ahela katkemine, glükoositaseme tõus ajus, luude hapramaks muutumine, geneetiline stress, immuunsüsteemi häired ja mõju sündimata lastele. Arvatakse, et mobiilsidekiirgus mõjutab selliste haiguste arengut nagu Alzheimeri tõbi, autism, ajukasvajad ja rinnavähk. On selge, et LTE kiirgusvälja mõju on vaja täpsemalt uurida, kuid paljud teadlased ja meditsiinispetsialistid on juba väljendanud oma muret selle mõju pärast inimesele.

Mobiiltelefoni kasutajad, eriti lapsed ja rasedad naised, peaksid piirama oma mobiilikasutust. Mobiili ei tohiks hoida pidevalt oma pea, rindade või reproduktiivorganite läheduses.

 

Allikad: Green Med Info, NCBI, PRLOG

Foto: electrictreehouse.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt