Teadlased valmistasid uue kujumuutva metalli

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. oktoober 2013 kell 10:06



Minnesota ülikooli teadlased töötasid välja uue kujumuutva metalli, martensiidi, mille näol on tegemist prototüübiga n-ö tarkadest materjalidest, mida saaks kasutada kõikjal alustades kosmoselaevadest hariliku tehnoloogiani, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Martensiidi kristallil on kaks erinevat aatomijärjestust, mida metall suudab sujuvalt vahetada. Metalli kuju on võimalik selle omadusi kahjustamata kümneid tuhandeid kordi muuta, kui seda kuumutada ja külmutada ning sellega erinebki loodud metall eelnevatest martensiidimetallidest (nt nikkel + titaan), kuna need ei pidanud korduvale kujumuutmisele vastu. Uus sulam koosneb tsingist, kullast ja vasest ning selle muundumisel saab metalli struktuur vaid veidi kahjustada.

Nüüd on teadlaste järgmiseks eesmärgiks luua tahkeid kehi, mille kuju on võimalik muuta. Nii saaks uuringu ühe juhi professor Richard James sõnul teha seadmeid, mis muudavad soojuse elektriks, näiteks kasutades arvutitest ja muust tehnoloogiast õhkuvat soojust selleks, et nende seadmete akusid uuesti täis laadida.

 

 

Allikad ja lisalugemist: ERR Teadus, BBC

Originaaluuring: Nature

Foto: Richard D James Group

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt